ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
POLİTİKATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2014 Cuma 13:18

Başbakan’dan Kılıçdaroğlu’na: Sadece sussun

Başbakandan Kılıçdaroğluna: Sadece sussun

Davutoğlu, 2 polisin şehit olduğu silahlı saldırıda yaralanan Bingöl İl Emniyet Müdürü Atalay Ürker’i ziyaret etti.


Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeni tezkere önerisine ilişkin, "Kılıçdaroğlu'nu anlamak mümkün değil. Dün yaptığı açıklamada bir taraftan sukünet telkininde bulunuyor, diğer taraftan açıkça hükümetimizi suçlayarak, bu Vandalizme gerekçe gibi gösterilen, bahane gibi gösterilen IŞİD'e yardım edildiği tezini tekrarlıyor" dedi. 

Davutoğlu, terör saldırısında yaralanan Bingöl Emniyet Müdürü Atalay Ürker'i tedavisinin devam ettiği Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ziyaret ederek sağlık durumu hakkında bilgi aldı. 

Kılıçdaroğlu'nun önerisi

Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Kobani ile sınırlı yeni tezkere önerisi sorulan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Gerçekten Kılıçdaroğlu'nu anlamak mümkün değil. Dün yaptığı açıklamada bir taraftan sukünet telkininde bulunuyor, diğer taraftan açıkça hükümetimizi suçlayarak, bu Vandalizme gerekçe gibi gösterilen, bahane gibi gösterilen IŞİD'e yardım edildiği tezini tekrarlıyor. Açık söylüyorum; Kılıçdaroğlu'nun yaptığı sorumsuzluktur. Kitleler, 'Türkiye IŞİD'e destek oluyor' teziyle provoke edilirken, ülkemize karşı açık bir tuzak kurulurken, Kılıçdaroğlu'nun bu tezi tekrar etmesi, en hafif tabiriyle sorumsuzluktur ve -tarihe geçecek- açıkçası bu kritik dönemde yapılan bir ihanettir. Hiç kimse Türkiye'nin IŞİD'e yardım ettiği tezini ispat edemez. Böyle bir şey yok."

Davutoğlu, bunu birçok kez devlet olarak açıkladıklarını anımsatarak, "Elinde Kılıçdaroğlu'nun bir belge varsa çıkarsın ortaya koysun. Bir belge olmadan, bir ülkeyi, bir devleti, bir milleti böylesine itham altında bırakmak sokağa dökülen insanları tahrik edercesine onlara zerkedilen algı operasyonunu tekrar etmek bir anamuhalefet partisi liderine yakışmaz" diye konuştu.

"Biz gece boyu uyumazken Kılıçdaroğlu rüya görüyordu" 

Bu günlerin sınav günleri olduğuna işaret eden Davutoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ayrıca son derece komik bir teklifte bulunuyor. Yeni bir tezkere, sadece Kobani... Peki IŞİD yarın Haseki'ye saldırdığında ya da Halep'e saldırdığında her bir il için, her bir şehir için, her bir ilçe için ayrı ayrı tezkere mi çıkaracağız? Bir hafta önce yaptığı büyük hatayı şimdi fark ediyor ve çark etmeye çalışıyor, her zaman olduğu gibi. Ayrıca daha önce neredeydiniz? Bayırbucak'ta Türkmenler katledilirken, Telabiyat'ta Araplar katledilirken, Rakka'da PYD'nin tesiri altında olmayan Kürtler katledilirken neredeydiniz? Kılıçdaroğlu'nun tek bir çabası var, Esed'i korumak. Yani, öyle bir tezkere çıksın ki Esed'e dokunmasın. Nedir bu Esed'in kutsallığı Kılıçdaroğlu'nun zihninde, anlamak mümkün değil. Bütün bu facialar yaşanmışsa bunun birinci sorumlusu Esed rejimidir, tabii ki IŞİD'dir. Türkiye, açık söylüyorum, bir kez daha söylüyorum, Kılıçdaroğlu duymuyor ama duymayan kulağına bir kez daha sesleniyorum, Türkiye IŞİD'e de Esed rejimine de aynı ölçüde karşıdır. Eğer Kılıçdaroğlu'nun elinde bir belge varsa, sorumlu bir devlet adamıysa çıksın 'Türkiye Cumhuriyeti'nin şu görevlisi IŞİD'e şu yardımı yaptı' desin. Eğer bunu ispat edemiyorsa lütfen sussun, bari gölge etmesin bu kritik dönemde. Bıraksınlar, hükümetimiz, emniyet görevlilerimiz huzur içinde görevini yürütüp kamu düzenini sağlasınlar. Halkı tahrik etmesinler."

Başbakan Davutoğlu, bunun anayasal bir yere sahip olan anamuhalefet partisine yakışmayacağını, dolayısıyla bu teklifleri ciddiye almanın mümkün olmadığını vurgulayarak, "Ayrıca ne yapıldığını da takip etmiyor, Türkiye'deki mevzuatı da bilmiyor. Yeni bir teklif getiriyor, efendim tazminat için yasa teklifi getirilsin bu terör saldırılarında zarar görenlere. O bunu düşünürken biz zaten tazminat sürecini başlattık ve yardıma da başladık. Çünkü Başbakanlık Acil Destek Fonu diye bir fon var, Kılıçdaroğlu'nun bilgisine... Yanındaki danışmanları da bilmiyor herhalde. Bu tür durumlarda zaten otomatik olarak, devlet bütün imkanlarıyla terör saldırılarında mağdur olan vatandaşın yanındadır. Kılıçdaroğlu'nun aklına çok çarpıcı bir fikir geldi zannettiği şeyleri biz uygulamaya koyuyoruz. Onun hayallerinin ötesindedir bizim uygulamız" diye konuştu.

Bu uygulama için ilk gün talimat verdiğini, bütün vatandaşların zararlarının tazmin edileceğini bildiren Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti devletinin vatandaşına sahip çıkacağını belirtti.

Davutoğlu, "Kılıçdaroğlu da bilsin ki onun aklına ihtiyacımız yok. Sadece sussun, kendi ülkesini uluslararası topluma şikayet etmesin, provokatörlerin eline argüman vermesin, sadece sussun. Onun fikrine de aklına da ihtiyacımız yok" dedi.

Ülkenin, gerekenleri yapacak kudrette olduğunu kaydeden Davutoğlu, bu çalışmaların başladığını; Van, Erciş, Kurtalan, Patnos gibi yerlerde hem envanter hem de tazmin çalışması başladığını söyledi.

Davutoğlu, "Biz gece boyu uyumazken Kılıçdaroğlu rüya görüyordu" dedi.

Ürker'e, tedavi gördüğü hastanede ayrıca, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala,  Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, İl Emniyet Müdürü Kadri Kartal da ziyarette bulundu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER