ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Aralık 2012 Cumartesi 11:13

EDH’ye son model EKO cihazı

EDHye son model EKO cihazı


Kahramanmaraş'ın Elbistan Devlet Hastanesi'nde (EDH) Kardiyoloji Polikliniğine son model EKO cihazı alındı. Cihaz, Kardiyoloji Polikliniğine kuruldu ve hastalara hizmet verilmeye başlandı.

        Hastane yönetimi tarafından alınan cihazın piyasa değerinin 35 bin Euro olduğu öğrenildi. Hastalıklara tanı konulması, hastaların bekletilmesinin önüne geçilmesi ve sevkleri engellemesi bakımından önem taşıyan yeni cihaz, kardiyoloji doktorları Ömer Faruk Aslantürk ile Alper Buğra Akıncı’nın gözü kulağı olacak.

        Polikliniğe kurulan cihaz ile ilgili bilgi veren Uzman Dr. Alper Buğra Akıncı, yeni cihazın çok fonksiyonlu olduğunu kaydetti. Akıncı, “Yaklaşık 15 yıldır dünyada ve Türkiye'de kullanılmakta olan bir uygulamadır. Gelişen teknoloji ile birlikte gün geçtikçe cihazların daha modern hale gelmesi, hekimlere daha detaylı bilgi verme imkanı sağlamaktadır. Ekokardiyografi yaş sınırlaması olmaksızın herkese yapılabilir. Ekokardiyografi uygulamasında görüntüyü sağlayan Ultrason dalgaları hiçbir şekilde insan vücuduna zarar vermez. Hamile bayanlarda da rahatlıkla uygulanır, anne ve bebek için hiçbir riski yoktur. Ekokardiyografi kalp kapakçığı rahatsızlığı, kalp yetersizliği, doğuştan kalp rahatsızlığı olan insanlarda mutlaka yapılması gerekli olan bir tetkiktir. Bu rutin uygulama sonucu gizli olan kalp rahatsızlıkları tespit edilebilir.” bilgisini verdi.

        EDH Baştabibi ve yöneticisi M.Fatih Kılaç ise birçok büyük kentte olmayan bir cihazı Elbistan’a almaktan dolayı mutlu olduklarını kaydetti. Kılaç, “Bu cihaz sayesinde hastalıklara yüzde 50-60 oranında tanı konabilir. Daha önce tek cihaz ile çalışılıyor ve hastalarımız bir süre beklemek durumunda kalıyordu. Şimdi 2 cihazımız var. Dolayısıyla hem hastalar, hem hekimler zamandan kazanacaklar. Bölgemize hayırlı olsun.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER