ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Haziran 2013 Cumartesi 12:25

Boğaz Köprüsü'nden Beşiktaş'a geçtiler

Boğaz Köprüsünden Beşiktaşa geçtiler

Taksim'de Gezi Parkı protestocularına dün sabah saatlerinde başlayan polis müdahalesi 24 saatti aştı.


Taksim'de Gezi Parkı protestocularına dün sabah saatlerinde başlayan polis müdahalesi 24 saati aştı.

Taksim Gezi Parkı protestosu nedeniyle sabah saatlerinden itibaren başta Taksim ve Beşiktaş olmak üzere ülkenin birçok şehrinde sular durulmuyor. 

Sabah saatleriden itibaren Taksim ve çevresinde polis ablukası sürüyor. Sabah saat 10:30 sıralarında Sular İdaresi önünde toplanan küçük bir gruba polis gaz bombası atarak dağıttı. İstiklal Caddesi'nde de bir grup birikmeye başladı. Fransız Konsolosluğu önünden Taksim'e çıkmaya çalışan gruba polis müdahale etti.

Bir grup polis İstiklal Caddesi'ne Taksim yönünden girerken, Galatasaray Lisesi önündeki bir başka polis grubu da Taksim'e doğru ilerliyor.

Emniyet güçleri, ara sokaklara kaçarak slogan atan grupları da biber gazı ile dağıttı. Emniyet güçleri, İstiklal Caddesi'nde grupların toplanmasına izin vermiyor. İstiklal Caddesi'nde sıkılan biber gazından Taksim Meydanı'ndaki vatandaşlar da etkilendi.

ÜLKÜCÜ GRUP TEKBİR GETİRDİ, İSTİKLAL MARŞI OKUDU

Taksim Meydanı'nda Türk bayrakları ile eylem yapan yaklaşık 20 kişilik Ülkücü gruba polis müdahale etti. TOMA'nın önüne geçip polise tepki gösteren grup, "Tekbir" getirip İstiklal Marşı okudu. Polis, gruba gaz bombası ile müdahale etti.

POLİS GÜVENLİK ÖNLEMİ ALDI, METRO ŞİŞLİ'YE KADAR ÇALIŞIYOR

Gümüşsuyu, Kazancı yokuşu, Sıraselviler, Harbiye ve Tarlabaşı girişinde polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Gezi Parkı çevresine konulan bariyerler ise hala duruyor ve giriş yasak.

Sabah saatlerinde çalışan otobüslerin durumu ise şu sıralar belirsiz. Metro ise sadece Şişli'ye kadar çalışıyor

İŞYERLERİNİN CAMLARI KIRILDI

 Polis, ellerinde Türk bayraklarıyla Ulusal Kanal önünde toplanan gruba da tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Müdahale sırasında bazı işyerlerinin camları kırıldı. İstiklal Caddesi'ndeki dükkanların çoğunun kapalı olduğu görüldü.

Polis, 'olaysız bir şekilde yürümek istediklerini' belirten gruba, 'yürüyüşün kanuna aykırı olduğu' gerekçesiyle biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

Sabah saat 09.00 sularında ise gerginlik yer yer devam ediyor. Polis Barbaros Bulvarı'nın Yıldız'a doğru bölümünde bir barikat kurdu. Göstericiler de 10-15 metre ileride kendi barikatlarını kurdu. Şu an için ortalık sakin görünürken polisin ara sıra gaz bombası ile gruba müdahale etmeye devam ettiği görülüyor.

BURSA'DAN GAZ TAKVİYESİ

Öte yandan İstanbul polisinin gaz bombası stokunun azaldığı belirtildi. Bursa'dan takviye biber gazı istenirken, polis telsizlerinden gazların idareli kullanılması anonslarının yapıldığı öğrenildi.

GERGİN GECE

Gezi Parkı'nda ağaçların sökülmesiyle başlayan protesto gösterilerinde 4. gün geride kaldı. Dün havanın kararmasıyla birlikte sayıları daha da artan gruplar Harbiye, İstiklal, Gümüşsuyu ve Dolapdere'den Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

Ancak, Taksim Gezi Parkı'nın etrafını demir bariyerlerle kapatan çevik kuvvet ekipleri alana girişlere izin vermedi.

Meydana çıkmak isteyen gruplara polis, biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Göstericilerin Gezi Parkı'nı çevreleyen barikatları ateşe verdiği belirtildi. Müdahalede kullanılan biber gazı nedeniyle Taksim'in üzeri gaz tabakasıyla kaplandı.

HELİKOPTERDEN GAZ

Güvenlik güçleri ayrıca havadan da bölgedeki gelişmeleri takip etti. İddiaya göre göstericilere polis helikopterinden de gaz bombaları atıldı. Çıkan olaylar sırasında çok sayıda kişi de yaralandı. Yaralılar olay yerine sevk edilen ambulanslarla Taksim ve çevre ilçelerdeki hastanelere sevk edildi.

Öğle saatlerinde Vali Hüseyin Avni Mutlu'nun 63 olarak açıkladığı gözaltı sayısı da akşam ve gece saatlerinde devam eden gözaltılarla artmış durumda.

NASUH MAHRUKİ YARALANDI

Gece saatlerinde çıkan olaylarda yaralananlar arasında AKUT yöneticisi Nasuh Mahruki de var. Çıkan olaylarda bacağından yaralanan Nasuh Mahruki olay yerine çağrılan ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Olayları görüntülemek üzere İstiklal Caddesi'ne giden Hürriyet Gazetesi foto muhabiri Selçuk Şamiloğlu da kafasına isabet eden bir cisimle yaralandı. Bölgedeki seyyar klinikte yapılan ilk müdahalesinin ardından hastaneye kaldırılan gazetecinin kafasına dikiş atıldığı öğrenildi.

TENCERE-TAVALI PROTESTO

Kurtuluş, Halkalı, Teşvikiye, Kartal ve Fulya başta olmak üzere İstanbul genelinde gece saat 01.00 sıralarında sokaklara inen vatandaşlar, Gezi Parkı protestosuna tencere ve tavaları birbirine vurarak destek verdi. VİDEOYA GİT

BAĞDAT CADDESİ'NDE PROTESTO

Protesto gösterilerinin adreslerinden biri de Bağdat Caddesi oldu. Saat 03.00 sıralarında Bağdat Caddesi'nde bir araya gelen kalabalık bir grup, sloganlar atarak Kadıköy'e doğru yürüdü.

CUMA GÜNÜ ŞAFAK BASKINI

Taksim ve çevresinde dün de oldukça hareketli saatler yaşandı. Polis dün ilk müdahalesini saat 05.00 sıralarında yaptı. Gaz bombası, biber gazı ve TOMA araçlarıyla yapılan müdahale sırasında yaralananlar oldu.

Polis, eylemcilere ait çadır stand ve flamaları kaldırdı. Zabıtalar da çadırları kamyonetlere yükleyerek alandan çıkardı. Müdahale sonrası gruplar Harbiye ve İstiklal Caddesi'ne doğru dağıldı. Çevik kuvvet ekipleri ara sokaklara dağılan gruba biber gazı sıktı, bazı kişileri gözaltına aldı. Taksim Metro İstasyonu'na girişler de gün içerisinde kapatıldı. Atılan gaz bombasından metronun içindekiler de etkilendi.

AHMET ŞIK YARALANDI

Öğle saatlerinde çıkan olaylarda da çok sayıda kişi yaralandı.

Yaralananlar arasında gazeteci Ahmet Şık'ın da olduğu bildirildi.

Şık, Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla Divan Oteli’nin önündeki basın açıklamasının ardından yapılan polis müdahalesinde yaralandı.

Şık'ın, Taksim İlkyardım Hastanesi'ne kaldırıldığı kaydedildi.

MISIRLI KADIN YARALANDI

Aralarında BDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve DİSK’in de destek verdiği bir grup Taksim Meydanı’nda oturma eylemi yaptı.

Polis, gruba tazyikli su ve gaz bombası ile müdahale etti. Müdahale sırasında yaralananlar ve baygınlık geçirenler oldu. Gaz bombalarının kapsülleri isabet eden Mısır uyruklu Lavna Allani isimli kadın da yaralandı.

Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan 34 yaşındaki Mısırlı kadının atılan kapsülle başından yaralandığı ve kafatasının çatladığı kaydedildi. Mısırlı kadının ameliyatta olduğu ifade edildi.

O FOTOĞRAFÇI DA YARALANDI

Gün içerisinde çıkan olaylarda Gezi Parkı'ndaki eylemlerin simgesi olan fotoğrafı çeken Reuters muhabiri Osman Örsal da başından yaralandı. Kanlar içinde hastaneye götürülen Osman Örsal'ın başına dikiş atıldı.

GÜRSEL TEKİN'E MÜDAHALE

Polisin sert müdahalesinden CHP Milletvekili Gürsel Tekin de de nasibini aldı. Tekin'in de içinde bulunduğu gruba polis TOMA'dan tazyikli su sıkarak ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Tekin gaz maskesi takarak korunmaya çalıştı. Tekin'in sıkılan su nedeniyle elbiselerinin ıslandığı da görüldü.

'MÜDAHALE DEĞİL SALDIRI'

CHP'li milletvekili İlhan Cihaner de yapılan müdahaleyi eleştirdi. 'Hükümetin İstanbul’a, doğasına, ağacına özetle insani olan her şeye saldırı başlattığını' söyleyen Cihaner, "Sabah saatlerinde şunu gördük; devlet vatandaşına tuzak kurdu. Sabah hiçbir uyarıda bulunmadan gaz bombaları, TOMA’larla saldırdı. Bu bir müdahale değil, saldırı" diye konuştu.

GEZİ'DE MAĞAZA AÇMAYIZ!

Öte yandan göstericilere yapılan müdahaleye iş dünyasından da tepki geldi. Hürriyet gazetesine konuşan Herry markasının sahibi Selami Sarı, "Tepki olarak ben böyle bir AVM'ye girmem, kan dökülmüş bir yerde mağaza açmam. Ben Karadenizliyim, yeşile aşığım. İnsanlar ağaçları korumak için bu kadar reaksiyon veriyor. Ne Gezi Parkı’nda ne de Emek Sineması’nın yerine yapılacak AVM’de yer almam" dedi.

Silk&Cashmere markasının kurucusu ve CEO’su Ayşen Zamanpur da toplumsal hassasiyetlerin dikkate alınması gerektiğini vurgulayarak, “Bu kadar çok toplumsal hassasiyet gösterilen konu da gözlerimizi kapatamayız. İlla orada olmamız şart değil. 7 yıldır Beyoğlu ’nda yer arıyorum ama ne Gezi’de ne de Emek’te mağaza açmam” diye konuştu.

Boyner Grubu'nun da Gezi Parkı'na yapılacak AVM içerisinde yer almayacağı öğrenildi.

Eski TÜSİAD Başkanı ve Boyner Grubu'nun sahibi Cem Boyner'in eşi Ümit Boyner bir tweet atarak böyle bir projede yer almayacaklarını duyurdu.

SEZEN AKSU'DAN AÇIKLAMA

Sezen Aksu da Taksim'deki olaylarla ilgili bir açıklama yayınladı: "Uygar dünyada, kent üzerinde yapılacak köklü değişiklikler söz konusu olduğunda, yönetimin, karar sürecine kentin tüm paydaşlarını dahil etmesi ve uzlaşı araması toplumsal barışın kalıcılığı açısından vazgeçilmez bir yöntem halini almıştır.

Yönetimin uzlaşı aramak ve dinleme olgunluğunu gösterip birlikte çözüm bulmak yerine, sahip olduğu güç ile vatandaşına şiddet uygulamasını, demokrasiyi ve yıllardır ihtiyacını duyduğumuz toplumsal barışı temelinden zedeleyen ve bizi uygar olmaktan gittikçe uzaklaştıran bir yol olduğuna dikkat çekerek, tüm erk sahiplerini aklıselime ve vicdanlı olmaya davet ediyorum."

YURTDIŞINDAN DESTEK

Gezi Parkı protestosu yurtdışından da destek gördü. Belçika'da Avrupa Parlamentosu önünde toplanan grup Taksim Gezi Parkı ile ilgili yaşanan olayları protesto etti

Bir sosyal paylaşım sitesi aracılığıyla organize olup ülkenin çeşitli şehirlerinden Brüksel'e gelenler, Avrupa Parlamentosu önünde toplandı.

''İnsan haklarına saygı", "Yaş kesen baş keser'' yazılı dövizler taşıyan grup, 1 saat süren gösteri sonrası olaysız dağıldı.

ABD'nin New York kentinde de bugün bir protesto gösterisi yapılması bekleniyor.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER