ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2014 Çarşamba 21:58

Genel Kurul’da şehit tartışması

Genel Kurulda şehit tartışması

Verdiği demeçte “Çözüm süreci sonuçlandığında bugüne kadar şehit olmuş tüm şehitler Allah’a dua edecek” ifadelerinin geçtiği, bu sözlerin doğru olup olmadığına dair sorulan bir soruya cevap veren Bakan Bekir Bozdağ, sözlerine açıklık getirdi.


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Antalya’da çözüm sürecine ilişkin yaptığı açıklamalara açıklık getirerek, “Şehitlerimizin hepsi ‘terör bitsin diye, son şehit ben olayım, başka şehit olmasın, gözyaşı dursun, kan dursun, bu sorun Türkiye’nin gündeminden çıksın’ diye şehit olmuştur” dedi.

TBMM Genel Kurulunda “İstanbul Tahkim Merkezi Kanunu Tasarısının” görüşmeleri esnasında milletvekillerinin sözlü sorularına cevap veren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Antalya’da verdiği bir demeçle ilgili bazı muhalefet milletvekillerinin eleştirisini aldı. 

Çözüm sürecinin amacının terörü bitirmek olduğunu kaydeden Bozdağ, “Ben geçenlerde Antalya’da söyledim, çözüm süreci ile ilgili konuşma yaparken, çözüm sürecinin başarıya ulaşmasının şehitlerimizin ruhunu muazzep etmeyecektir dedim. Bizim inancımıza göre şehitlere ölü denmez, mana aleminde Rabbim onları kendi ilmi dahilinde onlara ikramda bulunur, biz öyle inanırız. Şehitlerimizin hepsi terör bitsin diye, son şehit ben olayım, başka şehit olmasın, gözyaşı dursun, kan dursun, bu sorun Türkiye’nin gündeminden çıksın diye şehit olmuştur. Herhangi bir şehidimiz ‘ben şehit oldum, başkası da şehit olsun, benim anam ağladı başkasının da anası ağlasın, terörle mücadele hiç bitmesin’ diye mücadelesini vermediğine biz inandık. Onların bütün mücadelesi terörün bittiği, artık kanın, gözyaşının durduğu, başka Mehmetlerin şehit olmadığı, başka anaların ağlamadığı bir Türkiye’dir. Kurduğum cümle aynen budur, ‘eğer çözüm süreci başarılı olursa, terör sona ererse, silahlar tamamen bırakılırsa, Türkiye’de barış iklimi geçici değil kalıcı bir iklime dönüşürse, bundan şehitlerimiz rahatsız olmaz. Onların ruhu incinmez. Aksine memnun olurlar. Çünkü bizim mücadelemizi bizim kardeşlerimiz, bizim evlatlarımız başarıya ulaştırdılar diye memnun olurlar’ dedim. Ben aynı inançtayım. Hiçbir şehit çatışmalar devam etsin, bundan sonra başka şehitler olsun diye şehit olmaz. Şehit eğer terörle mücadele kapsamındaysa, hedef terörü sona erdirmektir, çözüm sürecinin ana hedefi terörü sona erdirmektir” dedi.

Bakan Bozdağ’ın yaptığı açıklamadan bir müddet sonra oturduğu yerden ayağa kalkarak Bakan Bozdağ’a bağıran CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, “Türkiye Cumhuriyetinin hiçbir bakanı Türkiye’de şehit olan insanlarımızla ilgili niyetlerini okuyup da ‘onlar burada bir başkası olmasın diye şehit oldular’ diye onlar adına konuşamaz” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine Bakan Bozdağ, “Sayın vekil söylediklerimi bir daha okusun. Ben söylediğim sözü izah ettim. Şehitlerimiz elbette al bayrağımızın dalgalanması, ülkemizin birlik bütünlüğü ve bu ülkede kanın ve terörün son bulması için şehit olmuşlardır. Yoksa bu ülkenin toprakları için, bayrağı için mücadele etmiyorlar dediğim gibi bir anlam çıkarttıysanız o sizin değerlendirmenizdir. Ben net bir şekilde söylüyorum, şehitlerimizin hepsi bizim inancımıza göre diridir, onların değerlendirmesini yapmak bizim haddimize değildir. Allah onların şefaatine bize nail etsin, biz öyle inandık, öyle biliriz. Hiçbir şehidimizin ‘benim anam ağladı, başkasının da anası ağlasın’ diye şehit olduğunu ben düşünmüyorum. Eğer siz öyle düşünüyorsanız o sizin bileceğiniz iş” şeklinde konuştu.

Daha sonra AK Partili milletvekillerinin CHP’li Özkoç’a tepki göstermesinden sonra Meclis Başkanvekili Meral Akşener oturuma ara verdi.

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER