ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Temmuz 2014 Pazar 15:11

Bu ilk kez yaşandı, canlı bomba oldu

Bu ilk kez yaşandı, canlı bomba oldu

40 Filistinli öldürüldü, İsrail tankını imha etmek için...


İzzeddin Kassam Tugayları, kurdukları pusuda 23 İsrail askerinin öldürüldüğünü iddia etti. İsrail 5 askerinin öldüğünü teyit etti, 24 askerin yaralı olduğunu duyurdu. Çocukların hedef olmaya devam ettiği saldırılarda ölenlerin sayısı 400'e yaklaşıyor.

Dün gece Gazze yoğun top atışına tutuldu. İsrail askerlerinin Gazze'nin doğu mahallelerine hedef gözetmeksizin düzenlediği saldırıda, Şucaiyye mahallesinde en az 40 kişinin katledildiği, yaklaşık 400 kişinin yaralandığını bildirildi. Hayatını kaybedenler arasında bir gazeteci ile bir sağlık görevlisinin de olduğu belirtiliyor.

Hamas Siyasi Büro Şefi Meşal, Arap Birliği Genel Sekreteri Arabi'in, Mısır'ın ateşkes girişimini görüşmek üzere yaptığı Kahire davetini reddetti. Bu arada İsrail ordusundan gelen bir açıklamaya göre İsrail Gazze'de 480 noktayı vurdu.

Gazze'de çok çarpıcı bir gelişme yaşandı. Vücuduna patlayıcı saran bir Filistinli, İsrail tankını kullanılamaz hale getirdi. Patlamada eylemci hayatını kaybetti.

Perşembe günü kara saldırılarının başlamasının ardından hayatını kaybedenlerin sayısı 400'e yaklaşıyor. Son saldırılarda Hamas yetkililerinden Halil el-Hayye'nin oğlu, gelini ve 2 torunu yaşamını yitirdi

'PUSUYA DÜŞÜRDÜK'

Kassam Tugayları, Gazze'nin doğusunda bulunan Tufah mahallesinde 14 İsrail askerine kurulan pusu sonucu 8 İsrail askerinin daha öldürüldüğünü açıkladı. İzzeddin Kassam Tugayları'nın son açıklamasıyla birlikte öldürüldüğü iddia edilen İsrail askeri sayısı 23'e çıktı.

Kassam Tugaylarından yapılan yazılı açıklamada, İsrail askerlerine yönelik mayınlı pusu kurulduğu belirtilmişti.

İSRAİL 5 ASKERİNİN ÖLDÜĞÜNÜ AÇIKLADI

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, "Gazze'ye yönelik "Koruyucu Hat" operasyonunun bir parçası olduğu belirtilen "kara harekatı" kapsamında dün gece Bania Roval (20) ve Bar Rahav (21) isimli askerlerin öldüğü, 5 askerin de yaralandığını" kaydedildi.

Açıklamada, Gazze'ye karadan yapılan saldırının başlamasından bu yana biri yüksek rütbeli 5 İsrail askerinin öldüğü belirtildi. İsrail ordusu, askerlerin nerede öldükleri hakkında ise herhangi bir bilgi vermedi. Açıkladamada 2'si ağır 24 askerin de yaralı olduğu kaydedildi.

Gazze'ye yapılan İsrail saldırıları sırasında hayatını kaybeden Filistinli sayısının ise 358'e, yaralı sayısının 2 bin 685'e ulaştığı belirtilmişti. İsrail basınında askerlerin fotoğrafları yayımlandı.

Al Jazeera Filistin büro müdürü Velid Ömeri, Netanyahu’nun orduyu Gazze’nin derinlerine sokmakla askeri kayıpların artmasından korktuğunu söyledi.

Ömeri’ye göre, askeri kayıpların artması Netanyahu’ya verilen desteği alt üst edebilir. O yüzden İsrail, Gazze’deki ilerleyişini çok sınırlı bir şekilde sürdürüyor.

EN ZOR GECE: EN AZ 40 ÖLÜ, 400 YARALI

İsrail askerlerinin Gazze'nin doğu mahallelerine hedef gözetmeksizin düzenlediği saldırıda, Şucaiyye mahallesinde en az 40 kişinin katledildiği, yaklaşık 400 kişinin yaralandığını bildirildi.

AA muhabirine konuşan Gazze'deki Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail'in Gazze'nin doğu mahallelerine düzenlediği saldırıların ardından ölü ve yaralıların bölgeden çıkarılma işleminin devam ettiğini dile getirerek, "İlk belirlemelere göre saldırılarda 40 kişi hunharca öldürüldü, yaklaşık 400 kişi ise yaralandı" dedi.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, "Şucaiyye'de yaşanan bir katliam ve savaş suçudur" dedi. Zuhri, "İsrail'in bu saldırıları Filistin halkını yıldıramıyacaktır. Direniş devam edecek, İsrail ordusu ağır kayıplar verecektir." ifadelerini kullandı. Hava ve karadan genellikle sivil yerleşim birimlerinin hedef alındığı saldırılarda ölen Filistinlilerin sayısı 358'e yükselirken, 2 bin 685 kişi yaralandı.

VÜCUDUNA PATLAYICI SARIP TANKI İMHA ETTİ

Gazze'de, patlayıcı taşıyan bir Filistinlinin İsrail'e ait bir tankını kullanılamaz hale getirdiği bildirildi. İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından yapılan yazılı açıklamada, Gazze kentin doğusundaki Şucaiyye mahallesine girmeye çalışan bir İsrail tankının, "Şuvaz 4" (alev) tipi güçlü patlayıcı taşıyan Kassam mensubu tarafından kullanılamaz hale getirildiği belirtildi.

Açıklamada, direnişçinin eylemde hayatını kaybettiği ifade edilirken, Tel Aviv'e 3 M75 tipi, Beer Şeva'ya (Biru's-Seba) 8, Aşkelon'a (Askalan) 5 Grad tipi füze atıldığı denildi.

İzzeddin el-Kassam Tugayları'ndan daha önce yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi'nin Han Yunus kentinde 3, Şucaiyye mahallesinde 1 olmak üzere 4 ana muharebe tankının (Merkava), patlayıcı ve tanksavarlarla imha edildiği kaydedilmişti.

12'DEN FAZLA TÜNEL İMHA EDİLDİ

İsrailli askeri yetkililer, şu ana kadar 34 tünelden 12'den fazlasının imha edildiğini, tünellerden birinde askerlerini hedef alan bir saldırının da geri püskürtüldüğünü bildirdi. Tel Aviv hükümeti, tünellerin Gazze sınırından İsrail’e militan, patlayıcı ve silah sokmak için kullanıldığını öne sürüyor. Gazze, bu gece son günlerin en ağır hava bombardımanlarından birisini yaşadı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den gelen bir füzenin Dimona’ya düşmesi sonucu 1 kişinin öldüğünü açıkladı. İsrail, kara operasyonunun başladığı Perşembe’den bu yana 200 hedefin vurulduğunu açıkladı. Çatışmaların başından bu yana Gazze’den İsrail’e 1760 füze fırlatıldığı, füzelerin çoğunun İsrail’in hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirildiği belirtiliyor.

ÇOCUKLAR ÖLMEYE DEVAM EDİYOR

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kudra, Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Lahya bölgesini hedef alan bombardımanda 10 yaşındaki Ahmet Hammude’nin öldüğünü ve 4 kişinin de ağır yaralandığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı kaynaklarına göre, İsrail’in Gazze’nin kuzeyinde bombaladığı evde 6 yaşında bir çocuk öldü. Ailesinden 7 kişi de yaralandı.

Perşembe günü kara saldırılarının başlamasının ardından hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 350'ye ulaştı. Ölenlerden 32'si kadın, 85'i ise çocuk. Saldırılardan yaralananların sayısı ise 2 bini aştı.

İLAÇ SIKINTISI SÜRÜYOR

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kudra, son günlerde hastanelere gelen çok sayıda yaralının eldeki ilaçların büyük bir kısmını tükettiğini söyledi.

Kudra, hastanelerde önemli bir ilaç ve elektrik krizi yaşandığını belirtti.

BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu UNRWA’nın sözcüsü Chris Gunness de Gazze’de UNRWA’nın kurduğu 43 sığınağa giden Filistinlilerin sayısının 50 bini geçtiğini söyledi.

Gunness, UNRWA’nın temel yardım maddelerinin tükenmek üzerinde olduğunu ifade etti.

HAMAS'IN ATEŞKES TALEPLERİ...

Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal'in, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi'in, Mısır'ın ateşkes girişimini görüşmek üzere yaptığı Kahire davetini reddettiği belirtildi. Hamas'a yakın bir kaynaktan alınan bilgiye göre, Arabi, Meşal'i arayarak, Mısır'ın ateşkes girişimini görüşmek üzere Kahire'yi ziyaret etmesini istedi. Kaynak, Arabi'nin, Mısır'ı değil Arap Birliği'ni temsil ettiğini belirten Meşal'in, bu teklifi resmi olmadığı gerekçesiyle reddettiğini söyledi.

Arabi'nin Meşal'i, Mısır'ın ateşkes girişimine onay vermesi için ikna etmeye çalıştığını ifade eden Kaynak, Meşal'in teklifi kabul etmediğini ve bunun Gazze Şeridi'ndeki direniş örgütlerinin ortak duruşu olduğunu kaydettiğini aktardı. Kaynak ayrıca, direniş örgütlerinin, ateşkes konusundaki taleplerine ilişkin dosyayı Türkiye, Arap Birliği ve Katar'a sunduğunu belirtti.

MISIR KONVOYA İZİN VERMEDİ

Mısır yetkilileri, Mısır’dan Gazze’ye girmeye çalışan yardım konvoyunun geçmesine izin vermedi. 500'den fazla insan ve 11 otobüsün bulunduğu konvoy Sina'ya kadar herhangi bir engelle karşılaşmadan gelmişti.

İSRAİL ORDUSU:480 NOKTAYI VURDUK

İsrail'in Gazze'ye karadan düzenlediği saldırılarda, 480 noktayı vurduğu, Filistinlilerin ise buna 265 roketle karşılık verdiği belirtildi.

İsrail Ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada, "kara operasyonunun başladığı günden bu yana 480 hedefin vurulduğu, buna karşılık Gazze'den İsrail'e atılan 265 roketin, 190'ının İsrail topraklarına düştüğü, 63'ünün 'Demir Kubbe füze savunma sistemi' tarafından imha edildiği" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, "Operasyonlar sırasında, 13 Filistinlinin de gözaltına alındığı" kaydedildi.  

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER