ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

19 Kasım 2012 Pazartesi 08:59
  • A
  • A

Açlık grevi sona erdi. Üzüntü ve kaygıyla izledim. Bir zamanlar Adalet Bakanı (sanırım Şevket Kazan idi) açlık grevi sürecinde ölümler başlayınca, ‘kimse kendisini devletten üstün görmesin’ demişti.

Bazı açıklamalar onu çağrıştırıyordu. Sorunun içinde ne olursa olsun ölüm yakıcıdır. Soruna her şeyden önce insani bir dille yaklaşılması gerekiyordu.

Silahlar susmuyor. Zaman zaman ortalık kararıyor. Örgüt’ün Kürt halkının taleplerini taşıyan ‘pür’ bir örgüt olmadığı kesin. Sorun hayli kirlenmiş durumda. Kanın durmasını yürekten diliyorum. Türkiye, en gelişmiş demokrasiden daha özgür olmalı.

Suriye kanıyor. Gazze kanıyor. İsrail, Gazze’de çocuk kanı akıtmanın politik-teolojisi içinden de kavranabilecek bir katil değil. Sorunun başka boyutları da var. Türkiye büyüdükçe ve güçlendikçe saldırganlık artıyor.

Sovyetler’in dağılmasından sonra değişen Nato konsepti içinde ‘İslam’ birinci tehdit olarak tanımlanmıştı. 11 Eylül filmiyle birlikte düğmeye basıldı. Mazlumların üzerine bomlar yağmaya başladı. Ama ‘Ortadoğu’da, Afrika’da, vb. coğrafyalarda durum eskisi gibi değildi.

Arap ve Afrika sermayesi ABD’den ve Avrupa’dan kaçmaya başladı. Türkiye’yi hasta adam olarak niteleyenler kısa sürede hastalanmaya başladılar. Krizler patladı. ‘İslam ülkeleri’ndeki uyanış yayıldı, büyüdü, güçlendi.

Türkiye, demokrasi yolculuğunu ivmelendirdi. Darbeciler yargılanmaya, darbeler sorgulanmaya başladı. On yıldır Türkiye, içindeki ABD’den büyük oranda kurtulmuş görünüyor. Kadim coğrafyasıyla ilişkileri gelişiyor. İsrail, böylesi bir süreçte saldırıyor. Her zamanki gibi öldürüyor. Bu durum da değişecek. Bir gün İsrail bu yaptıklarının hesabını verecek. 

Nerelerden geçildiğine ilişkin bir fikir vermesi bakımından bazı rakamlar aktarmak isterim :

1990 ile 2009 yılı arasında İslam dünyasında 34 906 devlet adamı, siyasetçi, bürokrat, 
127 bin civarında işadamı,
2 411 Cemaat önderi katledilmişti.
23 bin büyük şirket ise batırılmıştı.
Ayrıca 1979’da Sovyetler’in Afganistan’a girişinden, Ekim 2010’a kadar İslam dünyasında 11 milyon Müslüman öldürülmüş ve yaklaşık 60 milyon Müslüman sakat bırakılmıştı.
Bu külün üzerinden yepyeni bir Türkiye ve dünya kuruluyor.
2020’li yıllar, Türkiye’nin ve kadim coğrafyasının kalkışına tanık olacak.
 

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.