ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Eylül 2013 Cuma 18:31

Obama'dan G20 sonrası Suriye açıklaması

Obamadan G20 sonrası Suriye açıklaması

ABD Başkanı Obama, G-20 Zirvesi'nin ardından Suriye kriziyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.


G20 Zirvesi’nde basına açıklama yapan ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'de kimyasal silah kullanan Beşşar Esed’e karşı harekete geçmemenin ‘haydut devletleri’ cesaretlendireceğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Suriye krizini görüşmek üzere G20 devlet başkanlarını akşam yemeğinde buluşturmasını takdir ettiğini söyleyen Obama, çoğu ülke liderinin Esed’in 21 Ağustosta halkına karşı kimyasal silah kullandığı konusunda kendisiyle aynı fikirde olduğunu söyledi. ABD Başkanı, G20 ülkelerinin BM Güvenlik Konseyi’nin desteği olmadan hareket edip etmeme konusunda da ikiye bölündüğünü belirtti.

Rusya lideriyle içten bir görüşme de gerçekleştirdiğini ifade eden Obama, Putin’e, kendisiyle kimyasal silahlar konusunda hem fikir olmasını beklemediğini ilettiğini söyledi.

Salı günü Beyaz Saray’dan Amerikalılara hitaben bir konuşma yapacağını da duyuran Obama, Suriye’ye müdahale konusunda Kongre’yi ikna etmenin ‘ağır bir yük’ olduğunu bildiğini ve şüpheleri anladığını söyledi. Barack Obama, Kongre’nin müdahaleye ‘hayır’ oyu vermesi halinde Suriye’ye müdahale edip etmeyeceği konusunda spekülasyon yapmak istemediğini ifade etti.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER