ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

17 Mayıs 2013 Cuma 07:11
  • A
  • A

Türkiye’nin hal ve gidişatı, baltalama girişimlerine aldırış etmeksizin iyi gidiyor.

İsrail, Rusya, İran ve Neocon çetelerinden oluşan koalisyona karşı Suriye’li ‘muhalif’ler çok mesafe aldı. Katil ve İsrail-Neocon işbirlikçisi Esad’ın zulmünden Suriye halkını kurtama yönünde katedilmesi gereken mesafe iyice azaldı. Sözümona İsrail Suriye’yi vurdu, vuruyor. Oysa durum göründüğü/sanıldığı gibi değil. İsrail, Suriye’de ilkin Cermaya’daki silah ve mühimmat deposunu ele geçirmek üzere olan muhalif güçleri vurmuştu. Sonra kimyasal bir üretim merkezine yaklaşan muhalifleri vurdu. Hülasa İsrail Suriye’yi değil, muhalifleri vuruyor. Reyhanlı’da yerli işbirlikçilerle birlikte bomba patlatan Esad, Şam’a yirmi kilometre mesafedeki muhalifleri vuran İsrail’e hiçbir şey yapmadı, yapmıyor.

Suriye’de katil diktatörün sonu geldi. Geçenlerde Esad, koruması tarafından vurulmuştu, kurtuldu. Tedavi görüyor.

Böyle ya da şöyle zulmü bitecek ve diğer Arap-İslam ülkeleri gibi orada da diktatörlük sona gerecek.

Davudoğlu, birkaç ay önce, Stratejik Düşünce Enstitüsü’ndeki konferansında, Suriye sınırlarımızı kaldıracağız, demişti.

Esad zalimi gittikten sonra Türkiye, Suriye’de çok etkin olacak. İsrail’in iki komşusu Mısır ve Suriye.

Esad’dan sonra Suriye ile şimdiki Mısır, artık ‘Ortadoğu’nun eski Ortadoğu olmadığını bizatihi gösterecek. ABD’nin, İsrail’in ve İngiltere’nin fink attığı bu bölge artık Türkiye’nin etkinliğinde ve onurlu işbirliğinde çok çok güzel bir geleceğe doğru yürüyecek. Müslümanlar uyandı, uyanıyor.

İki kutuplu dünyanın zemininin değişmesinden, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra, ABD Neoconları hedefe Müslüman toplumları oturtmuştu. 11 Eylül’ü kendileri planladı. Akabinde Afganistan ve Irak’ta kan akıttılar, vahşet yaptılar.

Noldu? Irak’tan çekilip gittiler. Afganistan’da ise durum leyhlerinde değil. Pakistan uyanıyor. Türkiye, Pakistan’da çok etkin. Afganistan’da etkinliğini artırıyor. Arkaplanda çok güzel gelişmeler oluyor.

Cidde’de, 40 İslam ülkesinin içinde olduğu ortak bir istihbarat merkezi kurulmuştu. Başında emekli MİT müsteşarı Emre Taner bulunuyordu. Şimdi orada başka bir görevli var. Türkiye ile yakınlaşan ve kader birliği yapmaya çalışan, uyanan İslam ülkeleri, ekonomik, askeri ve istihbari müşterekler geliştiriyor. Silah üretiyorlar.

Suudi Arabistan, Katar, Körfez Ülkeleri, bazı Kuzey Afrika ülkeleri ABD ve Avrupa’daki paralarını çekiyor. Mortgate kirizinin arkasında, Suudi Arabistan’daki Bedel ailesinin oradaki yatırımı geri çekmesi etkin olmuştu. Avrupa ve ABD’deki ekonomik/mali krizin arkasında büyük oranda paranın kaçışı var.

Türkiye, Davudoğlu’nun Diyarbakır konuşmasında belirttiği üzre, ‘tarihdaşlarıyla ulu çınarın altında buluşma’ya doğru gidiyor.

Bütün bu gelişmeler, Türkiye’nin kalbinde bir kanserli ur olarak duran ‘Üst yapı’yı tasfiye etmesiyle başladı, hızlandı. Ergenekon, o Üst Yapı’nın operasyonel boyutunu oluşturuyor ve soruşturma daha da derinleşecek.

Önümüzdeki birbuçuk-iki yıl içerisinde, Türkiye tümüyle arınacak, içerideki hainleri temizleyecek, demokrasisini olgunlaştıracak, geliştirecek, bölgesinde ve dünyada etkin bir ülke konumuna gelecek.

Üst Yapı’nın bürokrasi, iş ve medya çevresindeki hermetik aktörleri yaptıklarını fena halde ödeyecek. Hesap verecekler.

Öyle görünüyor ki, kader-i İlahi, Türkiye’yi tekrar tarihteki rolüne benzer biçimde dünyanın hakemi haline getirecek. Türkiye bu büyümenin ve güçlenmenin sancılarını yaşıyor. Bazı siyasi aktörlerin ve bürokratların ürkekliği, beceriksizliği ve hırsızlığı olmasa Türkiye bu süreci daha hızlı ve sağlıklı götürecek. Yine de isimsiz kahramanlar sayesinde Türkiye’de muazzam bir gelişme yaşanıyor. Alem-i İslam uyanmış, farklı alanlarda güzel, bereketli beraberlikler, birlikler teessüs ediyor. Belki biz göremeyeceğiz ama çocuklarımız, torunlarımız görecek, Türkiye, Neoconlar ve İngilizler gibi zalim değil, adil bir ‘patron’ olarak dünyada hakem ülke konumuna gelecek. Dünkü ve bugünkü sorunlar tarihe gömülecek. Daha hızlı yürümediği için bütün bu gelişmelere de sükretmeyen ve bazen haklı olarak bazen haksız biçimde eleştirenler de şaşıracak. Bu kadar kısa sürede böylesine mucizevi gelişmeler kaydeden, kaydedecek olan Türkiye’nin hal ve gidişine onlar da şaşıracak. Ağızları açık kalacak. 

YORUM YAZ
TOPLAM 1 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - gereksiz gereksiz:11 Haziran 2013, Salı 20:14

    İsrail esad'ı destekliyorsa hizbullah esad'ı niye destekliyor...Farkında mı değiller.Birileri öyleyse nasrallahı uyandırsın....