ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ekim 2013 Salı 13:59

Beydili köyünde bir ilk


Türkiye’nin köyde kurulan ilk 'Kalkınma Eğitim Merkezi' Ankara Nallıhan ilçesine bağlı Beydili köyünde açıldı.

Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteklediği, Ankara Üniversitesi Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKÇAM) öncülüğünde gerçekleştirilen “Kırsal Turizm Ankara’da Yaygınlaşıyor ve Kurumsallaşıyor: Kırsal Kalkınma Temelli Nallıhan Kırsal Turizm” adlı proje hayata geçirilmeye başlandı. Söz konusu çalışma ile birlikte Türkiye’de ilk defa bir köyde, kırsal kalkınma ve kırsal turizm amacıyla “Kalkınma Eğitim Merkezi” adı altında bir birim kuruldu. Proje ile restorasyonu gerçekleştirilen 4 adet ‘kırsal turizm evi’ de hizmet vermeye başladı.

KÖYE ZİYARETÇİLER AKIN ETTİ

Projenin uygulanmaya başlanması ile Beydili köyüne de yoğun bir ziyaretçi akını başladı.
AKÇAM Müdürü ve projenin koordinatörü Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, köyde yaptığı incelemeler sırasında merkezle birlikte hizmet vermeye başlayan kırsal turizm evleri ve butik pansiyonun Ankara ve tüm Türkiye’deki üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, uluslararası kuruluşlar, özel sektör, ilk ve orta öğretim kurumlarına hizmet verebileceğini söyledi.

BUTİK PANSİYON

Gülçubuk tarihi, kültürel, doğal, tarımsal nitelikleri yüksek bir köy olan Beydili köyüne gelenlerin doğa gezisine çıkabileceğini, konaklayabileceğini belirterek "İsteyenler bir yandan eğitim programlarını eğitim merkezinde gerçekleştirebilir, bir yandan da köy halkı ile birlikte kırsal yaşamın tadını çıkararak huzurlu, sessiz, zevkli bir zaman geçirebilirler." dedi.

Çalışmaların, doğal varlıkların turizme kazandırılmasına, kent hayatının stresinden uzaklaşmak isteyenlerin rahat bir nefes almasına fayda sağlayacağına işaret eden Gülçubuk, ayrıca kırsal turizmin canlandırılmasına, kırsalda yaşam kalitesinin yükseltilmesine, kalkınma konusunda eğitim verilmesine, sertifika programlarının uygulanması ve kırsal kalkınma çalışmalarına katkıda bulunulacağını dile getirdi.
Bu arada köyde restorasyonu tamamlanan okulun butik pansiyona dönüştürülmesi ile Beydili’de aynı anda 40-50 kişi konaklayabilecek. Ayrıca proje ile ilgili yapılan bütün çalışmalar “Beydili Köyü Efsanesi: Bir İlk Gerçekleşti” adlı bir kitapta toplandı.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER