ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Aralık 2012 Cuma 21:50

"İğneyi kendinize batırın bana çuvaldızı"

"İğneyi kendinize batırın bana çuvaldızı"


 Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, Kastamonu’nun ulaşım sorunun aşılacağını ve bunun için büyük adımlar atıldığını söyledi. Filyos ve Samsun limanlarının işlerini kolaylaştıracağını, konuya bu açıdan bakılmasını isteyen Vali Bektaş, "Bu limanlar bizim limanımızı besler. Onlardan artan bize yeter. Bu zamana kadar neden olmadığının sorumlusu kim olabilir? İğneyi kendinize batırın ben çuvaldıza razıyım.” ifadesini kullandı.

        Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirdiği basın toplantısında 2012 yılı ve Kastamonu’nun gelişim durumunu değerlendirdi. Vali Erdoğan Bektaş, konuşmasına Kastamonu Üniversitesi Genel Sekreteri’ne düzenlenen saldırı sonucunu hayatını kaybetmesi konusuna değinerek başladı. Vali Bektaş, konuyla alakalı bir bilgilerinin olmadığını, saldırının neden yapıldığının araştırıldığını ifade etti. Vali Bektaş, "Türkiye’nin bir gündemi var. Bu olay onunla ilişkilendirmemek istenecek. Bence böyle bir ihtimal yok” diyerek genel sekreterin ailesine başsağlığı diledi.

        Vali Erdoğan Bektaş, konu bir memleket olduğunda en başta ekonominin ele alınması gerektiğini dile getirerek, ekonomi olmazsa şehrin eksik kalacağına dikkat çekti. Vali Bektaş, Kastamonu’ya geldiği günden bu yana bir fotoğraf üzerinden ilerlediğini ifade etti. Üçlü bir gelişim süreci oluşturduğunu ve buna bağlı olarak ilerlemeye çalıştıklarını ifade eden Vali Bektaş, şöyle konuştu: “Başlangıçtan bu yana kafamda bir fotoğraf oluşturdum ve onun üzerinden gidiyorum. Bu fotoğrafın 3 ayağı var; sanayi, turizm ve hayvancılık. Bunlardan biri olmadığında diğerinin hiçbir anlamı kalmıyor. Bu üç olgudan hiçbiri diğerinin önüne geçmemeli. Sanayi, turizm ve hayvancılık birbirini destekleyen entegre olgulardır."

        Kastamonu’nun ulaşım sorunun aşılacağını ve bunun için büyük adımlar atıldığını belirten Vali Bektaş, demir, hava, deniz ve karayolu çalışmalarının peşinde olduğunu, konuya iki taraflı bakılmasının daha faydalı olacağını dile getirdi. Vali Erdoğan Bektaş, sözlerine şöyle devam etti: “Yapabileceğimizi yapıp sonra yapamadıklarımızı istemeliyiz. İşi düzgün yapınca devamı geliyor ve sonuç alınıyor. Filyos ve Samsun limanları, bizim işimizi kolaylaştırır. Bu limanlar bizim limanımızı besler. Onlardan artan bize yeter. Olaya nasıl baktığınız, nereden baktığınız işin rengini değiştirir. Bu zamana kadar neden olmadığının sorumlusu kim olabilir? İğneyi kendinize batırın ben çuvaldıza razıyım.”

        Tarihi Kentler Birliği’nin çalışmaları ve toplantıları ile ilgili olarak Kastamonu’nun o aşamaları kendiliğinden aştığını dile getiren Vali Erdoğan Bektaş, “Kentsel dönüşümü sıkça kullanıyorum. Kastamonu bireysel olarak buna başladı. Fakat ben bütün olarak başlamasını istiyorum. Çok nitelikli konaklar harap oluyor. Değerlendirilmesi gerek. Artık belediyenin bu işi sahiplenip bir kanun kapsamında ele alması ve vatandaşı da buna ikna etmesi, benimsenmesini sağlaması gerek.” dedi.

        Vali Bektaş, kentsel dönüşümün şehir için büyük bir ilerleme olacağını ifade ederek, güle oynaya bir kentsel dönüşüm beklediğini, vatandaşın mağdur olmayacağına inanmış olması gerektiğini vurguladı.
Kentsel dönüşüm olgusunun içinde şehir içi alternatif yolların da yer alması gerektiğini ve bunun mevcut düşüncede var olduğunu dile getiren Vali Bektaş, “Kastamonu şehir merkezine alternatif bir yol gerek. Bunun için ayrı bir bütçe lazım. Parkomat biraz olsun rahatlattı. Fakat net çözüm için çalışmaların yapılması gerek. Araba sayımız her gün artıyor, bunu engelleyemeyeceğimiz için yolların çözüme kavuşması gerek.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER