ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu

YAZARLAR

Dikkat Dağınıklığı

Zennur Soğucaklı

17 Temmuz 2010 Cumartesi 15:18
  • A
  • A
Belirli bir konuya odaklanamama, hafıza yetersizliği, konudan konuya sıçrayan düşünceler, öğrenme zorluğu şeklinde kendini gösterir. Organik ve psikolojik olmak üzere iki türlü nedeni vardır.

Organik nedenler: Uykuda bile sürekli çalışan beynimizin de beslenmeye ihtiyacı vardır. Kolin adlı bir madde, sinir uyarıcı etkisiyle beyni güçlendirir. Bu madde tam tahıl ürünlerinde, tahıl kepeği, fındık, fıstık, ceviz, karaciğer ve yumurtada bolca bulunur.

Lesitin: Konsantrasyon bozukluğu olanlar için lesitin adlı yağ, beynin bilgi işlem bölümünü doğrudan etkileme özelliğine sahiptir. Lesitin içeren besinler ise: yumurta sarısı, soya ürünleri, yağı alınmış süt, mantar, muz ve çikolatadır.

Psikolojik nedenler:
• Özel sorunlar ve artan kişisel sorumluluklar, kişide unutkanlığa neden olabilir.
• Aynı anda pek çok şeyi yapmaya çalışmak, bir işle meşgulken aynı anda diğer işleri planlamaya, hayata geçirmeye çalışmak
• Aşık olmak, yakınını kaybetmek, bir işe aşırı önem verme, bağlanma gibi durumlarda da unutkanlık, dikkat dağınıklığı oluşabilir.
• Aşırı alkol ve uyuşturucu kullanımı
• Kişinin ilgilenmek istemediği konularda sorumlu duruma gelmesi, yapmak istemediğine zorlanması.
• Bazı böbrek rahatsızlıkları, baş ağrısı, düşük tansiyon
• Uykusuzluk ve sonucunda oluşan vücut yorgunluğu.

Aromaterapi

Biberiye, fesleğen ve nane kokuları insana ferahlık verir. Bu bitkilerin yağlarını yatak odasında bulundurabilir ya da sık sık koklayabilirsiniz. Ya da biberiye banyosu yapabilir, bitkinin çayını içebilirsiniz. Bir avuç ince kıyılmış biberiye yaprağı 2 litre soğuk suya eklenir ve kaynama derecesine kadar ısıtılır. 30 dakika beklenir. Süzülüp banyo suyuna eklenir. Banyoda 15-20 dakika kalınır. Bu banyo zindelik vereceğinden yatmadan önce yapmayın, uykunuz kaçabilir.
Biberiye çayı: Yyarım tatlı kaşığı ince kıyılmış biberiye 1 orta boy bardak sıcak suya eklenir. 10 dakika sonra süzülüp öğün aralarında günde 1-2 bardak içilir. Yüksek tansiyon hastalarına tavsiye edilmez. Fakat düşük tansiyondan kaynaklanan halsizlik, dikkat dağınıklığı, başağrısı gibi durumlarda son derece olumlu etkiye sahiptir.
Damiana bitkisi: Bu bitkinin tabletlerinden günde 3 kez 1’er tane alınabilir. Bu bitkinin erkek ve kadın cinsel organlarını güçlendirici etkisi de bulunur.

Ginseng: Bu bitkinin de unutkanlık ve güçsüzlük gibi sorunları hafifletici özelliği bulunur.

Ginko biloba: Gerek poşette satılan bitki çayı gerek tablet satılan bu bitkinin hafıza güçlendirici etkisinden yararlanabilir.
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.