ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ağustos 2013 Perşembe 08:05

"Suriye operasyonu haftaya kaldı"

"Suriye operasyonu haftaya kaldı"

İngiliz The Guardian gazetesi, İngiliz parlamentosundaki anlaşmazlık nedeniyle Suriye operasyonunun Salı gününe ertelenebileceğini öne sürdü.


"Suriye'ye düzenlenmesi planlanan askeri operasyon gelecek haftaya ertelenebilir." İddia, İngiliz The Guardian gazetesinden geldi.

Gazete, İngiliz parlamentosundaki anlaşmazlıklar yüzünden operasyonun gelecek haftaya kalabileceğini yazdı.
Habere göre, Amerika Birleşik Devletleri hafta sonuna kadar Suriye'deki hedefleri vurma planı İngiltere'nin talebi üzerine saldırı Salı gününe kadar ertelendi. Bu takvimin, G-20 zirvesine katılmak için Washington'dan ayrılacak olan Obama için uygun olmadığı belirtiliyor.

Ancak İngiliz parlamenterlerin, Suriye'deki BM heyetinin raporunu beklemek istemesi üzerine, Washington yönetiminin harekatı erteleme kararı aldığı belirtiliyor.

OBAMA: HENÜZ KARAR VERMEDİM

ABD Başkanı Obama, yaptığı açıklamada ordunun kendisine Suriye operasyonu ile ilgili seçenekler sunduğunu ancak kesin kararını henüz vermediğini söyledi. Suriyeli muhaliflerin elinde kimyasal silah bulunduğunu düşünmediğini söyleyen Obama, "Suriye'de kimyasal silah kullanımı çıkarlarımızı etkiliyor" diye konuştu.

UZLAŞMA ÇIKMADI

Öte yandan İngiltere'nin Suriye konusunda hazırladığı taslak BM Güvenlik Konseyi daimi 5 üyesinin yaptığı gayrı resmi toplantıda ele alındı. Rusya'nın toplantıda taslağa itiraz ettiği ve bu nedenle uzlaşma sağlanamadığı bildirildi.HABERE GİT

48 SAATTE 50 HEDEF

Öte yandan muhtemel operasyonla ilgili bazı ayrıntılar da netleşiyor. İngiltere ve ABD'nin planladığı 48 saatlik operasyonda Suriye'nin 100'den fazla füzeyle vurulması planlanıyor.

Vurulacak hedefler listesinde ise yaklaşık 50 hedef var. Bu listede Esad rejiminin askeri komuta ve kontrol merkezleri, istihbarat üsleri, milis eğitim kampları ve askeri havaalanları var.

Suriyeli muhaliflerin de Batılı ülkelere sunduğu 10 hedeflik bir liste sunduğu belirtiliyor. Her bir hedef 2-3 füze ile vurulacak.

Ülkedeki kimyasal tesisler ise 'sızıntı' tehlikesi nedeniyle hedefler listesinde değil.

Tesislerin Esad muhalifi El Kaide bağlantılı grupların eline geçmesinden endişe eden Batılı ülkeler, kimyasal silahların Esad'ın elinde kalmasına izin verilecek.

Rejim değişikliğinin hedeflenmediği operasyonun amacının Şam yönetimine gözdağı vermek ve bir daha kimyasal saldırı düzenlemesini engellemek olduğu belirtiliyor.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER