ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Temmuz 2014 Salı 16:13

Rumlar Solo Türk'ü şikayet etti

Rumlar Solo Türkü şikayet etti

Rum Kesimi, Hava Kuvvetleri Komutanlığının Solo Türk jetlerini BM'ye şikayet etti.


Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı hava akrobasi filosu Türk Yıldızları ve Solo Türk’ün KKTC’ye gelmesi ve paraşütçülerin atlayış yapması için sözde “Rum hava sahasının ihlal edildiği ve bölgenin yasa dışı kapatıldığı (NOTAM)” iddiası ile BM’ye şikayette bulundu.

Haravgi Rum Dışişleri Bakanlığı’nın BM nezdinde gerekli girişimlerde bulunduğunu yazdı ve TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’na gönderdiği kutlama mesajının satır başlarına yer vererek, mesajda kullandığı Barış Harekâtı, iki halkın eşitliğine dayalı daimi çözüm ifadelerini “tahrikkar” diye niteledi.

Gazete gün dolayısıyla Rum tarafında düzenlenen “kınama” etkinliklerine katılmak üzere Güney Kıbrıs’ta bulunan Yunanistan Meclis Başkan Yardımcısı Maria Kolia Çaruha’nın Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le görüşmesinin ardından söylediklerine yer verdi.

Habere göre Çaruha “Yunanistan ana vatandır. Kıbrıs halkının kararlarına saygı duyuyor ve şu anda uzlaşmaz görünen bir Türkiye’ye yönelik haklı taleplerinde her zaman Kıbrıs halkının ve siyasi liderliğinin yanındayız” dedi. Politis haberi “Yayılmacı İhlaller... Resmi Geçitten Sonra Girişimler” başlığıyla aktardı. Rum Dışişleri Bakanlığı’nın Ada’daki BM Barış Gücü nezdinde girişimlerde bulunması yanında New York’taki BM merkezinde de girişimde bulunulması talimatı veren gazete benzer girişimlerin her yıl yinelendiğini yazdı. 

 

HABERİN VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 
 
 


 

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER