ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Mayıs 2014 Perşembe 12:08

Başbakan Kılıçdaroğlu'na: ''İkimiz beraber Yeni Anayasa'yı yapalım''

Başbakan Kılıçdaroğluna: İkimiz beraber Yeni Anayasayı yapalım

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TOBB'un 70. Mali Genel Kurulu'nda, Yeni Anayasa'ya ilişkin, ''Yani MHP'yi, HDP'yi niye bekliyoruz. İkimiz beraber bunu yapalım" dedi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yeni Anayasa çalışmalarının tıkandığı noktanın sorumlusunun CHP olduğunu anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"(Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda) 60 maddede uzlaşma var, Sayın Başkan diyor ki biz bunu çözmeye hazırız, diyor. Kendilerine arkadaşlarımı gönderiyorum, o zaman 47'deydi, dedik ki, 'buyurun biz hazırız, hadi gelin bunu yapalım.' Beyefendi bunu kabul etmedi. Dedi ki '4 partinin 4'ünün de buna katılması lazım. İkimizin oyları buna yetiyor, gelin bunu hemen yapalım. Hemen yapalım. Şimdi ise 60 madde var, buyurun 60 maddeyi hadi gelin birlikte yapalım. Yani MHP'yi, HDP'yi niye bekliyoruz. İkimiz beraber bunu yapalım" dedi.

''HALA APOLETLİ ARIYORSAN O AYRI MESELE...''

Başbakan Erdoğan,  "Cumhurbaşkanlığı seçimleri hepimizin gündemindeki konular arasında. Ne diyor başkan, 'sivil bir cumhurbaşkanı' diyor. Sen nesin, sivil değil misin? Hadi aday ol, ben de sivilim. Sayın Demirel sivil değil miydi, Turgut Özal sivil değil miydi, Sayın Sezer sivil değil miydi? Siz, siville neyi ifade ediyorsunuz? Hala apoletli arıyorsanız o ayrı mesele, ama eğer sivil arıyorsanız kusura bakmayın biz demokratik, parlamenter sistem içerisinde sivil milli iradeyi temsil edenleriz, bundan da hiçbir zaman gocunmayacağız." diye konuştu. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER