ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 14:08

Mardin otogarı yıl sonunda hizmete giriyor

Mardin otogarı yıl sonunda hizmete giriyor


Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, geçen yıl temeli atılan Mardin otogarı inşaatında sona gelindiğini ifade etti. Ayanoğlu, “Mardin Belediyesi tarafından yaptırılan otogar inşaatının yüzde doksanı tamamlandı. Otogar ekim ayı sonunda Mardin halkının ve Mardin’e gelen misafirlerin hizmetinde olacak.” dedi.

45 bin metrekare alan üzerine kurulacak otogarın Mardin’in vizyonuna çok önemli katkılar sağlayacağını ve büyük şehirlerdeki otogarlarda bulunan tüm imkanlara sahip olduğunu söyleyen Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, “Mardin-Kabala yolu üzerine 45 bin metrekare alana kurulacak otogar, yıllık 60 bin araç kapasiteli olacak. Otogar binasında şehirler arası otobüsler için yapılan ana bölüm yanında ilçe garajları da yer alacak. Yıllık 500 bin kişilik yolcu ağırlama kapasitesi ile önümüzdeki uzun yıllar boyunca kentin otogar ihtiyacını karşılayacak.” şeklinde konuştu.

Otogarın, Mardin Belediyesi'nin 17 dev projesinden biri olduğunu söyleyen Mardin Belediye Ayanoğlu, “Yıllardır otogarı olmayan tek il olarak anılan Mardin, otogarın hizmete girmesiyle bu unvandan da kurtulmuş olacak. Eski otogarın elden çıkarılmasının ardından 13 yıldır otogarsız olan şehre, yeni otogar için önce proje hazırladık. Ardından da süratle ihaleye çıktık. Ekim ayı sonunda tamamlanacak yeni otogarımız büyükşehir unvanına layık olacaktır. Yeni otogarımızın maliyeti 6 milyon 870 bin Türk Lirası olacaktır. Otogarın hizmete girmesi ile şehrin farklı alanlarına yayılan otobüs yazıhaneleri ve yolcu indirme ve bindirme hizmetleri de ortadan kalkmasıyla, kent içi trafikte de önemli rahatlama sağlanmış olacaktır. Yıllık 60 araç ve 500 bin yolcu kapasiteli olan otogar Mardin'in tarihi yapısına uygun çizgileri de içinde barındıracak." ifadelerini kullandı.

Şehirler arası, ilçeler, beldeler ve köyler arası yolcu taşımacılığının bir tek çatı altında yapılacak olmasıyla tarihi kentin araç trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak olan Mardin otogar hizmet binası ile yılda en az 500 bin yolcu taşımacılığı yapılması hedefleniyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER