ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Nisan 2014 Pazar 12:51

Kaptan "özür diledi"

Kaptan "özür diledi"

Güney Kore'de Çarşamba günü meydana gelen feribot kazasında ihmali olduğu öne sürülen kaptan Lee Joon-seok, kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarından özür diledi.


Güney Kore'nin güneybatı kıyısı açıklarında çarşamba günü meydana gelen feribot kazasının ardından 272 yolcuyu arama çalışmaları sürerken, gözler olayda ihmali olduğu düşünülen kaptan ve mürettebata çevrildi.

Ekipler, feribottaki 470'in üzerindeki yolcudan şu ana dek 29'unun cesedine ulaştı.

Kazada ihmali bulunduğu şüphesiyle gözaltına alınan Kaptan Lee Joon-seok, gazetecilerin önünde kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarından özür diledi.

"Kurbanların ailelerinin önünde başımı eğip özür diliyorum" diyen Lee, "kazanın hemen öncesinde yardımcısına rota talimatlarını verip kısa süreliğine yatak odasına gittiğini ve kazanının bu sırada meydana geldiğini" söyledi.

İlk anda yolculardan yerlerinden ayrılmamalarını istediğini belirten Lee, bunun nedenini "kurtarma teknelerinin henüz olay yerine ulaşmamış olması ve suyun soğukluğu" olarak açıkladı.

Lee, görevi ihmal ve denizcilik yasalarını ihlal suçlamasıyla dün gözaltına alınmıştı.

Polis ve savcılar, feribottan tahliye kararının neden geç verildiğini araştırıyorlar.

Mürettebattan dün gözaltına alınan, kaza anında dümenin başında bulunan Cho Joon-ki de gazetecilere, olay anında "dümen dişlisinin beklenmedik biçimde hızlı dönmeye başladığını" söyledi.

Aralarında okul gezisine katılan 325 lise öğrencisinin de bulunduğu 470'den fazla kişiyi taşıyan feribotun neden battığı henüz bilinmiyor. Feribotun, su altındaki bir kayaya çarpmış olabileceği düşünülüyor.

Haftada iki kez Incheon-Jeju seferi yapan feribot, 1994'te Japonya'da üretilmişti. 146 metre uzunluğundaki ve 22 metre genişliğindeki feribot, 921 kişi, 180 araç ve 152 konteyner taşıma kapasitesine sahipti. 

Öldüğü kesinleşen kişi sayısı hızla artıyor

Güney Kore'nin güney batı kıyısı açıklarında çarşamba meydana gelen feribot kazasında öldüğü kesinleşenlerin sayısı hızla artıyor.

Arama kurtarma çalışmalarına katılan dalgıçların tamamen suya gömülen feribotun enkazında bir açıklık bulmasıyla cesetlerin birer birer su yüzüne çıkarılmaya başladığı ve ölü sayısının şimdilik 50 olduğu belirtildi. Kayıp 250 kişiye ulaşma çalışmaları sürüyor.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER