ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Aralık 2012 Cumartesi 16:31

"Ereğli'nin acil 234 dersliğe ihtiyacı var"

"Ereğlinin acil 234 dersliğe ihtiyacı var"


Zonguldak Ereğli Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Tayfun Öztürk, Ereğli'nin acilen 234 dersliğe ihtiyacı olduğunu söyledi

Basın toplantısı düzenleyen Türk Eğitim Sen Ereğli Şube Başkanı Öztürk, fen lisesinin faaliyete geçmesiyle birlikte her yıl yaklaşık 30-40 öğrencinin Ereğli dışında okumak zahmetinden kurtulacağını ve başka il ve ilçelerden en az 60 öğrenci geleceğini belirterek, "Ereğli Belediyesi'nin her yıl merkez ve taşra okullarının kermeslerine Abdi İpekçi Salonu'nu vererek her yıl ortalama 50-75 bin TL dolaylı destek sağlaması birçok insanın bilmediği fark etmediği bir durum. Belediye Başkanlığı ciddi bir alkışı hak ediyorr. Ereğli Eğitim Fakültesi'nin topluma hizmet projeleri ile bazı fakir öğrencilere maddi destek, bazı taşra okullarına kapı, pencere, donanım, kütüphane gibi destek sağlaması takdire şayan. Bu hususta projelerde emeği geçen öğrencilerimize ve öğretim üyelerimize teşekkür ediyorum. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'nin adının değiştirilerek Bülent Ecevit ismine dönüştürülmesi son derece yanlış bir karar oldu. Karaelmas kelimesi Zonguldak ve çevresine yakışan bir isim. Üniversite konusundaki bir başka yanlışlıkta Ereğli Eğitim Fakültesi'nde bulunan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği bölümünün Zonguldak'a alınması oldu. Yüksek eğitimde Ereğli'de yeni bir meslek yüksek okulu kararının alınmasını nispeten olumlu değerlendiriyoruz. Ancak bu kararın maden mühendisliği, makine mühendisliği, denizcilik gibi alanların bulunduğu mühendislik fakültelerine alt yapı olmasını arzu ediyoruz." dedi.


'Ereğli kayıkçı kavgaları ile vakit kaybediyor' diyen Başkan Öztürk, "Oysa ki eğitimde birçok sorunlar vardır. Acilen 234 dersliğe ihtiyacımız vardır. En büyük sorunumuz ikili eğitimdir. Çayırlı İlköğretim Okulunun 30 yıllık yapım hikayesi vardır, en son verilen sözde okul Eylül ayına yetiştirilecekti. Çayırlı İlköğretim Okulu tamamlanamadı. Ormanlı'da bir okul ihtiyacı var, herkes biliyor ama kimsenin gereğini yaptığı yok. Kepez İlköğretim Okulu için hükümet tarafından para tahsis ediliyor, tahsis duyurusu 2012 Ocak'ta ilan ediliyor ancak her nasılsa inşaat bir türlü başlayamıyor. Müfettiş olayı Ereğli maarif tarihinin en aciz olayıdır. Eğer ki bu işin altında Gülüç'deki heyelan olayı gibi gariban bir memur kalacaksa şunu herkes bilsin ki Ankara'ya kadar gider yumruğu masaya koyarız." diye konuştu.


Türkiye'nin her yerinde 4+4+4 ile ilgili kararları il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri verdiğini vurgulayan Öztürk konuşmasını şöyle sürdürdü: " Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Cumhuriyet, İhsan Yılmaz, Atatürk, İzmirlioğlu, Nimet İlkokuluna 4+4+4 ile ilgili ortaya çıkan veli öğrenci ve öğretmen mağduriyetlerinin tek sorumlusudur. Özellikle öğrenci ve öğretmenlerin iki eli de Milli Eğitim Müdürlüğünün yakasındadır. Aralık ayının son günlerinde bir garip karar daha karşımıza çıkmıştır. Kandilli Sağlık Meslek Lisesi Ereğli'ye TOKİ okuluna taşınacakmış. Toki okuluna bakar mısın, adeta beşi bir yerde. Toki İlkokulu, Toki Ortaokulu, Toki Özel Alt sınıfı, Toki Özel Eğitim Okulu ve Toki Sağlık Meslek Lisesi. Oldu olacak Toki Üniversitesi de kurun, alın size meşhur kampüs. Bütün eğitim kurumları bir arada. Türk Eğitim-Sen Sağlık Meslek Lisesi'nin Ereğli'ye taşınmasına taraftardır. Gerek veliler gerekse öğrencilerimiz gerekse öğretmenler için Kandilli'nin koşulları ağır gelmektedir. Ancak bu okul Ereğli'ye gelecekse yeni ve bağımsız binasına gelmelidir. Kandilli halkı Sağlık Meslek Lisesi'nin Ereğli'ye alınmasını Kandilli'ye bir darbe olarak görmesin. Kandilli'ye yapılacak tek bir iyilik vardır enaz bin işçi alımıdır.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER