ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Temmuz 2014 Cuma 16:36

İsrail ordusu Gazze'ye karadan ve havadan saldırıyor

İsrail ordusu Gazzeye karadan ve havadan saldırıyor

İsrail ordusu ile Filistinli grupların çatışmaya başladığı, İsrail tanklarına savaş uçaklarının destek verdiği ve topçu ateşinde 8 Filistinlinin öldüğü bildirildi.


İsrail ordusunun Gazze'ye kara saldırısı başlattığı bildirildi.

İsrail Başbakanlık Sözcüsü Ofir Gendelman, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun, İsrail ordusuna, Gazze'den İsrail'e uzanan tünellerin vurulması amacıyla kara harekatı başlatılması emrini verdiğini açıkladı.

Gazze'nin kuzeyinden bölgeye giren İsrail askeri araçlarının Beyt Lahya kentine ilerlediği belirtildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail ordusuna ait tank ve zırhlı araçlar, Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Lahya kentine doğru ilerliyor. Zırhlı araçlardan bölgedeki tarım arazilerine ve yerleşim birimlerine ateş açıldı, aydınlatma fişeği ve sis bombaları atıldı.

İsrail savaş uçakları kentte uçuş yaparken, İsrail askerleri ile Filistinli silahlı gruplar arasında şiddetli çatışmalar çıktı. Beyt Lahya'dan, yoğun ateş ve patlama sesleri duyuluyor.

Elektriklerin kesildiği Beyt Hanun ve Beyt Lahya kentlerinin yanı sıra Gazze'de telefon hatları kilitlendi. Çeşitli kentlere düzenlenen hava saldırılarında birçok binada ve altyapıda hasar meydana geldi.

Cibaliya Mülteci Kampı'na da aydınlatma fişeği atıldığı öğrenildi.

İsrail birliklerinin top atışı sonucu 8 kişi öldü

İsrail'in Gazze'ye başlattığı kara saldırısında, Beyt Hanun beldesi ile Refah ve Han Yunus kentlerinde biri çocuk 8 Filistinli hayatını kaybetti.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail topçu birlikleri, Gazze ve Refah kentlerini yoğun bombardımana tuttu. İlk yardım ekipleri ve ambulanslar, saldırı düzenlenen bölgelere ulaşamadı.

Gazze'nin güneyine açılan topçu ateşi nedeniyle biri çocuk 2 Filistinli, Beyt Hanun beldesi ve Refah kentinde ise 4 Filistinli yaşamını yitirdi.

İsrail topçu birliklerinin,Gazze ve Refah kentlerini yoğun bombardımana tuttuğu saldırılarda ise 2 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 10'dan fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

Beyt Hanun ve Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentinin doğu sınırında İsrail askerleri ile Filistinli gruplar arasında şiddetli çatışmalar çıktı.

Görgü tanıkları, İsrail hücumbotlarının, Filistinli grupların saldırılarına karşılık, Gazze sahillerine havan topu ve ağır silahlarla misillemede bulunduğunu aktardı.

Çatışmalardan etkilenen yüzlerce Filistinli ise evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bu kişiler BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşuna (UNRWA) ait okullara sığındı.

Havan ve topçu atışlarıyla hedef alınan bölgelerde, etrafa gaz kokularının yayıldığı, Beyt Lahya ve Beyt Hanun bölgelerinde elektirik kesintilerinin yaşandığı, bu durumun, Gazze'ye elektrik dağıtımını sağlayan hatlardan dördünün, kara saldırısıyla eş zamanlı olarak İsrail ordusu tarafından kesilmesi nedeniyle yaşandığı ileri sürüldü.

Çok sayıda tank ve zırhlı araç Filistin topraklarına girdi

Bu arada İsrail ordusuna ait çok sayıda tank ve zırhlı aracın, Gazze'nin güneyindeki Refah ve Han Yunus kentlerinden Filistin topraklarına girdiği bildirildi.

Yüzlerce Filistinli evini terk etti

İsrail askerleriyle Filistinli gruplar arasında Beyt Hanun sınırında çatışma çıktığı ve Gazze'nin kuzeyi ile kuzeydoğu bölgelerinde yüzlerce Filistinlinin evlerini terk ettiği bildirildi.

Han Yunus sınırında şiddetli çatışmalar

Öte yandan, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentinin doğu sınırında, İsrail askerleri ile Filistinli gruplar arasında şiddetli çatışmalar olduğu kaydedildi.

İzzeddin el-Kassam Tugayları'ndan açıklama

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze topraklarına giren İsrail zırhlı araçları ve tanklarına 5 füze fırlattığını, Beyt Lahya beldesinde 1 zırhlı aracı imha ettiğini duyurdu.

Görgü tanıkları da güneydeki Refah ile Han Yunus kentlerinin doğu sınırında ve kuzeydeki Beyt Lahya beldesinin kuzey sınırında İsrail ile Filistinli gruplar arasında yoğun çatışmaların sürdüğünü kaydetti.

İsrail'in askeri helikopterlerin yanı sıra füze ve ağır makineli tüfekler kullandığı, Filistinli grupların ise tanksavar ve orta ölçekli makineli tüfeklerle karşılık verdiği belirtildi.

Öte yandan, Gazze topraklarına giren İsrail zırhlı araçları ve tanklarının, Han Yunus ve Refah kentlerinde zehirli gazlarla saldırı düzenlediği belirtildi.

İsrail özel güçleri, yaşanan şiddetli çatışmalar sonucu geri çekildi

Gazze'nin 3 farklı bölgesine girmeye çalışan İsrail özel kuvvetlerinin, Hamas'ın İzzeddin el-Kassam Tugayları ve Filistinli gruplar ile girdikleri şiddetli çatışma sonucu geri çekildikleri bildirildi.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'ndan yapılan yazılı açıklamada, Kassam mücahitlerinin, Refah'ın doğusundaki Hasinat bölgesine sızmaya çalışan İsrail özel güçlerine karşı yüz yüze çatıştıkları ve mücahitlerin büyük zayiat verdirmesi üzerine geri çekilmenin sağlandığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, "Gazze'nin kuzeyinde bulunan Beyt Hanun beldesindeki ziraat okulu yakınına sızmaya çalışan İsrail özel kuvvetleriyle şiddetli çatışmaya girerek geri çekilmelerini sağladık" ifadesi kullanıldı.

Bu arada, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'a sızmaya çalışan İsrail özel kuvvetlerinin de çatışmalar sonucu geri çekilmek zorunda kaldığı kaydedildi.

GAZZE'DE ÖLÜ SAYISI 266'YA YÜKSELDİ

İSRAİL KARA HAREKATINA BÖYLE BAŞLADI

İSRAİL'DEN FİLİSTİNLİLERE KUDÜS YASAĞI

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER