ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Haziran 2014 Pazartesi 10:16

Başbakan Erdoğan: ''Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ters köşe yapabiliriz''

Başbakan Erdoğan: Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ters köşe yapabiliriz

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin henüz AK Parti'nin Köşk adayının belirlenmemesi hakkında "3 Temmuz kritik bir tarih, bir bakarsınız ters köşe yapmış olabiliriz" yorumunda bulundu.


Fransa'da çeşitli temaslarda bulunduktan ve Türkiyeli göçmenlere hitap ettikten sonra Türkiye’ye dönen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dönüş yolunda uçakta bulunan bazı gazetecilere açıklamalarda bulundu.

"Böcek" soruşturmasında zanlıların serbest bırakılmasına tepki gösteren Erdoğan, "Başbakan'ın ofisine böcek koyanlar bırakılıyor. Burada paralel yargı yoksa nerede var. Ama bu iş burada bitmez. Haklarımı sonuna kadar kullanacağım. Başbakan'ın ofisine böcek koymanın bir bedeli olmalı. Olmazsa herkes için felaket" dedi.

Uçaktaki açıklamaları, gazetesinin bugünkü manşetine taşıyan Yeni Şafak yazarı İbrahim Karagül’ün aktardığına göre Erdoğan'ın sözlerinden satırbaşları şöyle:

BAŞBAKANLIK OFİSİNE BÖCEK KOYMANIN BEDELİ...

“Tabloyu şöyle görüyorum: Ergenekon, Balyoz… Herkes peş peşe çıkarıldı. Asıl manidar olan; başbakanlığı dinleyenler, böcek koyanlar, Teftiş Kurulu'nun çok ciddi tespitlerine rağmen serbest bırakıldı. Kimi savcılıkta, kimi mahkemeler tarafından. 17 Aralık darbe girişimi bitmedi, 25 Aralık teşebbüsü bitmedi… Başbakan'ı dinleyenler, ofisine böcek koyanlar bırakılıyor. Burada paralel yargı yoksa, nerede var? Ama bu iş burada bitmez. Haklarımı sonuna kadar kullanacağım. Başbakanlığı dinlemenin, Başbakan'ın ofisine böcek koymanın bir bedeli olmalı. Olmazsa herkes için felaket…”

'O ZAMAN PARALEL YARGI GELSİN ÜLKEYİ YÖNETSİN'

“O mücadele olacak. Öyle uzun bir süreç de olmayacak. Yoksa cumhurbaşkanı, başbakan olmanın hiçbir anlamı kalmaz. O zaman paralel yargı gelsin, memleketi yönetsin. 'Kuvvetler ayrılığı' diyorsun, bakıyorsun yürütmenin adımlarını paralel yargı köstekliyor. Türkiye bir 'jüristokrasi' ile karşı karşıya. Bir yargı devletine dönüşürsek, Türkiye biter. Şimdi yaptığımız bazı yasal düzenlemeler Cumhurbaşkanı'nın önünde. Onun tarafından onaylanınca, hızlı adımlar atılacak.” 

‘YÜZLERCE, BİNLERCE DAVA AÇACAĞIZ’

“İçerde, dışarıda olanlar var. Kaçmış olanlar var. Kırmızı bültenler yayınlamaktan dava açmaya kadar her şey olacak. Onlar nasıl bize yüzlerce dava açtı, biz de onlara yüzlerce, binlerce dava açacağız. O zaman olay farklı gelişecek. Zaten bazı gelişmeler de ortaya çıkmaya başladı. Türki Cumhuriyetlerde, bazı Afrika ülkelerinde o paralel örgütün okulları kapatıldı, kapatılıyor. Bir proje geliştiriyoruz. O bitince süreç hızlanacak.” 

'ADAYLIĞIN SON GÜNÜ ÇOK ÖNEMLİ '

(Neden adayı açıklamayı ay sonuna bıraktınız, sorusu üzerine…)
“Çünkü önce muhalefetin adayının belli olması gerekiyor. Şu anda muhalefetin adayı kesin mi? Hayır. Kesinleşmesi için Meclis'te önergeye imzaları atsınlar, sonra ismini Yüksek Seçim Kurulu'na bildirsinler. Son ana kadar her şey olabilir. Adaylığın son günü olan 3 Temmuz çok önemli.”

(Muhalefetin adayının değişmesi durumunda, sizdeki durum da değişebilir mi, sorusu üzerine…)
“Olabilir. Bir bakarsınız ters köşe yapmış olabiliriz.”  

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER