ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Nisan 2014 Pazartesi 14:18

Putin imzayı attı

Putin imzayı attı

Putin, Stalin mağduru Kırım Tatarlarına rehabilitasyon kararını imzaladı.


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sovyet lideri Josef Stalin’in zulmüne uğrayan Kırım Tatarlarının rehebilatasyonuna imkan sağlayacak yasayı imzaladı.

Rusya Devlet Konseyi’nde konuşan Putin, “Stalin’in baskısına uğrayan Kırım’da yaşayan halklardan Kırım Tatarları, Ermeniler, Almanlar ve Yunanların rehabilitasyon süreci ile ilgili kararı imzaladığım bilgisini vermek isterim…” dedi.

Putin, aynı kararname ile çeşitli sosyoekonomik alanlarda, terk edilmiş ve hiçbir hukuki statüsü bulunmayan konularda yapılacak çalışmaların da belirlendiğini aktardı.

Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasının ardından Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’u görevlendiren Rus lider Kırım Tatarlarının ekonomik, sosyal ve kültürel alanda desteklenmesi için gerekli çalışmaların yapılmasını istemişti.

Minnihanov Kırım Tatarları ile ilgili talepleri Putin’e iletmişti. İlk talep 70 yıl önce Kırım Tatarlarının çok büyük bir baskı gördüğünü 26 Nisan 1991’de Yüksek Sovyet’te kabul edilen topraklarına dönen halklara sağlanan desteğin Kırım Tatarları’nı da kapsaması.

Bölgede yerleşim ve mülkiyet sorunlarının çözülmesi ve bazı programlarla bunun desteklenmesi talep ediliyor. Kırım Tatarcası’nın resmi dil olarak kabul edilmesi, kültürel ve sosyal alanlarda sağlanacak destek de gelişim programına dahil edilecek. Bölgede anaokulu, spor tesisleri ve sağlık hizmetlerinin gelişimi için de alt yapı hazırlanacak.

Sovyet lideri Stalin’in emri ile Kırım Tatarları 1944’de Özbekistan başta olmak üzere, Kazakistan, Tacikistan ve diğer Sovyetler Birliği’nin farklı bölgelerine sürgün edilmişti. Kırım’dan sürgün edilen 228 bin kişiden 191 binini Kırım Tatarları oluşturuyordu. 1991’de tüm sürgün edilen topluluklara evlerine dönmeleri için destek verilirken, Kırım Tatarları bu desteklerden yararlanamamıştı.
Rusya, Kırım Tatarlarına kültürel, ekonomik ve sosyal alanda destek verilmesine sıcak bakıyor. Tatarlar, Kırım Cumhuriyeti’nde yüzde 14’lük bir nüfusu teşkil diyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER