ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
KADINTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Eylül 2014 Cumartesi 13:32

İş dünyasından topuk sesleri yükselecek

İş dünyasından topuk sesleri yükselecek

Gediz Üniversitesi’nin ücretsiz girişimcilik eğitiminde ön sıralar kadınların. Yıl sonuna kadar bin 750 kişinin katılacağı kurslara en yoğun ilgiyi onlar gösteriyor.


Gediz Üniversitesi’nin ücretsiz girişimcilik eğitiminde ön sıralar kadınların. Yıl sonuna kadar bin 750 kişinin katılacağı kurslara en yoğun ilgiyi onlar gösteriyor. Programı başarıyla tamamlayıp hayalini kurdukları işyerlerini KOSGEB desteğiyle açarak, kendi işinin patronu olabilecekler.

Gediz Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (GESEM), ülke ekonomisine yeni girişimciler kazandırıyor. “Girişimcilik Proje Destek Programı” kapsamında yıl sonuna kadar bin 750 kişi ücretsiz eğitime alınacak. Gediz’in geçen sene de 600 kişiye verdiği 70 saatlik programı bitirenler, 30 bin lirası hibe olmak üzere 100 bin liralık devlet desteğinden faydalanarak kendi işyerini kurabilecek. İşsizlere kurs süresince günlük 20 TL harçlığın verildiği, ayrıca SGK primlerinin de ödendiği eğitimde kadınlar başı çekiyor. Çoğunluğu kadın kursiyerler girişimcilik, yaratıcılık, iş geliştirme, pazar araştırması, pazarlama, üretim, yönetim, iş planlama ve finans konularında ders görüyor. Başarıyla tamamlayanlar, sertifika almaya hak kazanacak. Bu belgeyle İş-Kur’a gidenler, KOSGEB hibesiyle hayallerini süsleyen işyerini açma şansı yakalayacak.

Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, sosyal sorumluluk projesi olarak gördükleri ve kapsamını her sene genişlettikleri eğitime, özellikle ev hanımlarının gösterdiği ilgiden duydukları memnuniyeti ifade etti. Çevik, kadınların yakın gelecekte iş dünyasında daha çok yer alacağına dikkat çekerek şunları söyledi: “Eminim ki üniversitemizde öğrendiklerini, kuracakları işletmelerde uygulama şansı bulacaklar. Hem kendileri ve aileleri kazanırken hem işsizlere iş imkanı sağlayacaklar hem de ödeyecekleri vergilerle ülkemiz ekonomisine katkıda bulunacaklar. Girişimcilik Proje Destek Programı’nı işte bu yüzden önemsiyoruz. Geçen sene 600 kişiye eğitim vermiştik, bu yıl sayıyı bin 750’ye çıkardık. Ne kadar doğru bir iş yaptığımızı, bu ilgi karşısında bir kez daha anladık.”

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER