ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2014 Cuma 09:42

Kılıçdaroğlu: Önlemini alır gereğini yaparsa biz de ona destek veririz

Kılıçdaroğlu: Önlemini alır gereğini yaparsa biz de ona destek veririz

CHP Lideri, Giresun'da basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan'a destek verebileceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, şartını da açıkladı.


CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Giresun'un CHP'li Belediye Başkanı Kerim Aksu'yu ziyaret etti. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili önünüzde anket var mı?" şeklindeki soruyu yanıtlarken şunları söyledi:

"Elimizde somut bir anket yok. Zaman zaman gazetelerden okuyoruz. En son 10 gün önce bir anket ulaştı. Ekmeleddin Bey'in durumu çok iyi. Yukarıya doğru gidiyor çıtası. Gezdiği oranda, halkla kucaklaştığı oranda çok daha başarılı bir sonuç alacak. Sadece bizim parti değil, 9 parti Ekmeleddin Bey'e destek veriyor. Cumhuriyet tarihinde ilk kez, Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk kez 9 parti bir araya gelerek bir adaya destek veriyor. Bu, o odaya duyulan güvenin sonucudur. Ekmeleddin Bey son derece değerli bir insan. Tüm siyasi partilere eşit mesafede olan bir insan. Hiç kimse Ekmeleddin Bey aleyhine olumsuz bir şey söylemiyor. Bir kişi hariç; o da Recep Tayyip Erdoğan. Dün yine kinden, öfkeden bahsetti. Oysa Ekmeleleddin Bey'in dilinde, gönlünde kin de öfke de yok. O güzel şeylerden bahsediyor. Huzurdan, barıştan bahsediyor. Bir arada yaşamaktan, kavgasız bir Türkiye'de yaşamaktan bahsediyor. Onun da bizim de arzumuz bu. Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacak kişinin kendi iç dünyasıyla barışık olması lazım. Erdoğan gibi olmaması lazım. Erdoğan girdiği her yeri kırıp döküyor. Hakaretin her türlüsünü yapıyor. Oysa Ekmeleddin bey bilim insanı. Toplumun her kesimi ona saygı duyuyor.ö
Kılıçdaroğlu, "Seçmenlerin tatil nedeniyle sandığa gitmemesi konusunda ne düşünüyorsunuz?" şeklindeki soruyu da şöyle yanıtladı:

"Sadece CHP'liler değil her Vatandaşın sandığa gitmesini isterim. CHP'lilerin sandığa gitmesi konusunda hiçbir tereddüdüm yok. O makama layık olan birini seçmek zorundayız. Ahlakı temiz olan birinin o makama oturması lazım. Oraya oturacak olan Türkiye Cumhuriyeti'ni ve bayrağı temsil edecek. Bu kadar değerli ve önemli bir makam. İsteriz ve arzu ederiz ki, tüm yurttaşlarımız gidip oylarını kullansınlar."

GAZZE KONUSU

Gazze'deki olaylarla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Gazze konusunda yapılacak iki üç şey var. Eğer gerçekten Gazze'de Filistinliler'in kanı akmasın, çocuklar ölmesin istiyorsanız yapacağınız birinci şey Kürecik radar istasyonunu devre dışı bırakmaktır. NATO malı falan da değildir. Sayın Erdoğan bu konuda açıkça yalan söylüyor. Zaten bir yalan abidesi kendisi. Söylediği her şey yalan. NATO bile 'burası bana ait değil' diyor. 'Hayır size aittir' diyor hala. 2014'ün sonunda devredilecek orası NATO'ya. İkinci olarak ticari ilişkilerimizi dondurmak zorundayız. Hükümetin çok net adımlar atması lazım. 'Lafla peynir gemisi yürümez' diye çok güzel bir laf var. Bağırıp çağırmakla dış politika olmaz. Kıbrıs'ta kan gövdeyi götürüyordu. Rahmetli Ecevit, tak diye çıkarmasını yaptı. Kesti olayı. Bu kadar açık. Orada insanlar ölüyor, çocuklar ölüyor, burada habire konuşuyor. Konuşmakla iş çözülseydi zaten çoktan çözülürdü, onun kadar konuşan yok. Öfkeyle çözülseydi zaten çoktan çözülürdü, onun kadar öfkelenen de yok. İş yapmak lazım iş. Başbakanlık makamı şikayet makamı değildir. Orada iş üreteceksiniz. Önlemi alacaksınız, gereğini yapacaksınız. Önlemini alır gereğini yaparsa biz de ona destek veririz. Açık söylüyorum. Kürecik radar istasyonu devre dışı bırakılsın hep beraber savunuruz. 'Doğu yapmıştır hükümet' deriz. Ama bunun için bir adamda yürek ve ülke sevgisi lazım. Bunlar yoksa Erdoğan bunu yapamaz. Mısır, İsrail ile Filistin arasında ateşkesin sağlanması konusunda önemli adımlar attı. Sayın Mahmut Abbas, 'Biz Mısır'dan böyle bir talepten bulunduk' dedi. Türkiye'den böyle bir talepte bulunmuyorlar, Mısır'dan bulunuyorlar. Mısır Dışişleri Bakanı diyor ki, 'Türkiye ve Katar ateşkese engel oluyor'. Daha bunun cevabını almadık Erdoğan'dan. Mısır Dışişleri Bakanı herhalde yalan söylemiyor. Mahmut Abbas da herhalde yalan söylemiyor. O zaman yalan söyleyen kim? Mısır Ortadoğu'nun kilit taşıdır. Gazze'ye gidecek yardımların Mısır üzerinden gitmesi en sağlıklı yoldur. Ama maalesef Kahire'de bizim büyükelçiliğimiz yoktur. Ortadoğu'da Türkiye ciddi bir açmazla karşı karşıya. Üç büyük başkentte Türkiye'nin büyükelçiliği yoktur. Ama Gazze'de Kızılay'ın bir yeri var. Kızılay'la da talep halindeyiz. Oradan ne tür talepler geliyorsa bizim belediyelerimiz Kızılay aracılığıyla yardımları Gazze'ye göndermeye hazırlar."

EMNİYET'TEKİ OPERASYON YORUMU

Kılıçdaroğlu, Emniyet'teki operasyonla ilgili bir soruyu da şöyle yanıtladı:

"Bugün bir gazetede 'Vardiya bizde değişti' diye haber vardı. Hukuk herkese lazımdır, adalet herkese lazımdır. Bir polis müdürünün kollarının arkadan kelepçelenmesi doğru değildir. Adalet istiyorsak herkes için isteyeceğiz. Polislerin, müdürlerinin ellerine kelepçe vurularak gözaltına alınmalarını asla doğru bulmayız. Balyoz ve Ergenekon olayları sırasında sabahın köründe insanların evlerine baskın yapılarak gözaltına alınmalarını da doğru bulmadık. Aynı şeyi bu polisler için de düşünüyoruz. Sabahın köründe evine baskın yapıyorsunuz,. Ellerine kelepçe vuruyorsunuz. Çoluk, çocuk herkes orada. Onlar devlete kin besler sonra. Oysa onların kaçacak yeri yok. Davet ederseniz gelirler. Kaçan adam suçludur, onu da baştan söyleyeyim. Ama o ailelerin söylediği güzel bir şey var. 'Bizim evimizden ayakkabı kutusu ve içinden dolarlar çıkmadı' diye. Karşılıklı intikam alma operasyonudur bu. İntikamla adalet sağlanmaz. Yapılan bu tür operasyonların doğru olmadığına inanıyorum. Bir devlete yakışan operasyonlar değil."

GÜNEYDOĞU'DAKİ ŞEHİTLER

Kılıçdaroğlu, Güneydoğu'daki 3 şehit ve İŞİD tehlikesi konusundaki bir soruyu da şöyle yanıtladı:
"İŞİD bir terör örgütü. İnsanları diri diri yere yatırıp kesen bir örgüte herhalde siz demokrasi örgütü demeyeceksiniz. Bir terör örgütü. Adalet yok, hukuk yok, tam bir vahşet var. Bütün dünya buna terör örgütü der. Ama bir kişi söyleyemiyor bunu; Recep Tayyip Erdoğan. Neden terör örgütü diyemiyor? Çünkü onların kullandığı silahı TIR'larla o gönderdi. Belgelerini bizim arkadaşlarımız yayınladı. Ortadoğu'da eğer kan akıyorsa, Müslüman Müslüman'ı öldürüyorsa, Recep Tayyip Erdoğan'ın elleri kanlıdır. O silahları o göndermiştir. Şimdi inkar edemez noktaya geldi artık. Güneydoğu'da barışın ve huzurun olmasını isteriz. Kendi ülkemiz ve hiçbir ülkede çatışma istemeyiz. Bunun koşulları nedir, neyi görüşüyorlar, biz bilmiyoruz. 17 madde halinde nelerin yapılması gerektiğini kamuoyuna açıkladık CHP olarak. Ama Erdoğan ve arkadaşları kapalı kapılar arkasında bu görüşmeleri yapıyorlar. Hangi ödünleri verecekler bilmiyoruz. Karadeniz halkının özellikle milliyetçi damarının çok güçlü olduğuna inanıyorum. Karadeniz halkına seslenmek istiyorum; Türk bayrağı kimin zamanında indirildi? Türk askerinin başına kimin zamanında çuval geçirildi? Çuval geçirildiği zaman ABD'yi proteste etti mi? Hayır? Musul konsolosluğundaki Türk bayrağı kimin zamanında indirildi? Hepsi Recep Tayyip Erdoğan zamanında oldu. Milliyetçiliği ayaklar altına alan kimdi? Kendi bayrağını indirten, konsolosluk görevlileri rehin alınan, İŞİD'e terör örgütü diyemeyen birini Karadenizli nasıl cumhurbaşkanı seçecek? Bayrakla, devletle, milletle sorunu var. Milliyetçilik vatanseverliktir. Bizim tavrımız çok net. Cumhurbaşkanlığı makamına oturacak kişinin temiz insan olmasını istiyoruz. Bayrağı her ortamda savunması lazım. Erdoğan hiçbir dönem savunmadı. Sıkıştığı zaman savundu. Hepimiz milliyetçiyiz. Ben de milliyetçiyim. Kendi ülkemi, ülkemin insanlarını seviyorum. Bayrağımı seviyorum. Ben her tünlü milliyetçiliği ayaklarımın altına almam. Kafatası milliyetçiliğini reddederim. Ama vatan sevgisi olarak tanımladığımız bir milliyetçiliği ben ayaklarımın altına almam.Alan kişiye de 'kusura bakma sen bu ülkede cumhurbaşkanlığı yapamazsın' derim. Bizim aradığımız budur."

Kılıçdaroğlu, son olarak; "Ekmeleddin Bey cumhurbaşkanı seçilirse başbakan olarak kalacak Recep Tayyip Erdoğan'la çalışması konusunda sorun olur mu?" sorusunu da şöyle yanıtladı:

"Devletin işleyişi güzel olacak. Şu anda Ekmeleddin Bey'e halkın deyimiyle söyleyeyim, saldıran bir tek Recep Tayyip Erdoğan'dır. Kendisini aşağılamaya çalışan Recep Tayyip Erdoğan'dır. Ekmeleddin Bey son derece düzgün bir insan. Erdoğan aleyhine söylenmiş tek cümlesi bile yoktur. Çünkü onun devlete, ülkeye, bayrağa saygısı vardır. Devleti huzur içinde söylemek istiyor. Erdoğan yukarı çıkarsa asıl kriz o zaman çıkacak. Başbakan'a 'şunu yapma, bunu yapma' diyecek. Başbakan da 'ben kukla mıyım kardeşim, bana bunu söylüyorsun' diyecek. Ekmeleddin Bey, Başbakan'ın görevini yapacağını söylüyor. Ekmeleddin Bey kendi iç dünyasında barışık birisi. Ama Erdoğan değil."
Basın toplantısının ardından Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Kılıçdaroğlu'na ziyaretin anısına işlemeli vazo ve bir sepet fındık hediye etti.

AK PARTİLİ BAŞKAN'DAN PLAKET

Bu arada Karadeniz gezisi kapsamında daha önce Trabzon'un Beşikdüzü ilçesine uğrayan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na ilçenin Ak Partili Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu tarafından plaket verildi. Beşikdüzü'ndeki konuşmasının ardından otobüsün önünde halkla sohbet eden Kılıçdaroğlu'nun yanına gelen Bıçakçıoğlu, CHP liderine ilçeyi ziyaretinin anısına bir plaket takdim etti. Ak Parti'den son seçimlerde Beşikdüzü belediye başkanı seçilen Orhan Bıçakçıoğlu, bir dönem MHP Trabzon milletvekilliği yapmıştı.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER