ÖNE ÇIKANLAR :
KADINTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Kasım 2014 Pazartesi 20:25

Halıdan çay lekesi nasıl çıkartılır?

Halıdan çay lekesi nasıl çıkartılır?

Çay lekesini halıdan çıkartmanın birden çok tekniği , yöntemi vardır.


Bu yöntemleri en basit çay lekesinden , inatçı çay lekesi çıkarmaya kadar sırayla anlatacağız. En basit çay lekesi sizinde tahmininiz üzerine şekersiz çay lekesidir. Ve yine bilmemiz gereken ilk müdahale . Çay halıya döküldü ivedi olarak halıyı beyaz havlu yada havlu peçetelerle tampon yaparak fazla çayı halı üzerinden almalıyız. Bu işlemi havlu emebildiği kadar tekrar tekrar uygulayız. Beyaz bez parçasını ıslatıp sıkınız.

Kovada toz çamaşır deterjanını köpürterek halıya tampon yapınız. Ovmamaya dikkat ederek birkaç dakika bekletiniz. Daha sonra nemli bezle bastırmadan lekeyi ovalayınız. Bu yöntemden sonuç alamadıysanız ikinci yöntemi deneyebilirsiniz. Bu yöntemde su bardağının altıda birine sirke , kalan kısmına su doldurup halıyı fazla bastırmadan bez yardımıyla ovalayarak çıkarmaya çalışınız. Dikkat etmeniz gereken nokta çıksın diye sirke miktarını arttırmamalısınız aksi taktirde sirkenin rengi halıya çıkabilir, çay lekesinin yanında birde halınıza sirke lekesi eklemiş olursunuz. Halı yıkama firmalarında bulunan halı cinsine ve lekeye özel leke çıkartıcılarla \%95 çay lekenin çıkartılabilmesi sağlanmaktadır

Önemli Not :

Halıdan leke çıkartma profesyonellerin işidir. Ve en önemli olanda ilk müdahaledir. Siz ilk müdahale hakkını bize vermeyipt e kendiniz çıkartmaya çalışırsanız bizim işimizi zorlaştırmış belki de imkansız hale getirmiş olabilirsiniz. Hatta lekeyi çıkartayım derken halının rengini sarartabilir ,lekeyi yayabilir ve çıkması imkansız hale getirmiş olabilirsiniz. Yapılması gereken en önemli işlem beyaz havlu yada havlu peçete ile halıya tampon yapılıp halıdaki fazlalığın emilimini sağlamak ve bizim gibi profesyonel halı yıkama firmalarına halınızı teslim etmektir. İnternet sitelerinde yazan ve kimin hangi firmanın yazdığı dahi belli olmayan tuz ,mısır nişastası ,kolonya , çamaşır sodası , şampuan köpüğü, sirke , gliserin gibi malzemeleri kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Leke çıkartmada bu malzemeler kullanılsa da hangi halıya, hangi ölçüde verileceğini bilemeyeceğinizden halıya zarar verme olasılığınız büyük ihtimaldir. Piyasada bulunan genel leke çıkartıcılar veya lekeye özel leke çıkartıcılara itibar etmeyiniz bunlarda hangi halıya ne kadar verilebileceğini bilemeyeceğinizden halıya zarar verebilirsiniz. Nasıl ki aynı yöntemle bir halıdan leke çıkabiliyorken , aynı yöntemle başka bir halıya zarar verebilirsiniz. Bizim burada belirttiğimiz yöntemler tamamiyle tavsiye niteliğinde olup bütün sorumluluğu size aittir. Ve yine bilmeniz gerekir ki bu yöntemlerin hiç biri yün halılara uygulanmaz.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER