ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 17:37

Abdullah Gül'ün Marmaray törenine katılmasının sırrı

Abdullah Gülün Marmaray törenine katılmasının sırrı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Marmaray'ın açılışına katılmasının bir sebebi de devletin temsili.


Cumhuriyet'in 90. yıl kutlamasına, klasik resmi törenlerin ulusal boyutunun yanısıra dünya ölçeğinde de anlam taşıyan ve Londra ile Pekin'i, yani tarihi İpek Yolu'nu "demiryolu ile" birbirine bağlayan önemli bir projenin açılış töreni de ayrı bir anlam katacak. Milliyet'ten Aydın Hasan'ın haberine göre; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 29 Ekim'deki yoğun programına rağmen Marmaray'ın açılış törenine, bu projenin Türk devlet kültürü tarihindeki simgesel önemi nedeniyle katılacak.

CUMHURBAŞKANLIĞI FORSU DALGALANACAK

Gül'ün, aynı zamanda gelecekteki siyasi kimliğine yönelik olarak bu törene katılması ile ilgili yorumlar yapılabilir. Ama ana faktörü anlamak için devletin simgelerine bakmak gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı forsu resmi olarak; "Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 yıldız, tarihteki 16 büyük Türk imparatorluğunu, ortadaki güneş ise Türkiye Cumhuriyeti'ni simgeler. Cumhurbaşkanlığı forsu, belirtilen ölçülere uygun olarak yapılır. Forsun sol üst köşesinde yer alan güneş ve yıldızlar sarı renktedir. Cumhurbaşkanının ikametgâhında, ziyareti süresince bulunduğu yerde, bayrak direğine çekilir, gece gündüz çekili kalır, makam odasında çalışma masasının sol gerisine konur, içinde bulunduğu arabanın sol önünde, tepesinde ay yıldız bulunan kromajlı direğe çekilir" diye tanımlanıyor.

CUMHURİYET TARİHİNE NOT DÜŞÜLECEK

Gül'ün katılımı nedeniyle Marmaray tören alanına Cumhurbaşkanlığı Forsu çekilecek. Böylece tarihe, bunun yaşama geçen bir hükümet projesinin ötesinde bir devlet projesi, Cumhuriyet tarihine not düşülen bir proje olduğunun mührü sembolik düzeyde vurulacak.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER