ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 01:08

Taksim yine karıştı!

Taksim yine karıştı!

Gezi Parkı'nda durum sakinliğini korurken, bazı marjinal gruplar Taksim Meydanı'nda polise saldırdı. Polis ise biber gazı ve suyla müdahale etti.


Taksim Meydanı'nda toplanan gruplara AKM önündeki polis saat 20.15 sıralarında müdahale etti.

Gezi Parkı'ndaki eylemciler polisle herhangi bir çatışmaya girmezken, sokak aralarından gelen bazı marjinal gruplar polise taş, sopa ve şişe atarak meydanda gerginliğe sebep oldu. 

ARA SOKAKLAR VE TAKSİM MEYDANI'NDA ÇATIŞMA ÇIKTI, GEZİ PARKI İSE SAKİN

Marjinal grupların polise saldırması üzerine polis gruplara biber gazı ve suyla müdahale etmek zorunda kaldı. Çatışmalar ağırlıklı olarak ara sokaklarda (Talimhane Sıraselviler, Tarlabaşı) gerçekleşti. Zaman zaman Taksim Meydanı'nda da çatışmalar olurken, Gezi Parkı'nda durum sakin. 

AKM'YE VE MEYDANDAKİ ANITA PANKART ASMAK İSTEDİLER!

Taksim Meydanı'ndaki anıtta ve AKM'de yer alan bazı örgütlerin flamalarını ve pankartlarını sabah saatlerinde polis toplamıştı. Marjinal gruplar bu pankartları ve flamaları yeniden asmak istedi. Polis müsade etmeyince gruplar polise saldırdı. 

GÖSTERİCİLER BİBER GAZINI ÇÖP KONTEYNERİNE ATTI

Elmadağ ve Dolapdere arasındaki barikatların iş makinesiyle kaldırılmak istenmesi üzerine göstericilerle polis arasında çatışmalar yaşandı. Polise taş ve demir bilyeyle saldıran göstericilerin, emniyet güçlerinin attığı biber gazlarını, içi suyla dolu çöp konteynerine atarak, etkisiz hale getirdiği görüldü.

Biber gazı kapsülünün başına gelmesiyle yaralanan bir kişi, eylemciler tarafından Divan Oteli yakınında göstericiler tarafından kurulan revirde tedavi altına alındı.

TURİSTLER DE ETKİLENDİ

Atılan biber gazları Talimhane bölgesindeki otellerde kalan turistleri de etkiliyor.

Atatürk Kültür Merkezi önünde konuşlanan çevik kuvvet ekipleri, akşam saatlerinde Taksim Meydanı'nda toplanmaya başlayan göstericilere biber gazı ve tazyikli su ile müdahalede bulundu.

Kalabalık, sloganlar atarak ara sokaklarına dağıldı. 

GÖSTERİCİLER BİR MİNİBÜSÜ YAKTI!

Cep telefonları için baz istasyonunun kurulduğu bir minibüs marjinal gruplar tarafından ateşe verildi. Polisin söndürme çabalarına rağmen bazı gruplar yanan minibüsün etrafında toplanmış durumda. 

HAVAİ FİŞEKLER ATILDI

Polisin biber gazı ve tazyikli suyla müdahalesine gruplar havai fişeklerle karşılık verdi. 

GÖSTERİCİLERİ BİBER GAZIYLA DAĞITTILAR

Çevik kuvvet ekiplerinin, Taksim Meydanı ve çevresindeki göstericilere müdahalesi devam ediyor.

Polisin müdahalesi sonrası dağılan göstericiler, İstiklal Caddesi, Sıraselviler, Tarlabaşı ve Harbiye yönünden sloganlar atarak, tekrar Cumhuriyet Anıtı önüne gelmeye başladı.

Göstericiler bu sırada polise taş ve sapanlarla bilye attı. Tazyikli su sıkarak grubu Taksim'den uzaklaştırmaya çalışan polis, taş ve bilye atmaya devam eden göstericileri Cumhuriyet Anıtı civarında biber gazıyla müdahale ederek dağıttı.

Göstericiler İstiklal Caddesi ve diğer sokaklara kaçıştı.

Tarlabaşı, Talimhane ve Elmadağ civarında da müdahale devam ediyor.

Taksim Meydanı'ndaki sokak lambaları söndürülürken, meydanın değişik yerlerinden alevler yükseliyor.
İtfaiye ekibi göstericilerin meydandan uzaklaştırılması üzerine yanan GSM operatörünün mobil aracını söndürmek için alana geldi.

Göstericilerin bir TOMA'ya lazer tutarak engel olmaya çalıştığı görüldü.

Gezi Parkı'ndan da polisin müdahalesine ıslık, alkış ve çeşitli sloganlarla tepki verildi.Taksim Atatürk Anıtı'na eylemci gruplar tarafından yeniden bayraklar asıldı.

ÇEVİK KUVVER AKM ÖNÜNE ÇEKİLDİ

Gezi Parkı merdivenlerinden, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önündeki çevik kuvvet ekiplerine havai fişek atan bazı göstericilere müdahale edildi.

İlk müdahalenin ardından çevik kuvvet, AKM önüne çekildi. Bu sırada Gezi Parkı merdivenlerinden bazı göstericiler, çevik kuvvetin üzerine yoğun şekilde havai fişek atmaya başladı. Bunun üzerine çevik kuvvet ekipleri, bölgeye biber gazı ile müdahale etti.

Bu sırada TOMA'lar yeniden İstiklal Caddesi yönüne doğru geldi. İstiklal Caddesi önünde bekleyen göstericiler de polise havai fişek attı. Polis ekipleri de TOMA'lardan tazyikli su sıkarak ve biber gazıyla gruplara karşılık verdi.

Elmadağ ve Tarlabaşı tarafındaki gruplara da biber gazıyla müdahalede bulunulduğu görüldu.

Öte yandan Taksim Meydanı'nda hizmet veren bir GSM operatörünün mobil aracı da ateşe verildi.

Müdahalenin ardından dağılan göstericiler, ara sokaklardan tekrar Taksim Meydanı'na gelmeye başladı.

POLİSE SU VE YİYECEK İKRAMI

Gezi Parkı'na biber gazıyla müdahale eden çevik kuvvet ekipleri AKM önüne çekildi.

Taksim Meydanı yönündeki merdivenlerden çıkarak Gezi Parkı'na giren çevik kuvvet, parkta 10-15 metre kadar ilerledi.

Buradaki pankartları, afişleri ve çadırları dağıtan çevik kuvvet ekipleri, daha sonra parkın iç kısımlarına doğru yoğun şekilde biber gazı attı.

Göstericiler de sloganlarla taş ve demir bilye atarak, çevik kuvvete karşılık verdi. Çevik kuvvet ekipleri müdahalenin ardından tekrar AKM önüne çekildi.

Bu sırada Taksim Meydanı'ndaki Cumhuriyet Anıtı önüne gelen bir başka gruba da müdahale edildi. Güvenlik güçlerine havai fişeklerle karşılık veren grup, daha sonra ara sokaklara dağıldı.

Öte yandan İstiklal Caddesi'ndeki bazı işyerlerinden göstericilere, AKM yanındaki bazı işyerlerinden de polislere su ve yiyecek ikramında bulunuldu.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER