ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur

YAZARLAR

Başarı Başarısızlıktır!

Uğur Canbolat

19 Ocak 2013 Cumartesi 17:06
 • A
 • A

Evet başarı başarısızlıktır tek boyutlu olduğunda…

Ve mutluluk getirmemektedir. Dahasını söylemek gerekirse mutsuzluk sebebi bile olabilmektedir.

Durun hele. Hemen itiraz etmeyin.

Başarı konusuna bizi odaklayan, başarıyı mutluluğumuzun yegane ölçüsü olarak koyan bugüne kadar okuduğunuz tüm metinleri kısa süreliğine unutuverin. Gittiğiniz konferanslar varsa, gitmemiş sayın. Aldığınız eğitimleri ise azıcık askıya alın.

Az biraz da dinleyin. Beni değil efendim. Kendinizi dinleyin. Benliğinize kulak verin, iç sesinizi boğmayın, dikkat kesilin. Sizi nelerin gerçekten mutlu ettiğine odaklanın.

Ardından ise birlikte düşünmeyi deneyelim. Bazı sorular soralım. Bunu yapabilirsek anlaşabileceğimizi umuyorum.

Hayatı farklı rollerde yaşarız.

Evde anneyiz, babayız veya evladız.

İşyerinde çalışanız, yöneticiyiz veya patronuz. Kısaca farklı rollerimiz var. Her birinin kendine özgü niteliği var. Gerektirdikleri farklı...

Düşünelim. Bir hanımefendinin yaşadığımız çağın koşullarında hangi rolleri vardır?

Annedir. Bu rolünü bihakkın yerine getiriyor. Duyarlı, hassas. Kılı kırk yarar derecede üstelik. Çocuğuna düşkün hatta yer yer adanmışlık emareleri görülüyor. . Tüm dikkatini ona yönlendirmiş. Çocuğu öksürse dünyada zelzele olmuşçasına bir paniğe kapılıyor. Soluğu doktor kapılarında alıyor. Tedavi planını harfiyen uyguluyor. Bununla da yetinmiyor amatör bir aktarcı gibi mutfakta nane, limon kabuğu konularında çalışmalar yapıyor.

Bu fotoğraf ilk bakışta takdir edilecek bir fotoğraftır. Rolünün gereğini yerine getirmektedir.

Evet burada başarı vardır. Fakat bu başarı mutluluk için yeter sebep değildir. Hatta diğer rolleri aksatması bakımından mutsuzluğun kapısını bir miktar aralamaktadır. Eve sert ve sarsıcı rüzgarlar girmektedir.

Huzur elveda demek için elini ha kaldırdı, ha kaldıracak kıvamdadır.

Düşünmeye devam edelim. Yukarıdaki durum başarı mıdır, başarısızlık mı? Tek kanatlı başarı başarı değildir. Tek yönlü başarı zirvelere taşımaz kişiyi. Tek gözle görmek yeterli olmaz. İşte bunun gibi tek bir rolde başarı avunmaya yarar sadece. Dolayısıyla başarısızlıktır.

Hedeflenmesi gereken ‘Toptan başarı’ olmalıdır.

Bir hanımefendi annelik rolünde başarılı olmalıdır. Ama yetmez. Aynı başarı çıtası ev hanımlığında da sağlanmalıdır. Bu yeterli midir? Hayır değildir. Aynı başarı eş olma rolü içinde gerekecektir.

Annelik rolü için sevgi, şefkat, ilgi kuşanılmalıdır.

Ev hanımlığı rolünde titizlik, temizlik, yerindelik gibi pek çok özellik cem etmeli birleşmelidir.

Eş rolü için, incelik, duygu, anlayış, zerafet ve çekicilik ele ele vermelidir.

Gelin ve evlat rolünün ise farklı gerekleri vardır ve önemlidir.

Kısaca tek bir rolde başarı başarısızlıktır. Mutluluk değil mutsuzluk getirebilir. Hayatı bütünüyle kavrayamamak eksikli yaşamaktır.

Aynı şeyi baba rolü için de düşünmeliyiz.

Zengin olmak, çok çalışmak, akademik kariyer basamaklarını birer ikişer atlamak, üstün yeteneğini mesleki yükselmede kullanarak zirveye tırmanmak başarı mıdır?

Evet çok büyük bir başarıdır!

Peki iyi eş olmak için yeterli midir? Asla! İyi baba olmayı netice verir mi? Kesinlikle hayır! Sosyal hayatı ıskalıyorsa insan, eşe, dosta, akrabaya selam vermeye engel oluyorsa, bayramlar bile bayram olmaktan çıkmış tatil kılıfı ile kaçışlara vesile oluyorsa sosyal huzur ve mutluluğa kapı açılabilir mi? Ne yazık ki!

İyi yönetici, iyi fabrikatör, başarılı bir müteşebbis olmak çocuğun fiziksel temas ihtiyacını karşılamıyorsa, duygusal taleplerine yetmiyorsa bir anlam ifade eder mi? Burada sağlanan tek yönlü başarı gerçek bir başarı mıdır? ‘Toptan başarı’yı getirmeyen bu başarı hangi yaraya merhem olabilir?

Ben susma hakkımı kullanıyorum. Buna siz cevap verin!

Başa dönecek olursak temel hedefimiz ‘Toptan başarı’dır. Tüm rollerin hakkını vermek gereklidir.

Başarılı bir öğretmen olabilirsiniz ama iyi bir eş, iyi bir baba, iyi bir anne değilseniz eğer başarınız nakıstır.

Başarılı bir politikacı olabilirsiniz. Cezbedici sözler söyleyebiliyor, insanların dikkatini çekebiliyor, onları etkiliyor olabilirsiniz. Ama sizi yakından tanıyanlar bunların sadece süslü ve kof sözler olduğunda hem fikir, seçmenini dinleyen ama eşini dinlemeyen bir eş, çocuğunu duymayan bir baba iseniz başarınız yanıltıcıdır.

Başarılı bir yönetici olabilirsiniz. Empati yeteneğiniz körelmişse, insanları aynı hedefe aynı heyecanla yöneltip koşturamıyorsanız bir yerlerde eksiklik yok mudur?

Başarılı bir komutan evde de emir vermek isterse, başarılı bir polis evde kuşkuculuğuna tavan yaptırırsa, başarılı bir müdür evde eşini ve çocuğunu tek ayak üzerinde durdurursa, başarılı bir ekonomist evin maddi ve duygusal taleplerine sadece ekonomi yönetimi açısından bakıp değerlendirirse burada başarı aranamaz. Her şey tekildir, dar açıdan bakıştır.

Kısaca iş yerinde başarılı işçi, yönetici, çalışan, amir, şef, komutan olabilir ama evin salonunda müşfik, yemek sofrasında toparlayıcı ve sevecen, muhabbetli, hoş sohbet bir insan değilse kişinin başarısı yarımdır. Tamamlayıcı değildir. Mesela; mutfakta çok başarılı ama yatak odasında eşine karşı çekici ve sevgili değilse bir kadın, başarısı sadece annelik yönündedir ve ‘Toplam başarı’ değildir.

Tüm rollerin hakkı verilebildiği ölçüde gerçek başarıdan bahsedilebilir. Aksi halde başarı vardır ama eksiklidir. Mutlu edici değildir.

Diyeceğim şu ki, başarı tek taraflı, tek yönlü ise ve diğer unsurları içermiyorsa başarısızlıktır.

Aradığımız mutluluksa, huzursa, ağız tadıyla yaşamaksa, bir çift göze sevda ile bakabilmekse, tuttuğu eli sevgiyle sıkabilmekse, okşadığı başı şefkatle sarabilmekse hedef çok yönlü olmalıdır, bütüncül olmalıdır. Hayatı kapsayıcı olması mühimdir. Yani ‘Toptan başarı’ olmalıdır.

Yoksa çok yazıklanırız.

Benden söylemesi!...

canbolatugur@gmail.com/
https://twitter.com/ugurcanbolat
https://www.facebook.com/iyibakkendine

YORUM YAZ
TOPLAM 12 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

 • - Misafir22 Ocak 2013, Salı 14:20

  yahu yuru git isine be adam, bu ne bicim yazi

 • - Misafir21 Ocak 2013, Pazartesi 22:57

  Toptan başarı toplam kalite yöntemi gibi. Ne biçim yazı bıu...

 • - Misafir21 Ocak 2013, Pazartesi 00:21

  sayfanız çok kısıtlı zamana sahip yorum yapamıyoruz okadar yazılanlar sayfa yenilenince gsiliniyor ayıp ya ayarlayın şunu

 • - Misafir20 Ocak 2013, Pazar 23:54

 • - Misafir20 Ocak 2013, Pazar 20:27

 • - Misafir20 Ocak 2013, Pazar 00:51

 • - Misafir19 Ocak 2013, Cumartesi 22:22

 • - Misafir19 Ocak 2013, Cumartesi 22:11

 • - Misafir19 Ocak 2013, Cumartesi 18:43

 • - Misafir19 Ocak 2013, Cumartesi 18:12