ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Kasım 2012 Perşembe 07:54

İşkencelerle alakası yokmuş!

İşkencelerle alakası yokmuş!

12 Eylül 1980 darbesiyle ilgili açılan davanın 10. duruşmasında Kenan Evren, savunmasını yaptı.


12 Eylül 1980 darbesiyle ilgili dönemin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya hakkında açılan davanın 10. duruşması Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

Mahkeme Başkanı Süleyman İnce, sanıklar Evren ve Şahinkaya'ya yasal haklarını okudu. Avukatlar yardımıyla savunma yapacaklarını belirten Evren, "Bizim bu işkence olaylarıyla ilgimiz yok." dedi. Şahinkaya da avukat eşliğinde savunma yapacaklarını ifade etti. 

EVREN'DEN İLK SAVUNMA!

12 Eylül davasına ilişkin duruşmada savunmasını yapan Kenan Evren , ''Biz, o gün doğru olanı yaptık. Bugün de olsa aynı şekilde ihtilal yapardık'' dedi.

AVUKATLAR BİRBİRİNE GİRDİ

 Müdahil avukatlarının, 12 Eylül darbe sanıklarının sistematik işkenceden de sorgulanması yönündeki talebi; iddianamede işkence ve bu olaylarda somut suç isnadında bulunulmadığı gerekçesiyle Cumhuriyet savcısı tarafından reddedildi.

Avukat Fikret Babaoğlu, sanıkların bir rehavet içinde olduğunu söylemesi üzerine tartışma yaşandı. Evren'in avukatı, rehavetten kastının ne olduğunu sert bir dille sordu. Bunun üzerine Babaoğlu, "Söz alarak konuşsun. Yanlış yapıyorsunuz." dedi. Evren'in avukatı Bülent Hayri Acar ise "Senden akıl mı alacağım?" diye tepki gösterdi. Bu tartışma üzerine Mahkeme Başkanı Süleyman İnce, Babaoğlu'ndan ses tonunu ayarlamasını istedi. Acar, "Rehavet içinde olma iddiasını şiddetle reddederim. Yaptığımız işin bilincindeyiz. Bugüne kadar tutum, davranış, yazılı ve sözlü açıklamalarla yeterince göstermiş olduğumuzu umut ediyoruz. Dışarıda uyarılmayı saygıyla karşılarım, ama burda asla kabul edemem. Olmamış kabul ediyorum ancak bir daha olursa misliyle karşılık veririm." ifadelerini kullandı. Avukat Babaoğlu ise "Olmuştur" diye karşılık verdi. Devreye giren mahkeme başkanı, avukat Babaoğlu'nu uyardı.

Müdahil avukatları, sanıkların sistematik işkenceden de sorgulanmasını talep etti. Ancak sanık avukatı Acar, müvekkilerinin darbeden yargılandığını, işkencenin ayrı bir konu olduğunu ve iddianamede yer alan konulardan sorgulanması gerektiğini vurguladı. Cumhuriyet Savcısı Cemil Tuğtekin, sistematik işkenceden sorgulanma talebinin reddedilmesini istedi.

Duruşmaya kısa bir ara veren Mahkeme Başkanı İnce, "İddianamede işkence olayları yanı sıra başka olaylara da yer verildiği, ancak işkence ve bu olaylarda somut suç isnadında bulunulmadığı, mahkememizin 6.4.2012 tarihli duruşmasında 14 nolu ara kararı ile sanıklar hakkında sistematik olarak işkenceye neden olma ve ayrıca duruşma zabıtları ile yargılama aşamasında mahkememize verilen dilekçelerde belirtilen suçlar yönünden suç duyurusunda bulunulduğu hususu ve CMK 225. madde içeriği dikkate alındığı talebin reddiyle iddianamede belirtilen suç ve sevk maddeleri yönünden sanıkların savunmasının alınmasına" karar verildiğini açıkladı

9. DURUŞMANIN AYRINTILARI İÇİN TIKLAYINIZ

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER