ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 14:08

Alparslan Türkeş Kürtçe dergi çıkarttırmış

Alparslan Türkeş Kürtçe dergi çıkarttırmış

Devlet Bahçeli eleştirdi ama 1979'da Alparslan Türkeş de yapmış.


MHP'li Belediye Başkanı Behçet Saatçı'nın Kürtçe bayram ilanı, krize neden oldu. Saatçı, ilan nedeniyle MHP lideri Devlet Bahçeli'nin hışmına uğradı. 1979 yılında Alparslan Türkeş'in talimatıyla çıkartılan "Kon" adlı Kürtçe dergi işi farklı bir boyuta taşıyacak.

Muğla'nın Fethiye İlçesi'nin Belediye Başkanı MHP'li Behçet Saatçı, Kurban Bayramı için Kürtçe ve Türkçe kelimelerle karışık tebrik mesajını bilboardlara astırdı. İlanda, "Tek millet, tek dil" göndermesi yaptı. Mesaj partide rahatsızlık yarattı.

İnceleme başlatan MHP Genel Merkezi, Saatçı'yı, kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk etti. Ülkücüler ise belediye binasının önüne siyah çelenk bıraktı. Bu tutum karşısında şaşkına dönen Başkan Saatçı, "Türkeş, Kürtçe dergi bile çıkarttırmıştı. Onun mezarına da mı çelenk bırakacaksınız?" diye sordu. Bu çıkış üzerine ülkücüler bahsi geçen derginin izini sürmeye başladı. Takvim ise o dergiyi buldu.

Söz konusu derginin adı Türkçe ve Kürtçe'de "kıldan çadır" anlamına gelen "Kon" idi. 1997 yılında vefat eden Alparslan Türkeş, 1979 yılında, Kon'un çıkartılmasına vize vermişti. Ocak ayında sadece bir sayı çıkan dergide, "Maraş Katliamı" eleştirilmişti.

ÜLKÜCÜLER DOĞRULADI

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı'nın, "Türkeş de Kürtçe dergi çıkarttırmıştı" açıklaması, partililer arasında "bomba" etkisi yarattı. 1979 yılında tek sayı olarak yayımlanan dergi, dönemin ülkücü liderleri tarafından mercek altına alındı. Ülkücüler, merhum MHP lideri Alparslan Türkeş'in "Kürtçe dergi talimatını" doğruladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin ise gelişmeler hakkında konuşup konuşmayacağı ise merak konusu...

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER