ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 16:57

Kenan Evren 'titreyerek' hesap veriyor!

Kenan Evren titreyerek hesap veriyor!

12 Eylül davasının bugünkü duruşması bitti. Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya, titreyerek ifade veriyor. Duruşma yarın devam edecek.


12 Eylül askeri darbesine ilişkin, dönemin Genelkurmay Başkanı, Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı davanın duruşması başladı.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanıkların avukatı Bülent Hayri Acar, müdahilliğine karar verilen bazı gerçek ve tüzel kişiler ile avukatları katıldı.

Sanıkların görüntüleri, sesli ve görüntülü sistem ile duruşma salonuna kurulan 4 LCD ekrana yansıtılıyor. Ekranlarda 4 kameradan çekilen görüntüler aynı anda bulundu. Sanıklar dışında duruşma salonu ve heyetin görüntüleri de ekranda yer aldı.

Salondakiler ilk olarak Tahsin Şahinkaya'nın görüntüsünü gördü. Şahinkaya, İstanbul GATA'da yatağında yarı oturur vaziyette ifade verdi.

Şahinkaya'nınkinden bir süre sonra Kenan Evren'in bulunduğu odanın görüntüsü ekranda yer aldı. Evren, daha sonra Ankara GATA'daki odasında bir kişinin eşliğinde yatağa yarı yatar yerleşti. Evren'in yanında, avukatlarından Sezin Duygu Tuncer de yer aldı.

MAHKEMEDEN NOTLAR

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın yüzüne karşı iddianame okunurken Avukatlar, "Başkan bey, sanık uyuyor" diye Evren'e sataşmada bulundu. Kenan Evren cevap vermeden dinlemeye devam etti.

Kenan Evren "Tahsiliniz nedir?" sorusuna "Askeri Akademi mezunuyum." diye cevap verdi. Kenan Evren aylık gelirinin 13 bin 330 TL olduğunu açıkladı.

12 Eylül davasına ilişkin duruşmada, Tahsin Şahinkaya, adres olarak ''Fenerbahçe Orduevi Korumalı Lojmanlar''ı bildirdi. Askeri Akademi mezunu olduğunu belirten Şahinkaya, aylık gelirinin 6 bin 800 olarak açıkladı.

KENAN EVREN TİTRİYOR

Soruların bazılarını iyi duyamayan Evren ve Şahinkaya'ya, bu bilgiler alınırken, yanlarında bulunan kişiler yardımcı oldu. Kenan Evren'in hafızası sağlam. Kimlik tesbitinde mahkeme başkanının sorularına net cevaplar verdi. Mahkemeye, "Efendim" diye hitap eden Kenan Evren'in vücudunda genel bir titreme halı var. Kenan Evren, 1917 doğumlu, yani 95 yaşında. Buna rağmen hasta yatağında dinç gözüküyor.

ARA KARARLAR

Mahkeme Başkanı Süleyman İnce, duruşmanın başlangıcında, salonda her türlü sesli ve görüntülü kaydın yasak olduğunu tutanağa geçirdi, ardından celse arasında dosyaya giren belge ve dilekçeleri okudu.

Müdahil avukatları görüntülerin kamuoyu ile paylaşılmasını istedi. Avukatlar ayrıca, salonda MİT’e ait kameralar olduğunu iddia etti İddia üzerine salonda gerginlik yaşanırken mahkeme başkanı iddiayı yalanladı.

İŞTE MAHKEMENİN ARA KARARLARI:

- Salondaki kamera ve mikrofonun kapatılması talebine ret

- Evren ve Şahinkaya'nın yanında müdahil avukat bulundurulması talebine ret

- Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın bulunduğu yerde, mahkemece görevlendirilen yazı işleri müdürü ile teknik işlemlerin devamlılığı için orada bulunması gereken görevliler, sanık avukatı ve sağlık görevlileri dışında kimsenin bulunmayacağına ilişkin tedbir alınmasına

- Sanıkların savunmalarının alındığı yerin görüntülerinin, kamera gezdirilerek zaman zaman gösterilmesine, sanıkların görüntülerinin daha iyi yansıtılması için gerekli düzenlemelerin yapılmasına ve sanıklar için ilaç ve tıbbi müdahaleye gerek duyulması halinde, bu yerlerde bulunan yazı işleri müdürlerine bilgi verilerek, duruşmaya ara verilmesine ve bunun tutanak altına alınmasına

- “Salonunda müdahilliğine karar verilen kurum temsilcileri, özel kişiler, seyirciler, medya temsilcileri, müdahillik talebinde bulunmamakla birlikte iddianamede ismi geçen kişilerin bulunduğu” belirtilerek, “aleniyetin sağlandığı” kaydedildi. 

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, ara karar uyarınca, 12 Eylül davası sırasında Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın savunmalarının alınacağı yerde bulunan görevlilerin isimlerini, sesli ve görüntülü bağlantıyla tutanak altına aldı.

İDDİANAMENİN OKUNMASI BİTTİ. DURUŞMA YARIN DEVAM EDECEK...

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER