ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Haziran 2013 Pazar 23:05

"Faiz lobisinin ümüğünü sıkacağız"

"Faiz lobisinin ümüğünü sıkacağız"

"Faiz lobisi yıllarca milletimi sömürdü" diyen Başbakan Erdoğan'dan önemli açıklamalar...


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bu milletin iktidarına saygı duymayanlar, bunun bedelini öder. Dün Ankara'da, Kızılay'da, Kuğulu Park'ta, şurada, burada oyuna gelen kardeşlerime sesleniyorum; Lütfen artık bu eylemlerinize son veriniz'' dedi.

Erdoğan, Ankara'ya gelişinde kendisini karşılamak üzere Altınpark'ta toplanan vatandaşlara hitap etti.

Türkiye'nin güçlenerek yarınlara yürüdüğünü, içeride ve dışarıda bundan rahatsızlık duyanlar olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, "Uluslararası medya Türkiye ile ilgili hayırlı rüya görebilir mi? Bunların içeride uzantıları var, hayırlı rüya görebilir mi? Şimdi de görsel ve yazılı medyayla iktidarımıza saldırıyorlar. Kimlerle birlikte bunu yapıyorlar? Faiz lobisiyle beraber yapıyorlar, ulusal ve uluslararası faiz lobisiyle beraber yapıyorlar" diye konuştu.

Borsa lobisinin ve spekülatörlerin "Borsa İstanbul çöktü" dediğini belirten Erdoğan, "Borsa İstanbul çökerse bunun altında Tayyip Erdoğan kalmaz. Siz kalırsınız, siz" dedi. Türkiye'nin IMF'ye borç ödediği dönemde kendisine "IMF'den borç alın" dendiğini belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben, 'Hayır almayacağız, bu kriz bizi teğet geçecek' dedim. Dalga geçtiler. 23,5 milyar dolar borcumuz vardı. Artık IMF defterini kapattık ama bunlar rahatsızlar. Bakınız, Merkez Bankası'nın kasasında 27,5 milyar dolar vardı, şimdi 130 milyar dolar var. Mesele İstanbul'daki Taksim Gezi Parkı olayı değildir. 15 tane ağacın sökülerek bir başka yere dikilmesi olayı değildir. Sorun onlara, 'Yahu siz buraya acaba bu olaylardan önce hiç geldiniz mi'. İnanın yüzde 95'i Gezi Parkı'nın adını bile duymamıştır. Fakat Başbakanınız orada doğdu, orada büyüdü. Ben Kasımpaşalıyım. 8 yıl İETT'de futbol oynadım, o zamanlar kulübüm Gezi Parkı'nın hemen alt tarafındaydı. Onun içinden geçer, onun içinden eve dönerdim. Onun için çok iyi bilirim, gençlik yıllarım hep oralarda geçti. Ama bunlar böyle bir şey bilmez.

Ben gençlere sesleniyorum, bu ülkenin Başbakanı bazı lobilerin Başbakanı değildir. Bu ülkenin Başbakanı sessiz yığınların sesidir. Biz, kimsesizlerin kimsesiyiz. Biz, zalimlerin karşısında, mazlumların yanındayız. Bu Türkiye'de de, dünyada da böyle. Bundan sonra da böyle olacak."

"Onlar CHP'nin çöp dağlarını bilmez. Çünkü CHP zihniyeti pisliktir"

10 yılda 2 milyarı fidan olmak üzere 2 milyar 800 milyon ağaç diktiklerini dile getiren Başbakan Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde yapılan ağaçlandırma çalışmalarını anlattı. Ankara'da AK Parti döneminde yapılan ağaçlandırma çalışmalarına da değinen Erdoğan, çevreci olduklarını, çevrenin sadece yeşilden ibaret olmadığını, kültür, tarih ve kirlilikten arındırmayı da içerdiğini belirtti.

Başbakan Erdoğan, "Şimdi kalktılar, çevrecilik dersi veriyorlar. Ayıptır, ayıp. Benim genç kardeşlerim, ben İstanbul'da belediye başkanı olduğum zaman Taksim Gezi Parkı'nda olan gençler, o zaman onların çoğu belki de yoktu. Dolayısıyla İstanbul'da ne olmuş bilmezlerdi. Onlar CHP'nin çöp dağlarını bilmez. Çünkü CHP zihniyeti pisliktir. CHP döneminin hava kirliliğini bilmez. Çünkü bu zihniyet kirlidir" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de özgürlük mücadelesinin AK Parti iktidarıyla zirve yaptığını dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bir tanesi çıkmış, 'Ne sağcıyım ne solcu, çapulcuyum, çapulcuyum' diyor. Hayırlı olsun. Sevgili kardeşlerim, sakın bu çapulcuları da ihya etmeyin. Bunları ihya etmeyin. Biliyorsunuz bunlar yıllarca bu milletin sırtından geçindiler. Ne demek istediğimi anlıyorsunuz değil mi? Dolayısıyla bu millete hakaret edenlere haddini bildirmek bu milletin görevidir, ancak demokratik şartlar içerisinde."

''Faiz lobisine haddini bildirmeniz gerekir''

Faiz lobisi bu dönemde kendisine göre çok büyük gayret sarfettiğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Ben diyorum ki faiz lobisine haddini bildirmeniz gerekir. Onun için yapmamız gerekenler var. Ne yapmak istediğinizi biliyorsunuz zaten. Bu yıl en çok parayı faiz lobisi kazandı, bunların musluğunu siz keseceksiniz. Biz bugüne kadar sabrettik, ne zaman ki faizler düşmeye başladı. Bu beyler rahatsız oldu ve güçlü bir Türkiye istemediler.

Şimdi millet olarak bunlara dersini verme zamanı. Devletin bankaları var. Devletin bankalarından istifade edersiniz. Sadece o değil bir çokları var bana isim verdirmeyin. Devletin bankaları da var diyorum sizlere, buradan ne demek istediğimi anlarsınız."

Sanatçılara da seslenen Erdoğan, "Siz 10 yıllık iktidarımızda bizden ne istediniz de almadınız" diye sordu ve bundan sonraki sürecin böyle çalışmayacağını söyledi. Erdoğan, "Bu milletin iktidarına saygı duymayanlar bunun bedelini öder" diye konuştu.

Erdoğan, bugüne kadar sabırla beklediklerini belirterek "Ben Ankara Kızılay'da, Kuğulupark'ta, şurada, burada oyuna gelen kardeşlerime sesleniyorum; lütfen artık bu eylemlerinize son veriniz" dedi.

Taleplerin yerel yönetimler, valiler, Kültür Bakanı ya da kendisi tarafından dinlenebileceğini ifade eden Erdoğan, ancak Yeniçeri ocakları gibi bir hareketin içerisine girilemeyeceğini vurguladı. Erdoğan, "Şu valiyi alacaksın, emniyet müdürünü alacak, şunu yapmayacaksın, bunları söylemeye kalkarsan kusura bakma tavsiyelerin varsa ilet, bir katkın olacaksa ilet o zaman hepsini yaparız ama bu iktidar 76 milyonun hizmetkarıdır" görüşünü dile getirdi.

Doğuya hiç kimsenin aklına gelmeyen hizmetlerin verildiğini vurgulayan Erdoğan, 10 yıl önce Hakkari, Iğdır ve Şırnak'a havalimanı yapılacağına kimsenin inanmadığını ama bu yıl sonuna kadar üç havalimanın da hizmette olacağını söyledi.

Erdoğan, "Hizmet üretiyoruz. Yani bunu görmeyen gözler var ama devam edeceğiz. Onlar varsın işgal etsinler. Burada yıkmayan, yakmayan inşa eden bir topluluk var. Burada polisine, askerine, korucusuna sahip çıkan bir topluluk var" ifadesini kullandı.

"Ne dedik tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" dediklerini anımsatan Erdoğan, vatandaşları önümüzdeki hafta Ankara ve İstanbul'da yapacakları mitinglere davet etti.

Başbakan Erdoğan, demokrasiye inananların sabretmesini ve seçimleri beklemesini de istedi.

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER