ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu

YAZARLAR

Az Bilinen Mucize Meyve

Zennur Soğucaklı

07 Eylül 2010 Salı 12:39
  • A
  • A
Tropikal bir meyve olan Papaya’nın yurdumuzda henüz pek yaygın kullanımı yoktur. İçerdiği demir, kalsiyum, potasyum, fosfor mineralleri nin yanı sıra A,B1,B2,C Vitaminleri ve karoten, kansere karşı vücut bağışıklık sistemini güçlendiren bir etkiye sahiptir. Yurtdışında genellikle bağırsak ve mide düzenleyici, rahatlatıcı özelliğinden dolayı tüketilmektedir. Yaprağında ve meyvesinde bolca bulunan Papain adı verilen bitkisel enzim, alınan besinlerin rahatlıkla sindirilmesini sağlamaktadır. Yine içerdiği diğer bazı enzimlerle de hazmı kolaylaştırıcı, yemek sonrası gaz giderici özelliği de bulunmaktadır. Ülser hastaları, sürekli gaz şikâyetleri olanlar için bu meyve birebirdir.

Kanser hücrelerini yavaşlatıyor

Japon ve Amerikalı profesörlerin yürüttüğü ortak çalışmanın sonucunda Papaya meyvesinin rahim, meme, karaciğer, akciğer ve pankreas kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı ispatlandı. Papaya meyvesinin yanında yaprağının da kanser hücreleri üzerinde doğrudan antitümör etkisi olduğu ve bağışıklık sistemini de güçlendirdiği açıklandı.
Araştırmacılar, 4 farklı güçlü kanser hücre kültürünün Papaya özüne tutulduktan 24 saat sonra yapılan ölçümde kanser hücrelerinin büyümesinin yavaşladığını belirlediler. Papayanın 24 saatlik kısa bir zamanda dahi kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatması araştırmacılarda şaşkınlığa neden oldu.
Araştırmanın bulduğu ilginç bir başka sonuç da Papaya meyvesinin sadece kanser hücrelerinin büyümesini durdurup normal hücrelere herhangi bir yıkıcı etki etmemesi olarak açıklanıyor. Araştırmanın sonucu olarak gelecekte Papaya meyvesinin düzenli tüketilmesiyle kanser hücrelerinin büyümesinin durma ihtimalinin yüksek olduğu ve bazı kanser türleri tedavisinde kullanılabileceği. Papayanın özellikle de bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde büyük katkı yaptığı açıklandı.
Papa enzimlerini içeren bitkisel tabletler artık yurdumuzda da bulunmaktadır.Meyveyi bulmakta zorlananlar isterlerse bu tabletlerden de kullanabilirler.
YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.