ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 15:35

ÇÜ'ye 11 bin yeni öğrenci

ÇÜye 11 bin yeni öğrenci


Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, birçok ilçenin nüfusunun birkaç katı olan öğrenci sayılarına bu yıl, 11 bin kişinin daha katılmasını beklediklerini söyledi.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) sonuçlarının açıklanmasının ardından konuyla ilgili detaylar ortaya çıkıyor. 40 yıllık geçmişiyle köklü devlet üniversitelerinden biri olan Çukurova Üniversitesi başarılı öğrencilerin tercihi olmaya devam ediyor.

Seçme ve Yerleştirme Sınavı'nın ardından tercih döneminde 9 bin 540 öğrencinin Çukurova Üniversitesi'ni seçtiğini belirten Prof. Dr. Mustafa Kibar, ek yerleştirmelerle bu sayının 11 bini geçmesini beklediklerini kaydetti. 2013 - 2014 eğitim ve öğretim döneminde 4 bin 500 yüksek lisans ve doktora olmak üzere 46 bin öğrenciye eğitim vereceklerini anlatan Rektör Prof. Dr. Kibar, "Tercih dönemini bitirdik. Bu yıl gelecek 11 bin civarında öğrenciyle birlikte sayımız 46 bini bulacak. Bizi tercih eden öğrencilerimize baktığımızda ilk bin öğrenci içine girmiş 35 öğrenci olduğunu görüyoruz. Geçen yıl ilk bin içinde 28 öğrenci vardı. Bizi tercih eden öğrencilerimize ve ailelerine teşekkür ediyorum." dedi.

YENİ DONEME HAZIRIZ

Yaz boyunca yeni eğitim dönemine hazırlık yaptıklarını belirten Prof. Dr. Kibar, "Yaz boyunca yeni eğitim ve öğretim dönemine hazırlıklanını gözden geçirdik. Merkezi dersliklerimiz var. Orada eğitim öğretim altyapımızı geliştirmeye çalıştık. Bu eğitim dönemi başladığında öğrencilerimiz de görecek. Huzurlu ve iyi bir eğitim dönemi geçirmeyi istiyoruz. Ekim ayının ilk veya 2'nci haftası akademik yılın açılışını yapmayı planlıyoruz." diye konuştu.

ÇÜ’nün kendini kanıtlamış bir üniversite olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar şöyle devam etti: "Üniversitemiz Türk üniversiteleri içinde belli bir yere sahiptir. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın geçen günlerde yayınladığı girişimcilik endeksinde 136 üniversite içinde, 17'nci sıraya yerleşmiş durumda. Bununla baktığımızda üniversitelerin fonksiyonları var. Eğitim - öğretim, araştırma ve topluma hizmet konuları. Geçmişine baktığımızda 140 bin mezunu ile üzerine düşeni elinden geldiğince yapmış bir üniversitedir."

2013 ÖSYS'ye giren ve sınavı kazanarak Çukurova Üniversitesi'nin çeşitli bölümlerini tercih eden öğrencilerin illere göre dağılımı da: 5 bin 288 Adana, 677 Mersin, 435 Hatay, 389 Osmaniye, 177 Diyarbakır ve İstanbul, 143 Ankara, 61 İzmir, 22 Samsun, 17 Trabzon, 8 Ordu, 6 Sinop, 82 Kayseri olarak sıralandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER