ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Haziran 2014 Perşembe 09:00

Başbakan'ın öğle menüsünde neler vardı?

Başbakanın öğle menüsünde neler vardı?

Başbakan'ın dün iş dünyasının temsilcileriyle yaptığı görüşmeden çıkan mesaj: Huzur ve istikrarın devam etmesini istiyoruz. Başbakan olarak kalsanız da Çankaya Köşkü'ne çıksanızda kararınıza saygılıyız.


Başbakan'ın iş dünyasının temsilcileriyle gerçekleştirmiş olduğu, İş Dünyası İle İstişare Toplantısına, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ev sahiplğinde basına kapalı olarak gerçekleştirildi. Toplantıya, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, ASKON Başkanı Mustafa Koca, TÜMSİAD Başkanı Hasan Sert, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, TÜROFED Başkanı Osman Ayık ve TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça katıldı. Peki, toplantının sonucunda çıkan mesaj ne oldu?

İş dünyasını temsil eden örgütler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a "Huzur ve istikrarın devam etmesini istiyoruz. Başbakan olarak kalsanız da Çankaya Köşkü'ne çıksanızda kararınıza saygılıyız" mesajı verdi. Haberturk'ten Seçkin Ürey'in haberine göre Başbakan Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) Ankara'daki merkez binasında yapılan toplantıda 10 örgütün başkanının fikirlerini verilen öğle yemeği eşleğinde dinledi. Öğle yemeğinde evsahibi TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun memleketi olan Kayseri'nin yemekleri ikram edildi. Mönüde başlangıç olarak Kayseri mantısı, sucuk içi, pastırma ve bazlama vardı. Ana yemek olarak fırın ağzı, tatlı olarak da nevzine servisi yapıldı. Başbakan Erdoğan, yaklaşık 14:00'da geldiği TOBB'dan iki buçuk saat kalarak 16:30'da ayrıldı.

"Huzur bulalım ki işimize odaklanalım"

Başbakan Erdoğan, TOBB'dan ayrıldıktan sonra 10 örgüt adına TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu bir açıklama yaptı. Hisarcıklıoğlu, "Seçim sonunda ülkemizde huzurun sağlanmasını da arzu ediyoruz. Huzur bulalım ki iş dünyası olarak işimize odaklanalım" dedi. İş dünyası olarak Cumhrbaşkanlığı seçim sürecinin itidalli bir şekilde tamamlanacağına inandıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, "İlkeler üzerinde hareket edilmesinin uygun olacağını düşünüyoruz. Bu seçim cumhurbaşkanının ilk defa halk oyuyla seçilecek olmasından dolayı farklı bir önemde" diye konuştu.

"Cepler dışarıda kalsın" dendi

Yemekte konuşulanların dışarı sızmaması için dinlemeye karşı da tedbir alındı. Katılımcılardan öğle yemeğinin yenileceği salona geçerken cep telefonlarını içeri sokmamaları istendi. İş dünyasını temsil eden örgütlerin başkanlarına toplantı daveti geçtiğimiz hafta yapılmıştı. Katılamayacak durumda olanların yerine vekil başkan veya başkan yardımcısının kabul edilmeyeceği belirtilmişti.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER