ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
BELGESELTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Şubat 2014 Çarşamba 15:00

Evcil hayvan besleyenler dikkat

Evcil hayvan besleyenler dikkat

Evde beslenen hayvanların bakımı sizin için tehlike oluşturabilir.


Evcil hayvanların dikkatli beslenmemelerinde ciddi rahatsızlıklarla neden olabileceğini ifade eden Veteriner Hekim Zeki Selçuk, “Hayvanların ev içerisinde döktüğü tüyler, bir şekilde insanlarımızın beslenmelerine yapıştığında ve bu da vatandaşlarımız tarafından yenildiğinde hayvandan dökülen tüyler insan vücudunda ciddi anlamda hastalıklar oluşturmaktadır" dedi.

Tavşan besleyenler özellikle dikkat etmeli

Zeki Selçuk özellikle küçük çocuklara daha çok dikkatli olunması gerektiğini belirtti ve şu önerilerde bulundu: "Çocukların hayvanlarla temas etmesi sonrası mutlaka ellerini bol su ve sabunla yıkamaları gerekmektedir. Kedilerin daha fazla tüy dökmesi kedi besleyen vatandaşlarımızın bu duruma daha çok dikkat etmelerini gerektirmektedir. Evlerinde tavşan besleyen vatandaşlarımız ise beslediği tavşanları, bahçeye ve benzeri ortamlarda mutlaka fare ve cartinlerin olup olmaması konusunda dikkat edilmelidir.

Fare veya cartinin tavşanı ısırması sonucu fare ve cartinde bulunan bulaşıcı hastalıklar tavşana geçmektedir. Ve bu hastalığın tavşana geçmesi ile tavşanla yapılan temasla birlikte o hastalık ise tavşanla temas eden kişiye geçer. Bu tür durumlara dikkat edilmelidir. Bu tür durumlarla karşılaşıldığı zaman hiç zaman kaybetmeden hayvanlarınızı veteriner hekimlere götürüp hayvanlarınızı tedaviden geçirmeniz gerekmektedir."

Aşıları ihmal etmeyin

Veteriner Hekim Selçuk hayvanların aşıları konusunda da uyarıda bulundu: "Aynı zamanda kedi, köpek gibi hayvanlarımızın ise düzenli olarak aşıları yapılmalı, veteriner hekimler tarafından aşı kartları ve takibi yapılması gerekmektedir. Ama en önemli konusu ise hayvan tüylerine dikkat edilmelidir.” 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER