ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Tükiye Kürdistanı Demokrat Partisi

Rahmi Akbaş

25 Kasım 2013 Pazartesi 14:16
  • A
  • A

 

Bu hafta sonu, tüm Türkiye için zor iki gün oldu. Ortalıkta yumrukları sıkılmış, Türkler ve Kürtler, Ak Parti’de ise bizim başbakan doğruyu bilir, bekleyelim görelim görüşü hâkimdi.

Gerçekten de bu hafta herkes için zor geçti. Türklük bilinci ağır basan kesimler, Diyarbakır’daki o buluşmayı içine sindiremezken, BDP’de aynı sindirmez bir tutum içindeydiler. Ak Partililer ise çevresine bunun nedenlerini anlatmak için çok uğraş verdi. Peki, bu yapılanları kaç kişi anlamıştı.

Aslına bakarsanız, şüphelenen, bu olayın altında başbakan mutlaka bir olumlu sonuç çıkartır diyenler olsa da büyük bir çoğunluk, bu durumu olumlu sonuca bağlayamamıştı. Bazıları ise bekle-gör politikasının işlemesi gerektiğini savunuyordu.

Kürtlere son dönemde yapılan yatırımları herkes görmekte ve doğulularda inkâr etmemektedir. İnkâr edenler ise partisel çıkarları olan ve Ak Parti’nin yaptığı yatırımların kendilerine oy kaybettireceğini bilenlerdir. Onlara da bu yatırımları göstermek ve izah ettirmek mümkün değildir. 

Bölgenin Durumu

Peki, bu coğrafya bundan sonra nasıl şekillenecektir. Irak’ın kuzeyi, petrol gelirlerinden dolayı ciddi anlamda zenginleşecek, bunun oluşması için de ya Suriye’ye ya da Türkiye’ye ihtiyaç duyulacaktır. Suriye denendiyse de, bu bölgenin kuzeyi PKK tarzı Kürtlerin elinde olduğu için, Barzani ile olumlu bir iletişim kurulamamış ve istenen sonuç çıkmamıştır. O zaman tek alternatif Türkiye kalmıştır.

Türkiye, daha doğrusu Türk hükümeti ise artık doğuya yaptığı yatırımların meyvesini toplamak istemektedir. Doğuda Kürtlük olgusu ciddi yoğunlaşmış ve en önemli unsur haline gelmiştir. Ancak, bölgede büyük oranda Hizmet’in etkisi ve İslami yapısı ağır basan yani BDP’li olmayan da bir kitle var. Bunlar evet Kürt kimliğimiz elimizde ama biz BDP mantığında değiliz, diyenler bir ayırıma gitmek istemektedirler. Bu bölgenin en büyük iki alternatifi BDP ve Ak Parti olmasına rağmen, Ak Partinin çözemeyeceği kesimler için de yeni bir parti ortaya çıktı. Türkiye Kürdistanı Demokrat Partisi.

Türkiye Kürdistanı Demokrat Partisi

Türkiye Kürdistanı Demokrat Partisi, aslında yeni bir parti değil. 1965 yılında Faik Bucak tarafından kurulmuş, fakat Bucak; 4 Temmuz 1966'da Urfa'nın Karaköprü mevkiinde uğradığı suikast sonucu yaralanmış, ertesi gün de hayatını kaybetmişti. Parti her ne kadar devam ettiyse de bugüne kadar ses getirememişti.

7 aydır devam eden kuruluş çalışmalarına katılan Faik Bucak’ın oğlu Sertaç Bucak, BDP ile Kürtlerin kendilerini yönetme şeklinden tutun da, pek çok konuda ayrıştıklarını söylemekte ve ‘’Yol haritamızı oluşturuyoruz. Milletvekili seçimlerine ilişkin henüz bir karar almadık ama katılabiliriz" demektedir. Bucak; "Artık legal ve demokratik olarak mücadelede biz de varız" diye konuşmuştur.

Sertaç Bucak, yaklaşık 7 aydır parti çalışmalarını sürdürdüklerini, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin Diyarbakır gelmesiyle bu çalışmalar ivme kazandığını söylemiştir. Bu ise Barzani’ni partisi olgusunu beraberinde getirmiştir.

Görülüyor ki, doğudaki legal yapılanmalar, demokrasileri etkileyecek, PKK şuan ki tavrını sürdürdüğü sürece dört tip yapı oluşacaktır. Bunlar, Ak Parti, BDP, Hizmet ve yeni oluşumlar. Burada Barzani unsuru ağırlık kazanırsa ki kazanmak zorundadır, dengeler tümden değişecektir.

Barzani için sıcak denizlere inme, Türk Hükümeti için ise doğunun sıcaklığının düşmesi önemlidir ve bu ittifak yıllardır süregelen acıyı dindirebilir.

YORUM YAZ
TOPLAM 2 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - Öğrenci:26 Kasım 2013, Salı 09:35

  • - türk ergenekon:26 Kasım 2013, Salı 01:31

    rahmi bey yakinda basbakanin banyo yapmasina gerek kalmayacak siz ve sizin gibi yalakalar yüzünden