ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2014 Çarşamba 15:26

Bölge müziği üniversitenin himayesinde

Bölge müziği üniversitenin himayesinde


Mardin Artuklu Üniversitesi Antropoloji Bölümü Yaşayan Diller Enstitüsü ve Devlet Konservatuvarı danışmanlığında, Vali Kılıçlar Konferans Salonu’nda düzenlenecek 'Müzikoloji ve Sözlü Müziksel Gelenekler' semineri gerçekleştiriliyor. Artuklu Üniversitesinde Mardin ve Mezopotamya’nın geleneksel müzikleri üzerine araştırma yapan bir grup akademisyenin 2013 yılında kurduğu 'Mardin Müzikleri Laboratuvarı'na bağlı proje kapsamında iki gün sürecek panel, 'Dengbej ve Şiir' ile 'Yarsan Kürtlerinin Kutsal Müziği' temalı oturumlar şeklinde yapılacak.

Bir bölgenin kültürünün o bölgeye ait müziğinin incelenmeden anlaşılamayacağını belirten Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, Mardin‘in zengin kültürel özellikleri ve folkloruyla tanınan bir bölgede konumlandığını ifade etti. Omay, gelişen teknoloji, politika ve sosyal dinamiklerin kültürü ve beraberinde müzikal folkloru sürekli olarak değişime zorladığına dikkat çekti.

Prof. Omay, "Kültürel hazineler olan ve kim olduğumuza dair ipuçları veren bu eski müzikal denemelerin yok olmaktan kurtarılması ve kırılgan yapıya sahip sözlü repertuvarın korunması fikrinden hareketle, akademik bir zorunluluk olarak Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde 'Mardin Müzikleri Laboratuvarı inşa edildi. Bu çalışma üniversitenin 'Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi' tarafından destekleniyor." dedi.

Omay, bu çalışmada yer alan akademisyenlerin çabalarına teşekkür ederek sürdürdüğü konuşmasında, “Yerel kategori dil ile ilgili parametreler, müziğin doğası, ait olduğu kültürün sembolleri ve her repertuvarın sosyal yapısıyla ilgilidir. Bu sebeple bu müzikleri ve bağlı oldukları kültürleri derinlemesine anlamamız gerekmektedir.” diye ifade etti.

Mezopotamya’nın farklı etnik gruplarına ait geleneksel müzik arşivlerini oluşturmak için Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde oluşturulan ve Türkiye’de bu alanda yapılmış bir ilk olma özelliği taşıyan 'Müzik Arşivi'ne bağış olarak verilen bazı özel arşivler de eklenerek alınan ses kayıtlarıyla beraber, analiz çalışmaları devam ediyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER