ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Ekim 2013 Cumartesi 21:39

Merkel 10 yıldır dinleniyor

Merkel 10 yıldır dinleniyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in 10 yıldan beri ABD gizli servisleri tarafından dinlendiği ileri sürüldü.


Alman'' Der Spiegel'' dergisi, Merkel'in cep telefon numarasının muhtemelen 2002 yılından beri ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nin (NSA) dinleme listesinde olduğunu yazdı.

Derginin haberinde, bu bilginin NSA'nın gizli bir belgesinde yer aldığı belirtilirken, dinlemenin ABD Başkanı Barack Obama'nın Berlin'e yaptığı ziyaretten birkaç hafta öncesine kadar geçerli olduğu ifade edildi.

Belgede Başbakan Merkel'in cep telefon numarasının ''GE Chancellor Merkel'' olarak kayıtlı olduğuna değinilen haberde, buna göre, Şansölye'nin Avrupa'dan sorumlu şube olan S2C32 ''Eurpean States Branch'' tarafından hedef gösterildiğine dikkat çekildi.

Belgede bunun uygulanmasıyla da ''Special Collection Service'' (SCS) adlı birimin sorumlu olduğunun yer aldığına işaret edilen haberde, listedeki verinin sadece bağlantı bilgilerinin mi yoksa tüm görüşmelerin mi dinlendiği yönünde ne tür bir takip olduğunu göstermediği aktarıldı.

SCS'nin Berlin'in tarihi Brandenburg Kapısı'nın (Brandenburger Tor) yanında bulunan ABD Büyükelçiliğinde de yasal olarak kayıtlı olmayan casusluk şubesini bulundurduğu iddia edilen haberde, buradan NSA ve CIA çalışanlarının modern antenlerle hükümet bölgesindeki iletişimi kontrol ettiği ileri sürüldü.

Haberde, gizli olarak değerlendirilen SCS rehberinde, elçiliklerde bu tür dinleme düzeneklerinin fark edilmesi durumunda bunun yabancı hükümet ile ABD arasındaki ilişkilere ağır zarar verebileceğine yer verildiğine işaret edildi.
ABD hükümetinin benzer bir casusluk şubesini Frankfurt kentinde de bulundurduğu savunulan haberde, 19'u Avrupa'nın çeşitli kentlerinde olmak üzere dünya genelinde NSA ve CIA'nin yaklaşık 80 yerde böyle bir ortak biriminin yer aldığı ifade edildi.

Öte yandan, derginin bir başka haberinde, Merkel'in çarşamba günü yaptığı telefon görüşmesinde, ABD Başkanı Barack Obama'nın, söz konusu dinlemeyle ilgili bilgisinin olmadığını ifade ettiği vurgulandı.
Alman Başbakanlık kaynaklarına dayandırılan haberde, ABD başkanı Obama'nın olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdiği ve Merkel'den özür dilediği belirtildi.

Merkel, cep telefonunun muhtemelen ABD gizli servisleri tarafından dinlendiği yönünde aldığı ipuçlarından sonr Obama'yı aramıştı.

Ardından Almanya'dan yapılan açıklamalarda iddiaların doğrulanması durumunda müttefikler arasında güvenin sarsılacağı belirtilerek, ''Dostlar arasında casusluk kabul edilemez'' ifadelsi kullanılmıştı.

Dinleme iddiaları diğer bazı Avrupa ülkelerine de sıçrarken, Brüksel'de yapılan AB Zirvesi'nde resmi gündemde yer almamasına rağmen ''dinleme krizi'' liderlerin ana konusu oldu.

Birçok ülke liderinden ABD'ye tepki gelirken, Almanya iddiaları araştırmak için üst düzey yetkilileri ABD'ye gönderecek.
ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden'ın birkaç ay önce basına sızdırdığı belgeler üzerine NSA'nın yıllarca dünya genelinde büyük çapta bilgi trafiğini takip ettiği ortaya çıkmıştı.

Snowden'in ifşa ettiği belgelerde NSA'nın Alman vatandaşlarını ve siyasetçilerini dinlediği iddia edilmişti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER