ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Uyuşturucu kullanımında suç biraz da bende

Rahmi Akbaş

27 Ocak 2013 Pazar 12:03
  • A
  • A

Bugünlerde yapılan uyuşturucu operasyonları ile gündeme gelen haberler hiçte iç açıcı görünmemektedir. Yapılan tespitlere göre son altı yılda uyuşturucudan mahkûm olanların sayısı 3 binden 74 bine yükseldiği görülmektedir.

İnsanlar neden uyuşturucu kullanır ya da çocuklar duydukları ve bildikleri halde neden uyuşturucuya başlarlar diye sorduğumuzda, birkaç etkenin ön plana çıktığı görülmektedir.

Bunlardan birincisi ‘’Arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim’’ olgusudur. Çocuğun arkadaş grubunda bu iş başlar. Örneğin ben ortaokul’da okurken, tek sigara içmeyen bendim, bana bisküvi çocuğu derlerdi. Bir gün bende okulun tuvaletine gittim ve ‘’verin bakalım bana da bir sigara’’ diyerek o gün erkek oldum.

İkincisi çocuğun yalnızlığı: Benimde iki oğlum var ve bu olaydan dolayı onlara sürekli zaman ayırmaya çalışıyorum. Sürekli takip etmeye onlarla arkadaş olmaya çalışıyorum.

Üçüncüsü İdol olanların bunu legalleştirmesi: İşte benim bu işteki suçum da burada başlıyor. Bu hafta yapılan bir uyuşturucu operasyonunda, benimde çok ilgiyle izlediğim bir dizinin aktörü iki yanında iki polisle ve fütursuzca polis merkezinden çıkmakta ve demeçler vermektedir. Ben tabi bu kişileri hemen suçlamıyorum; ancak, çok tanınmış ve dede rollerinde oynayan bir aktör ya da ülkenin en tanınmış bir şarkıcısı (Burada sanatçı ifadesini kesinlikle kullanmaktan kaçınıyorum.) bu olayların içinde yer alıyorlar.

Bu tip kişiler çocukları etkiler mi, legalleştirme açısından mutlaka etkileyecektir. Sevdiği bir dizinin dedesi, seyrettiği tarihi bir filmin klas jönü, genç bir aşık, bu yola gidişte etkili olacağını düşünmekteyim.

Peki, biz ne yapabiliriz ya da bizde suç var mı? Tabi ki var, öncelikle bu tiplere değer verip bu dizileri ebeveynler olarak çocuklarımızla birlikte seyredersek yada o sanatçıyı dinlersek, suçluyuz ve o şahıs kadar bu işin içindeyiz. İkincisi, bu dizileri çekenlerin hassas olması ve oyuncu seçimlerini geçmişi daha parlak kişilerden seçmesi gerekir. Üçüncüsü, kanalların genel müdürleri ve kanal sahiplerine düşmektedir. Bu kişi ya da kurumlar, bu seçimlerde taraf olmalıdırlar.

Tarih boyu bu uyuşturucu illeti birilerine çok para kazandırmış, birçok ülke neslini ise bitirmiştir. Türk toplumu olarak, aile unsurunu tekrar ön plana tutarsak ve çocuklarımıza sahip çıkarsak bu sorunu bir nebze olsun aşmış oluruz. 

YORUM YAZ
TOPLAM 2 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - Nazlı Sartş:23 Şubat 2013, Cumartesi 17:28

  • - Misafir28 Ocak 2013, Pazartesi 12:52

    Hocam gerçekten Bravo... "Delal"