ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Kasım 2014 Cuma 21:20

Papa’nın ziyaretini değerlendirdi

Papanın ziyaretini değerlendirdi

Bartholomeos, “Dünya barışı için Papa hazretleri ile müşterek gayret sarfediyoruz, inşallah çabalarımızın sonu müspet olur” dedi.


Fener Rum Patriği Bartholomeos, Katolik Hristiyanların ruhani lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco’nun önümüzdeki hafta yapacağı Türkiye ziyaretine ilişkin bir değerlendirme yaptı.

Patrik Bartholomeos, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen “Bu Dünyadan Göçenler Yalnız Unutulduklarında Ölür” adlı belgeselin tanıtım galasına katıldı. Fener Rum Patriği Bartholomeos, Katolik Hristiyanların ruhani lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa’nın Türkiye ziyaretine ilişkin İHA muhabirinin sorularını yanıtladı. Papa’nın Türkiye ziyaretinden duyduğu memnuniyetini dile getiren Bartholomeos, “Bu ziyaretten dolayı çok mutluyuz. Papa Hazretleri’nin benimle büyük bir dostluğu var. Tahta geçme dönemine katılmıştım. O zamandan beri çok iyi dost olduk. Geçen Mayıs ayında Kudüs’te buluştuk. Müşterek dua ettik, dünya barışı için. Özellikle Ortadoğu barışı için, ondan sonra beni Vatikan’a davet etti, haziran ayında. Şimdi de bu sene içinde üçüncü buluşmamız olacak. Kiliselerin birliği, dünya barışı için dua ediyoruz. Müşterek gayret sarfediyoruz. İnşallah çabalarımızın sonu müspet olur. Çünkü hepimizin buna ihtiyacı vardır. Böyle bir şahsiyetin memleketimize gelmesi hepimiz için bir sevinç, şeref vesilesidir” şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin, “Ziyaret sırasında görüşülecek özel bir konu var mı?” şeklindeki sorusuna ise Bartholomeos, “Özel bir konu yok. Ben ona gittim, şimdi iade-i ziyaret oluyor. İki kilisenin arasındaki birleşme çabaları 50-60 seneden beri süre geliyor. Bu bir süreçtir. Buda bir katkı olacaktır” diye cevap verdi.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Lütfi Kırdar Uluslar arası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen “Bu Dünyadan Göçenler Yalnız Unutulduklarında Ölür” adlı belgeseli izledi. Osmanlı devrinden kalan Galata ve Pera arasında anıt statüsünde yer alan 40 mezarın tamir ve onarım sonrası ortaya resmedilen kabirlerin resim sergisini de gezen Bartholomeos, daha sonra kongre sarayından ayrıldı.


KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER