ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 00:42

Erdoğan: "Kredi kartı almayın!"

Erdoğan: "Kredi kartı almayın!"

Şehit aileleriyle iftar yemeğinde buluşan Başbakan Erdoğan, yaptığı konuşmada, sözü faiz lobisine getirdi ve "kredi kartı almayın" dedi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Gölbaşı Vilayetler Evi'nde şehit aileleri ve gazilerle iftar yemeğinde bir araya geldi. 

Dünyanın farklı bir Türkiye konuştuğunu hatırlatan Erdoğan, ama kimsenin güçlü Türkiye istemediğine dikkat çekti. Oynanan oyunların zayıf bir Türkiye için olduğunun altını çizen Erdoğan, "Onlar yanlış hesaplar içinde. Biz hesabımızı iyi yapıyoruz. Önce eşeği sağlam kazığa bağlayıp sonra Allah'a emanet edeceğiz." dedi.

Faiz lobisine de değinen Başbakan Erdoğan, sadece bir bankanın kazandığının 600 trilyon olduğunu belirterek "Benim Ziraat, Halk Vakıfbank'ın elde ettiği miktar bu kadar. Faizden elde ettikleri bir tarafa, bankaların faiz dışı gelirleri akla ziyan. Bunlardan almayın. Hesaplarını, kartlarını bunlardan almayın." diye konuştu.

"DÜNYA GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE İSTEMİYOR"

Erdoğan, "Bölgemizde oynanan oyunlar zayıflatılmış bir Türkiye içindir. Ama biz, buna da pirim vermeyeceğiz. İnşallah bunu da hep birlikte çözeceğiz. Onlar yanlış hesaplar peşindeler. Biz ise hesabımızı iyi yapıyoruz. Biz biliyoruz ki biz önce eşeği sağlam kazığa bağlayacağız, ondan sonra da Allah'a emanet edeceğiz" ifadesini kullandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de mezhep ayrımı çıkarmak için gayret gösterenler bulunduğunu ve Reyhanlı'daki saldırıların bunun göstergesi olduğunu belirterek, "Ama biz, bu tuzağa da düşmeyeceğiz. Bu ülkede mezhep kavgası eğer egemen olursa bundan Türkiye çok büyük yara alır. Biz, bu oyuna da gelmeyeceğiz. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, beraber olacağız ve Türkiye olarak aydınlık yarınlara yürüyeceğiz" dedi.

İktidara geldiklerinde Türkiye'de yolsuzlukların diz boyu olduğunu, şimdi de "Tamamen bitti" demediğini dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçenlerde ben, 'faiz lobisi' derken boşuna demedim. Bir şeyler bildiğim için bunları söylüyorum, zira faiz dışı gelirlerle abad olan bir lobi var. Hani şu kredi kartları falan diyorsunuz ya, bunları almayın. Bunlardan ödediğiniz paralar, sadece bir bankayı vereceğim, isim vermiyorum, 600 trilyon bir yılda geliri, faizin dışında. Bunun yanında Ziraat, Halk, Vakıf üçünün bu yandan toplam gelir 600 trilyon. Oynanan oyunun ne kadar büyük olduğunu görüyor musunuz? Kim ödüyor bu parayı? Zengin değil, benim fakir, fukara kardeşim. Allah selamet versin, bayılıyor da 'bir tane kredi kartı elime alayım' diye, onunla sanki hava atıyor. Ay sonu gelmeden maaş bitiyor, faizi, şunu, bunu vesaire. Oynanan oyun büyük, bu oyunu hep beraber bozmamız lazım. Herkes ayağını yorganına göre uzatmayı bir öğrense, o zaman onlar bu parayı göremeyecekler.

Bir tanesine açık söyledim, 'Allah aşkına, faizden elde ettiğin gelir tamam fakat bu faiz dışı elde ettiğin parayı gömüleceğin mezara doldursak o mezar almaz bunu. Ne yapacaksın bu parayı? Vatandaştan almayın bu paraları, komisyonları almayın...' Ama yok, doymazlar, diyorum ya onların gözünü ancak kara toprak doyuracaktır."

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER