ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Haziran 2014 Pazartesi 14:51

Adana’nın turizm reçetesi hazırlandı

Adananın turizm reçetesi hazırlandı

ADRO, geçen yıl Türkiye’ye gelen 35 milyon turistin sadece binde 3’ünü ağırlayan 10 maddelik turizm reçetesini hazırladı.


Adana Bölgesel Turist Rehberler Odası (ADRO), geçen yıl Türkiye’ye gelen 35 milyon turistin sadece binde 3’ünü ağırlayan ve turizm pastasından yararlanamayan Adana’nın 10 maddelik turizm reçetesini hazırladı.

ADRO Başkanı İsa Akdağ, tarihte hiç ismi değişmemiş, dünyanın en eski yaşayan taş köprüsüne sahip, dünyanın ilk tıp merkezi, ilk tıp kitabı ve ölümsüzlük formülünün yazıldığı, dünyanın ikinci Türkiye’nin ise en büyük saat kulesine sahip şehrin turizmden gerekli payı alması gerektiğini belirtti.

Tüm bu özelliklere rağmen kentin turizmde çok gerilerde kalmasının anlaşılır olmadığını belirten Akdağ, şunları söyledi: “Malzeme var ama helva yapmasını beceremiyoruz. Yani sahip olduğumuz değerleri kullanamıyor, pazarlayamıyoruz. Şehrin vitrini olan kent estetiği, bütün bu markaları sergileyecek tezgahımız yok. Adana’nın kaderi olsa gerek, son günlerde yoğun talep ve ilgi gören GAP turlarında bütün turizm firmaları es geçti, ne programlarına dahil edildi nede bir konaklama verildi, üvey evlat muamelesi gören Adana Havaalanı üssü olarak kullanıldı, ya GAP’ın başlangıç yada bitiş noktası oldu.”

Onca otel ve otelcinin hayallerinin suya düştüğünü vurgulayan İsa Akdağ, yıllardan beri yapılan turizm çalıştaylarının dosyalarda kaldığını, bu alanda bir arpa boyu kadar yol alınamadığını kaydetti.

Adana’nın turizm pastasından yararlanabilmesi için ’turizm reçetesi’ hazırladıklarını belirten Akdağ reçetedeki maddeleri şöyle sıraladı:

“Dünya’da turizmde marka olmuş bütün şehirlerde olduğu gibi, dünyaca ünlü kişilerin heykelleri, müzik ve ışığa duyarlı su gösterileri olan, turistlerin oturup çay içebilecekleri geniş kent meydanları yapılmalı. Biran önce Tepebağ bölgesindeki tarihi doku gün yüzüne çıkartılmalı. 5 Ocak Meydanı, Ali Munif Caddesi, Taşköprü hatta Sabancı camisine kadar uzanan turistik hafif raylı sistem yapılmalı ve Tepebağ bölgesi trafiğe kapatılmalı. Adana’nın ilk tıp merkezi olan eski Arkeoloji Müzesi, tıp müzesi yapılmalı. Kültür yolu güzergahı belirlenmeli ve bu güzergah trafiğe kapatılıp turistik levha ve yön işaretleri ile belirlenmeli. Kız Lisesi-Taşköprü arasının çevre düzenlemesi yapılmalı, Atatürk’ün oturduğu tarihi Acem kahvesi yeniden yaşatılmalı ve Atatürk’ün Taşköprü’ye karşı oturan heykeli inşa edilmeli. Taş köprü tarihi dokusuna kavuşturulmalı, Sembolik taç kapı yapılmalı, Heykellerle süslenmeli, turistik eşya satıcıları, ressam, müzisyen ve sanatçılara açılmalı. Gelen turistlere dünyanın en eski taş köprüsünden geçti belgesi verilmeli. Turizm firmalarının operasyon müdürlerini şehre davet edip geniş çaplı Turizm çalıştayı yapılmalı.”

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER