ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2014 Çarşamba 15:37

TSK yetkisini kullandı

TSK yetkisini kullandı

Genelkurmay Başkanlığından, düşürülen Suriye uçağına ilişkin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, konuyla ilgili olarak kendisine verilen yetkiyi kullanarak görevini başarıyla ifa ettiği bildirildi.


Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden son günlerde bazı basın yayın organlarında çıkan haberlere ilişin açıklama yapıldı.

"Son günlerde çeşitli olaylar öne sürülerek, yerel seçim öncesinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini siyasi konuların içine çekme gayreti olduğu üzülerek müşahede edilmektedir" ifadelerinin bulunduğu açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ordusu olduğu, desteğini, moralini, kaynağını yüce Türk milletinden ve şanlı tarihinden aldığı vurgulandı.

TSK günlük siyasi mülahazadan uzaktır

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türk Silahlı Kuvvetleri, siyasi tartışmaların ve konuların dışında kalmayı, devletimizin bekası, yüce milletimizin huzur ve güvenliği için gerekli olduğunu düşünmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri, anayasamızda işaret edilen 'demokratik, laik, sosyal hukuk devleti' ilkesine sadık, hukukun üstünlüğüne inanan, insan haklarına saygılı ve antidemokratik usul ve uygulamaları reddeden duruşunu muhafaza etmekte kararlıdır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin değerli mensupları, görevlerinin bilincinde, sağduyulu, soğukkanlı ve her türlü tahrik ve günlük siyasi mülahazadan uzak olarak ülkemize ve yüce milletimize hizmete devam etmektedir. Güç ve kudretinden hiçbir şey kaybetmemiştir."

Suriye uçağına yönelik faaliyet ulusal ve uluslararası hukuka uygun icra edildi

Türkiye ve Suriye Hava Kuvvetleri yetkililerinin uyarılarına rağmen, Türk hava sahasını ihlal eden bir Suriye uçağının düşürülmesiyle ilgili bazı basın yayın organlarında "spekülatif haberlerin" yer aldığı belirtilen açıklamada, "Türk Silahlı Kuvvetleri konu ile ilgili olarak kendisine verilen yetkiyi kullanarak görevini başarıyla ifa etmiştir. Faaliyet, ulusal ve uluslararası hukuk kurallarına uygun olarak icra edilmiştir" ifadeleri yer aldı.

Süleyman Şah Saygı Karakolu

Açıklamada, "Türk Silahlı Kuvvetlerinin Süleyman Şah Saygı Karakolu hariç, Suriye topraklarında herhangi bir birliği bulunmamaktadır. Bu konularla ile ilgili gündeme çıkarılan haberler gerçek dışıdır" bilgisi de yer aldı. 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER