ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2014 Cuma 21:26

Zirve sonrası 4 bakan'dan 'Musul' açıklaması

Zirve sonrası 4 bakandan Musul açıklaması

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Ulaştırma Bakanı Elvan, Ekonomi Bakanı Zeybekçi ve Enerji Bakanı Yıldız ortak basın toplantında önemli açıklamalar yaptı.


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla Musul’daki gelişmelere ilişkin basın toplantısı düzenledi. 

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Irak'tan toplu bir tahliye düşüncesi içinde değiliz. Altını özellikle çizmek isterim. İşbirliği projelerimiz devam edecek. Böyle bir ihtiyaç da yaptığımız risk analizleri çerçevesinde yoktur" dedi. Davutoğlu, vatandaşlar için Irak’tan toplu bir tahliye içerisinde olmadıklarını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı'nda kurulmuş kriz masasının kapsamını genişleterek anlık, günlük fotoğraflar çekecek bakanlıklar arası çalışacak geniş kapsamlı bir kriz masası kurulacağını söyleyen Davutoğlu, toplantıda Irak’taki riskli ve risk oluşabilecek bölgelerin tespit edildiğini ifade etti. Davutoğlu, Irak’ın genelinde sıkıntı varmış gibi algı oluşturmanın yanlışlığına işaret ederek, Türkiye’nin bu ülkedeki yatırım çalışmalarının kesintiye uğramadan devam edeceğini vurguladı.

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

- "Toplantıda aldığımız en önemli kararlardan biri Irak’la olan işbirliğimizin kesintisiz devam edeceğidir. Zor günlerinde Irak'ın yanındayız. Irak’ta kaos varmış gibi yansıtılıyor. Bu kriz döneminde krizin münhasır olarak nerelerde olduğu ve nerelere yayılabileceği yönünde bir tespit çalışması yaptık. Vilayet vilayet ele aldık. 24 saat çalışan bir kriz masası oluşturuyoruz. Zaten vardı şimdi kapsamını genişletiyoruz. Diğer bakanlıklarımızdan da temsilciliklerin olduğu bir kriz masası oluşturuyoruz. Bu kriz merkezi hem sorulara cevap verecek hem de bir şekilde günlük resimler çekecek tabiri caizse.

- Libya’da 25 bin vatandaşımızı 10 gün içinde tahliye etmiş bir hükümetten söz ediyoruz. Libya’nın aksine Irak’tan böyle bir tahliye hedeflemiyoruz. Irak’taki mevcudiyetimiz çok daha hareketli ve ulaştırma ağırlıklı bir mevcudiyettir.

- 31 şoförümüz ve konsolosluk görevlimiz her gün görüşüyor.

- Çalışanlarımızın şirketlerimizin bulunduğu yerlerle ilgili tüm bilgiler kriz merkezinde toplanacak.
Irak'ta küçük ya da büyük bütün şirketlerimizin temas noktasını vermesini isteyeceğiz. Her gün saat 13,00 ve 18,00'de bilgilendirme yapılacak.

- Geçmişte bu tür sınavlardan çok geçtik. Bu krizi başarıyla atlatacağımızdan eminim. " 

"IRAK İLE TİCARET KESİNTİYE UĞRAMADAN SÜRÜYOR"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, konuşmasında, özetle bir tek canın karşılığının paraya çevrilemeyeceğini belirterek, risk altındakiler hariç Irak ile ticari faaliyetlerin artarak sürdüğünü söyledi. Irak’ın, Almanya’dan sonra Türkiye’nin en büyük ihracat yaptığı ülke olduğunu söyleyen Zeybekci, son kriz döneminde bile ilk 4 aylık rakamların Irak ile ticaretin arttığını gösterdiğini ifade etti. Zeybekci, Irak’ta yatırımı olan kişi ve şirket bilgilerinin isim isim ellerinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da Zeybekci gibi Irak’ın Türkiye’nin ticaret alanında işbirliği içinde olduğu önemli bir ülke olduğu ve faaliyetlerin kesilmeden devam ettiğini söyledi. Yıldız, IŞİD’in elindeki vatandaşların kurtarılması için de hassasiyetle çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ise Irak’a geçiş yapan şoförlerin kimler olduğu ve bulundukları yerlerin tespit edilmesi için çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

SORU CEVAP

* Bir gazetecinin, “80 kişinin gruplar halinde tahliye edileceği söyleniyor, bu doğru mu?” sorusuna Bakan Davutoğlu, “Bu konuda bir açıklama yaptık. Bu kadar kritik bir süreç ki bu süreçlerde birçok haber yapılır, birçok kanallar devreye girer, belki çoğu iyi niyetle kamuoyunda bir haber enflasyonu olur. Bizim bir ilkemiz var, şimdiye kadar yüzlerce vatandaşımızı bu şekilde zor şartlardan çıkardık. O vatandaşımızla bizim bir yetkilimiz temasa geçip, onu almadan biz bizzat telefon edip onun sesini duymadan hiçbir şekilde bu konuda net ve teyit edilmiş bir tutum takınmayız. Bu şekilde bahsedilen şekilde haberler yayıldı. Bütün oradaki vatandaşlarımızın sağ salim Türkiye’ye gelebilmesi için her türlü çalışmalar yürütülüyor. Şu anda da yürütülen çalışmalar var ama takdir edersiniz ki kamuoyunun her şeyi bilmek hakkı ama sürecin kendi doğası gereği selameti açısından bu bilgiler mahrem kalmalı. Gece gündüz bu konuda çalışmalar sürüyor.” cevabını verdi.

BİR ŞİRKET 160 ELEMANI İÇİN İLAVE SEFER İSTEDİ

* “Bağdat’a ek seferler konması gündemde mi?” sorusuna karşılık Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, “Bakanlığımız ve THY Bağdat Büyükelçiliğimizle temas halindedir. Şu ana kadar 2 kez dar gövdeli THY uçağı yerine geniş gövdeli bir uçak gönderilmiştir talep üzerine. Bunun dışında bir şirketimiz 160 elemanı için ilave sefer istedi. Bu da sağlanacak, bunun dışında THY ve bakanlığımızdan herhangi bir talep şu an için söz konusu değil. Bağdat büyükelçiliğimiz ile sürekli bakanlık ve THY temas halindedir.” cevabını verdi.

* 'ABD Başkanı Barack Obama’nın, yaptığı açıklamada ABD’nin Irak’ta tek başına askeri bir operasyon içine sokmak istemediğini dile getirdi. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?' sorusuna ise Davutoğlu, şu cevabı verdi: “Musul’da şartlar olağanüstü bir nitelik taşımaya başladığı ilk andan itibaren belki de teyakkuza geçen ilk ülke Türkiye oldu. 6-7 Haziran’dan itibaren tüm taraflarla görüşmeler yaptık. Bu görüşmeler çerçevesinde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile o günlerde ve dün de olmak üzere farklı telefon görüşmeleri krizin ilk aşamasında da telefon görüşmelerimiz sürdü ve istişarelerimiz sürdü. İran Dışişleri Bakanı ile Sayın Ruhani’nin ziyareti dışında dün akşam görüşme yaptık. Merkezi hükümetle ilişkiler bağlamında Irak Dışişleri Bakanı ile neredeyse her gün temas halindeyiz. Bütün bu temaslarda esas itibariyle ABD ile yürüttüğümüz temaslarda tam kriz esnasında sayın müsteşarımız da ABD’de temas halindeydi. Yoğun gündem içinde o temasları yürütme zorunluluğu vardı. Yakın bir işbirliği ve istişare halindeyiz. Türkiye, bugün Irak ve Suriye sathında en uzun sınıra sahip ülkedir. Buradaki her bir güvenlik riski Türkiye’yi doğrudan ilgilendirmektedir. Bu güvenlik riskinde bir anlamda geçmişteki tecrübeleri ve katkıları itibariyle bütün ülkelerle özellikle de ABD’nin bu güvenlik riskinin giderilmesi konusunda yapabileceği katkılar herkesçe malumdur. Şimdiye kadar gündeme getirilen hususlardır. Detaylı istişaremizi bütün taraflarla yürütüyoruz.”

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER