ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 00:36

Erdoğan şehit ailelerine çözüm sürecini anlattı!

Erdoğan şehit ailelerine çözüm sürecini anlattı!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çözüm süreci adı verilen sürecin şehit ruhunu incitecek bir süreç olmadığını söyledi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Gölbaşı Vilayetler Evi'nde şehit aileleri ve gazilerle iftar yemeğinde bir araya geldi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in de yer aldığı programda bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, vatanları için canlarını feda etmiş, Peygamberlerden sonra en yüksek mertebeye ulaşmış şehitleri yad etti.

Şehadet mertebesine ulaşmak ne kadar ulvi bir mertebe ise arkada kalanlar içinde sabretmek, rızayı ilahiye teslim olmanın da o kadar ulvi olduğuna dikkat çeken Erdoğan, bu ülkenin şehitler ve gazilerin emaneti olduğunu vurguladı. "Bayrağımız anlamlıdır ama bunun farkında olmayan gafiller vardır." diyen Erdoğan, "Bayrağımızın kırmızı şehit kanından, hilal ise özgürlükten geliyor. Yıldızlar ise şehitlerimizdir. Biz vatanımızı, bayrağımızı şehit ve gazilerimizin emaneti olarak gördüğümüz gibi, şehit yakınlarımızı ve gazilerimizi de emanet olarak görüyoruz. Bayrağımızın hilali bağımsızlık mücadelesini temsili olarak ifade ediyor. Yıldız ise oda işte şehitlerimizin ta kendisidir. Çünkü her şehit bir yıldızdır." dedi.

'ŞEHİT VE GAZİLERİNİ UNUTANLARIN GELECEĞİ YOKTUR'

Asla tarih boyunca vefasız bir millet olmadıklarını, asla vefasız olmayacaklarını belirten Erdoğan, şehit ve gazisini unutanların, onlara yüz çevirenlerin geçmişlerini unuttuklarını belirterek, "Dolayısıyla onların da geleceği yoktur." dedi. Hepimizin şehit torunları, şehit çocukları olduğunu ve onların ruhlarını incitmeyeceklerini dile getiren Erdoğan, bir ülkenin şehit ve gazilere en büyük vefasının ise gazilerine ve şehitlerin yakınlarına şühpesiz sahip çıkmak olduğunun altını çizdi.

Vatanı için şehit düşenlerin emanet edilmiş en kutsal değerler olduğuna dikkat çeken Başbakan Erdoğan, onların her talebinin kendileri için öncelik olduğunu ifade etti. 10 yıllık iktidar dönemlerinde çıkardıkları kanunların Cumhuriyet döneminin hiçbir döneminde çıkarılmadığını vurgulayan Erdoğan, şehit yakını ve gaziler için yapılan düzenlemeleri anlattı.

Başbakanın sözlerine karşılık şehit yakınları ise "Helal olsun sana" dedi ve alkışladılar. Şehit ve gazilerin bazı haklarını hatırlatan Erdoğan, "Bunları bilmenizde çok çok büyük faydalar var. Bazı haklarınızı bilmiyorsunuz. Bunları bilin ki ona göre bunları yakın takip altına alın." dedi. İhtiyaç oldukça gelen talepler doğrultusunda ihtiyaçların giderilmesi için yeni çalışmaların yapılacağını kaydetti.

'ÖLÜM HAKTIR ÖYLE VEYA BÖYLE HEPİMİZ ÖLECEĞİZ'

"Ölüm haktır, öyle veya böyle hepimiz öleceğiz." diyen Başbakan Erdoğan, ölümün yaşa bağlı olmadığını belirterek, "En yaşlı olan ölür, en genç ölmez" diye birşey olmadığına dikkat çekti. Kimin nerede, ne zaman, nasıl öleceğinin belli olmadığının altını çizen Erdoğan, şöyle devam etti: "Ne bir saat ileri ne bir saaat geri. Biz Müslümanlar için söylüyorum. Müslüman olarak biz buna böyle inanıyoruz. Çocuk yaşta yavrularını kaybeden anne babalar var, yakınlarımız var. Trafikte ölenlerin sayısı teröre verdiğimiz şehitlerin sayısından fazladır. Bununla ilgili birşey diyen var mı? Terör olunca birileri bunları kaşıyıp birşeyler söylüyor. Varsa hata tabi ki bunların üzerine gidilir. Bir gerçeği bilmek gerekiyor. Biz yavrularımızın eline kına yakarak onları askere göndeririz. İslam dünyasında hiçbir ülke askerine Mehmetçik adını koymamıştır. Mehmetçik ifadesi sadece bizde vardır. Bu nerden devşirilmiş dönüştürülmüştür? Bu küçük Muhammed adına Mehmetçiktir. Edebinden dolayı Muhammed'i kullanmazlar. Önce Mehemmed demiş sonra Mehmed demiş. Sonra askerde Mehmetciğe dönüştürmüştür. Onun için onların muhabbeti hiçbir zaman tartışılmamıştır. Ölümün hak olduğuna inananlar, bunun istismarına giremezler. Bütün mesele buna inanılmış mıdır, inanılmamış mıdır? Vatanı, namusu, şerefi için tarih boyunca şehitlerimiz kanını akıtmıştır. Şehitlerinin ve gazilerinin izlerinden ilerlemeyenler kaybolmaya mahkumdur."

'HER ŞEHİD BİR IŞIK, YOLU AYDINLATAN BİR REHBER'

"Aziz şehitlerimiz, şehadet mertebesine ulaşana kadar sizin çocklarınız, kardeşleriniz, eşlerinizdi. Ama onlar şimdi bizim çocuklarımız, milletimizin çocukları. Bundan şüpheniz olmasın." diyen Başbakan Erdoğan, ancak bunun istismar konusu yapılmasının kendilerini üzeceğini söyledi. Ölümün hak olduğuna inananların bunun istismarına girmemesini isteyen Erdoğan, her şehidin bir ışık ve yolu aydınlatan bir rehber olduğuna dikkat çekti. 10,5 yıl boyunca yaptıklarında şehit ve gazileri incitmemeye özen gösterdiklerini belirten Başbakan Erdoğan, çözüm sürecine değindi.

"Çözüm süreci adını verdiğimiz süreç; şunu iyi bilin ki şehit ruhunu incitecek bir süreç değildir. Böyle bir girişimin içinde asla olmayız, asla bir adım atmayız." diyen Erdoğan, şehitlerin hatırasının her ideolojinin, her siyasi görüşün üzerinde olduğunu belirtti.

Bir tek şehidin aziz hatırası incinecekse her şeyden, başlarından dahi vazgeçmenin varlık sebepleri olduğunu vurgulayan Erdoğan, şehitler karşısında makam, rütbe, siyasi görüşlerin, rekabetin, çıkar kavgaların hiçbir anlamı olmadığını kaydetti. Çözüm sürecini bu hassasiyet üzerine bina ettiklerini anlatan Erdoğan, hiçbir şeyin onların hatırasından daha anlamlı, önemli olmadığını ifade etti.

'KARDEŞLİK HUKUKU ÇERÇEVESİNDE BUNU ÇÖZMEYİ GAYE EDİNDİK'

Kardeşlik hukuku çerçevesinde bunu çözmeyi gaye edindiklerinin altını çizen Erdoğan, çözüm sürecinde bazılarının fitne, iftira içinde olmasının yanıltmamasını istedi. Bu sürecin pazarlık süreci olmadığına dikkat çeken Erdoğan, ülkenin istikbali, istikrarı, milletin namusu için gerekirse ebediyete kadar kahramanca mücadele vereceklerini söyledi. "Biz ecdadımızdan böyle gördük, böyle devam ederiz." diyen Erdoğan, "Biz ölmenin ve öldürmenin değil; yaşamanın ve yaşatmanın egemen olduğu bir ortam istiyoruz. 7 aydır şehit haberi gelmiyor. Özlediğimiz ortam bu değil mi?" dedi.

Bu açıklamalar üzerine de şehit yakınları "Yolun açık olsun Başbakanım" sözleriyle destek verdiler. "Terörle mücadele, teröristle mücadele ederiz. Kararlılıktan asla vazgeçmeyiz. Anne ve babanın yüreklerini ferahlatmak asıl gaye ve hedefimizdir." diyen Erdoğan, aylardır acı haberler almadıklarını, oralarda piknikler yapılabildiğini ifade etti.

Ay yıldızlı tabutlar gelmediğini anlatan Başbakan Erdoğan, başka anne ve babaların bunu tecrübe etmesin istediklerini belirterek, "Rabbim kimseye evlat acısı yaşatmasın." ifadelerini kullandı. Kin ve intikam duygusunun millet olarak asla prim vermedikleri duygu olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Evlatlarımıza kasdedenleri unutmayacağı ancak daha fazla ölüm, acı, gözyaşının önüne geçmek için meşruiyet içinde mücadele edeceğiz." diye konuştu.

'SADECE TERÖRİSTLE DEĞİL ONLARI KULLANANLARLA DA MÜCADELE EDİYORUZ'

Sadece terör ve teröristle değil onları kullananlarla da mücadele ettiklerini dile getiren Erdoğan, çözüm süreci kararlılıkla devam ederken bu çevrelerin boş durmadığını hatırlattı. Her türlü tahriki yapanların işbaşı yaptıklarına şahit olunduğunu ifade eden Erdoğan, "Biz bunlara fırsat vermeyiz. Anayasa ve yasaların çiğnenmesine izin vermeyiz. Aziz şehitlerimizin incinmesine fırsat vermeyiz. Bu süreci sabote edenler millete hesabını veremez. Bu süreci akamete uğratmak isteyen tarihe hesap veremez. Türkiye küçük kurnazlıklar karşısında boyun eğecek bir devlet değildir." şeklinde konuştu.

Sabır, kararlılık ve metanetle yollarına devam edeceklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin ayaklarına takılan prangaları mutlaka yok edeceklerini belirtti. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada kendilerine güvenmelerini rica etti.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER