ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 13:55

Lazerle ağrısız varis tedavisi

Lazerle ağrısız varis tedavisi


Toplardamar yetmezliğinin neden olduğu varis hastalığının tedavisine cerrahi müdahaleden sonra lazer tedavisinin de oldukça yaygın olarak kullanıldığı ve olumlu sonuçlar verdiği bildirildi.
Hasta konforunu daha da arttıran lazerli varis tedavisi yönteminin varis tedavisindeki diğer yöntemlere göre daha basit ve ağrısız olduğunu vurgulayan Adana Özel Meridien Hastanesi Radyoloji Uzmanı Dr. Ali Rıza Necefzade, ”Lazerli varis tedavisi cerrahi tedaviye göre kişinin normal yaşama daha çabuk dönmesini sağlıyor." dedi.

Varis tedavisinin; varis derecesine, tipine, hastanın şikayetlerine, isteğine ve bulgulara göre karar verilerek yapıldığını vurgulayan Dr. Necefzade, cerrahi yöntemle damarın çıkarılması, basınç tedavisi, skleroterapi, lazer tedavisinin uygulanan yöntemler olduğunu söyledi.
Lazer tedavisinde yüzde 100’e yakın başarılı sonuçlar alındığına işaret eden Necefzade, “Hiçbir cerrahi müdahaleyi gerektirmeden, ağrı ve acı duyulmadan uygulanan bu yöntem. 45-50 dakika sürerken, hasta tedaviden sonra normal yaşantısına kısıtlama olmadan dönebiliyor.” ifadesini kullandı.

Dr. Necefzade, yüzeysel kırmızı ve mavi renkte görülebilen damarlar için damar üzerine lazer ışığını odaklayarak, hoş olmayan görüntünün de yok edilebileceğini bildirdi. Necefzade, lazer ile varis tedavisinin avantajlarına da dikkati çekerek, şöyle devam etti: “Ağrısız uygulama sağlar. Hasta birkaç küçük iğne batırılması dışında ağrı ya da acı hissetmez. Ameliyat izi görülmez, cerrahi işlem olmadığı için enfeksiyon kapma riski yok. İşlem ultrason yardımı ile görülerek yapıldığı için risk yok. Uygulama sonrası bakım süresi kısa. Yüksek tansiyon veya diyabetiklerde kısıtlama gerektirmez. Kozmetik sorun yaratmaz.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER