ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2014 Cuma 15:53

Cam kız karnesini aldı

Cam kız karnesini aldı

İzmir'de doğuştan "cam kemik" hastası 9 yaşındaki Şuheda Köse, karnesini ambulans ile taşındığı okulunda, sınıf arkadaşlarıyla aldı.


Bayraklı ilçesinde Muharrem ve Ruhane Köse çiftinin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelen ve şu ana kadar 9 kez ameliyat geçiren Şuheda, sınıf arkadaşlarıyla birlikte karnesini almak isteyince, İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezi ekiplerinden yardım istedi. Köse'yi ambulansla evinden alan ekipler, karne töreninin yapıldığı Halide Edip Adıvar İlkokulu'na götürdü.

Sınıf öğretmeni Ayşen Dilek Elitez tarafından haftada 3 gün evde eğitim verilen 2'nci sınıf öğrencisi Şuheda Köse, karne törenine katıldı. Rahatsızlığı nedeniyle kol ve bacaklarını kullanamayan ve ihtiyaçları ailesi tarafından karşılanan Şuhade'ya karne gününde annesi Ruhane, babası Muharrem Köse ile Halk Sağlığı Müdürlüğü ekipleri eşlik etti.

Karnesini Bayraklı İlçe Milli Eğitim Müdürü Şahan Çoker ve sınıf öğretmeni Ayşen Dilek Elitez'den alan Şuheda'nın mutluluğunu arkadaşlarıyla paylaştı.

Karne heyecanı

Şuheda Köse, yaptığı açıklamada karnesini aldığı için çok heyecanlı olduğunu belirtti.

Okulda, arkadaşlarıyla aynı ortamda karne aldığı için mutlu olduğunu ifade eden Köse, "Derslerimin hepsi pek iyi " dedi.
Anne Ruhane Köse de çocuğunun doğduktan sonra yaklaşık 5 ay boyunca burnundan beslendiğini ifade ederek, 9 yılda 9 kez ameliyat geçirdiğini bildirdi.

Çocuğunun her ihtiyacının kendisi tarafından karşılandığını anlatan Köse, "Haftanın 3 günü eve öğretmen gelerek eğitim alıyor. Şu anda okuması gayet başarılı. Ancak hastalık nedeniyle yazamıyor. Bugün karne aldığı için çok mutluyum" şeklinde konuştu.

Sınıf öğretmeni Ayşen Dilek Elitez de Şuheda'nın okumaya hevesli, başarılı bir öğrenci olduğunu dile getirerek, "En başarılı olduğu ders Türkçe. Tüm dersleri 5, biraz matematikte zorlanıyor ama onu için de bol tekrar yapıyoruz. Bu yılı bitirdik. Ama evlerimiz çok yakın. Tatilde de görüşeceğiz. Birlikte denize gideceğiz" dedi.

İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezi'nde görevli Dr. Filiz Paylı ise ev ortamında tedavi görmesi gereken yatalak hastaların ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi.

Paylı, "Bazen böyle hastalarımızın mutlu anlarına da tanıklık ediyoruz. Bugün de Şuheda'nın karne gününe ortak olduk" diye konuştu.

Şuheda, okuldaki törenin ardından sınıf arkadaşlarıyla hatıra fotoğrafı çektirip, ambulansla evine döndü.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER