ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Temmuz 2014 Cuma 15:36

Gazze'de ölü sayısı 100'e yükseldi

Gazzede ölü sayısı 100e yükseldi

İsrail'in "Koruyucu Hat Operasyonu" adı altında Gazze'ye düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının 100'e, yaralıların ise 670'e yükseldiği belirtildi.


Gazze'deki görevi fiilen devam eden eski Filistin hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı açıklamada, İsrail'in Pazartesi gününden bu yana Gazze'nin çeşitli bölgelerine düzenlediği saldırılarda şu ana kadar 100 kişinin öldüğünü, 670 kişinin yaralandığını söyledi.

Kudra, yaralılardan bazılarının durumunun ağır olduğunu ifade etti.

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve diri diri yakılarak öldürülmüştü. İsrail, Pazartesi günü Gazze'ye yönelik "Koruyucu Hat" adı altında operasyon başlattığını duyurmuştu.

23 saatte 322 hava saldırısı

İsrail ordu sözcüsü Avichay Adraee, "Ordu gece yarısından bu yana 54 hedefe saldırı gerçekleştirdi. Sabah saatlerinde de Gazze'nin kuzeyindeki İslami Cihad Hareketi'ne ait füze imalatında çalışan 3 kişi hedef alındı. Son 23 saatte, 322 hava saldırısı düzenlendi" ifadelerini kullandı.

İsrail ordusu, Gazze'den Tel Aviv'e atılan 7 füzenin "Demir Kubbe" savunma sistemi tarafından havada imha edildiğini belirtti.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları ise yaptığı yazılı açıklamada, Gazze'den Tel Aviv kentine "M75" tipi füze fırlattıklarını duyurdu.

Açıklamada, Kassam Tugayları'nın İsrail'in Han Yunus'un doğusundaki askeri üssüne de 5 "Grad" tipi füzeyle saldırı düzenlediği kaydedildi.

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve diri diri yakılarak öldürülmüştü. Olayların tırmanmasıyla İsrail, Pazartesi günü Gazze'ye yönelik "Koruyucu Hat" adı altında operasyon başlattığını duyurmuştu.

Batı Şeria'da çatışma

Batı Şeria'nın farklı bölgelerinde İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıları protesto eden Filistinliler ile İsrail askerleri arasında çıkan çatışmalarda 9 kişinin yaralandığı bildirildi.

AA muhabirinin görgü tanıklarından aldığı bilgiye göre, başta Kudüs, Ramallah ve Beytüllahim olmak üzere farklı bölgelerde saldırıları protesto eden Filistinliler ile İsrail askerleri arasında çatışma çıktı. İsrail askerlerinin göz yaşartıcı gaz bombası kullanıp ateş açması sonucu 9 kişi yaralandı, onlarca kişi gazdan etkilendi.

 Bu arada, Tulkerm ve Cenin kentlerinde İsrail askerleri ile temas noktalarına ulaşmaya çalışan ve onları engellemek isteyen Filistin yönetimine bağlı güvenlik güçleri arasında da çatışmalar çıktığı belirtildi.

Hamas'tan BM Genel Sekreteri Ban'a tepki

Öte yandan Hamas, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, Gazze'de yaşanan olaylara ilişkin yaptığı açıklamayı "İsrail lehine ve gerçekleri saptırıcı" olarak nitelendirdi.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, yaptığı yazılı açıklamada, "Hamas, Ban Ki-mun'un yaptığı açıklamayı Gazze Şeridi'nde yaşayan Filistinlileri korkutup, yıldırma amacı güden, İsrail lehine olan ve gerçekleri saptıran bir açıklama olarak görüyor. Halbuki Filistin halkının meşru müdafaa hakkının savunulması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Hizbullah kınadı

Lübnan'daki Hizbullah örgütü de, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını kınadı.

Hizbullah'tan yapılan yazılı açıklamada, Gazze'ye yönelik saldırıların "İsrail'in iğrenç işgalini kökleştirmesine hizmet eden kötü ruhunun derinliğini ortaya koyduğu" belirtilerek, "Gazze'ye düzenlenen siyonist saldırılar, kuruluşundan bu yana işgalci olan İsrail yönetiminin Filistin halkına açtığı savaşın devamıdır" denildi.

"Tüm bu cinayet ve yıkımların, bütün suç ve tecavüzlere rağmen hiçbir harekette bulunmayan uluslararası toplum ile Arap ülkelerinin gözü önünde cereyan ettiği" vurgulanan açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları şiddetle kınanarak "Tüm Filistinli direniş gruplarına selam olsun" ifadelerine yer verildi.

Hizbullah örgütü, haklarınının iadesi ve zafer için direniş yolunu seçen Filistin halkını cesareti ve sebatından dolayı tebrik etti. 

İSRAİL HER 4 BUÇUK DAKİKADA BİR HEDEFİ VURUYOR

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER