ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Uçuruma giden bir Amerikan arabası ve...

Rahmi Akbaş

10 Aralık 2012 Pazartesi 09:19
  • A
  • A

Aralık ayı, yeni birçok olaylara zemin olurken, asıl Amerika’da Cumhuriyetçi- Demokrat savaşı dünyayı bir ekonomik uçuruma doğru götürmektedir.

Dünyanın en güçlü ekonomilerinden hatta birinci sırada yer alan ve birçok reyting kuruluşlarının AAA şeklinde puanladıkları Amerika, son gelişmeler ve 2013’deki hareket tarzı bu şekilde devam ederse, dünyanın 2008’deki hatta 1930’lardaki Büyük Buhran’a kadar götürecektir.

Bu duruma nasıl gelinmiştir. 31 Aralık 2012 milat olarak görülen bu dönemde iki unsur ön plana çıkmaktadır. Birincisi, George W. Bush döneminde yapılan yüklü vergi indirimlerinin süresinin ay sonu itibariyle dolması, ikincisi ise ABD bütçesinde planlanan bütçe kesintilerinin yürürlüğe girmesidir. Finansal kuruluşlar bu şekilde 01 Ocak 2013’e girilirse bir ‘’Mali Uçurum’’un oluşacağı ve domino taşı gibi tüm dünyayı saracağı söylenmektedir.

Aslında böyle bir durum nasıl bir anda tüm dünyayı etkileyebilir? Baktığımızda mali derecelendirme kuruluşları Türkiye tipi ülkelerin not indirimlerinde hiç acımadan operasyon yaparken, not artışlarını ise büyük bir nazla ve isteksiz bir tavırla yapmaktadırlar. Fakat konu belli başlı ülkelere geldiğinde durum bunun tam tersidir. Uzun zamandır, Amerika’nın sıkıntılı bir finans yapısı olduğu bilinmesine rağmen dillendirilmiyordu. Avrupa’nın ekonomik olarak gittikçe daha kötümser bir yapıya doğru gitmesi, özellikle Portekiz’inde sıkıntılı bir sürece girmesi ile Avrupa’nın mali uçuruma doğru gidişini daha belirgin hale getirmiştir. Amerika’nın durumu ise buna tuz biber olacaktır.

Vergi indirimlerinin süresinin dolması ve devlet olarak harcamaların kısılması, kısa sürede vergi artışını getiriyor olsa da kısa süre sonra, harcamalar kısılacağından, devletin dolaylı vergileri azalacak, bu hem yine vergi gelirini düşürürken, büyüme yavaşlayacak, istihdam oranı ise düşecektir.

Bu döngüden ABD’deki zengin-yoksul herkes etkilenecektir. Bu sadece Amerika’da kalmayacak, zaten zor durumda olan Avrupa Ekonomisi’ni de etkileyecektir. Bu arada Arjantin gibi Latin Amerika Ülkeleri de bu durumdan en fazla zarar gören ülkeler olacaktır.

Bu işin kurtuluşu ise Cumhuriyetçi-Demokrat ittifakı olmalıdır. ABD Başkanı Barak Obama, ‘’Mali Uçurum’’ dan kaçınmak için müzakere şartı olarak zenginlerden alınan vergilerin arttırılmasını ön şart olarak sundu. ABD’nin \%2’lik yüksek kesimli kısmına vergi artışı Obama tarafından ön şart olarak ortaya konulmuştur.

ABD Temsilciler Meclisi sözcüsü Cumhuriyetçi John Boehner’in ortaya koyduğu ve sadece kamu harcamalarında kısıtlamaya gidilmesi ile bir çözüm önerisi ise Sayın Obama tarafından kabul görmemektedir.

Bir kısım Ekonomik sistemin savı, çok tüketim ile ekonominin büyüyeceği, istihdamın artacağı, yeni işe girenlerin tüketici olacağı şeklinde bir döngü düşüncesidir. Ancak, bir şey unutulmaktadır; insanlar yemekte, içmekte ve israf etmektedirler. Ayrıca, ellerine geçen kredi kartları ve banka kredileri ile bu eylemi, gelirinin çok üzerine çıkartmaktadırlar. Bir süre bu şekilde büyüyen ekonomi, borç sarmalı nedeniyle sıkışmakta ve hızla küçülmeye başlamaktadır.

Sonuç olarak en korkulan konu, Amerikan ekonomisindeki sarsılma, dünyayı sarsacağı yönündedir. Bu durumda AVRO’nun emisyonunun dayanağı dolar mıdır? Çin’in elindeki dolarlar, Japonya’nın ihracattan kaynaklanan ne kadar parası Amerika finans kurumlarındadır? Bu sorulara verilecek cevaplar, dünya ekonomisinin geleceğini belirleyecektir.
 

YORUM YAZ
TOPLAM 1 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - Misafir10 Aralık 2012, Pazartesi 15:44

    Görüşlerinizi destekliyorum. Saltanatı çok yakında Çin ve asyanın etkisiyle sarsılacaktır. Ama tüm dünya etkilenir mi. Evet etkilenir.