ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Sayın Başkan! Nerede Bizim Şehit Mezarlarımız?

Rahmi Akbaş

01 Ekim 2012 Pazartesi 14:09
  • A
  • A
Cuma günü Zaman Gazetesi’nde yayınlanan ‘’Subay Şehitliği Harabeye Döndü’’ yazısı yaramın tekrar depreşmesine ve gözlerimin dolmasına neden oldu.

Haberde, 1915 Çanakkale Savaşları Yalova Zabitan Meşhedi’nin (Subay Şehitliği’nin) harap olduğu, savaş sonrası yapılan mermer mezar taşlarının kırıldığı ve bakımsız bir halde olduğu belirtiliyordu.

Resimlere baktığımızda atalarımızın, bize emanet edilen şehitlerimize yaptığımızı görünce çok üzüldüm.

Aslında azıcıkta sevindim, en azından bu şehitlerimizin dökülse de harap olsa da birer mezar taşı vardı. Refah Faciası şehitlerimizin naaşları ise Mersin’de nasıl bir mantıksa kaybedilmiştir.

23 Haziran 1941 yılında, akşam saat 17’de; ülkenin en değerli, 200 civarındaki denizci, havacı subay, astsubay ve er ile sivil gemici insanları, eski bir krom yük şilebine doldurularak İkinci Dünya Savaşı’nın en kızgın döneminde Akdeniz’e salınmıştır. Gece saat 23.01’de nereden geldiği hala muamma olan bir torpille bu kişilerin 167’si bu saldırıda şehit olmuştur.

Tarihe Refah Faciası olarak geçen bu olayın kendi ne kadar vahimse, sonrası da o kadar vahimdir. Şilebin batması ile sulara gömülen askerlerimizin bir kısmı şilebin girdabı ile denizin karanlık derinliklerinde kaybolurken bir kısmı da köpekbalıklarının saldırısına uğramıştır.

Refah Faciası sırasında şehit olan bazı askeri ve sivil denizcilerimizin naaşları ise ya karaya vurmuş ya da balıkçı ağlarına takılarak bulunmuştur.

Bu facia ile yıllardır ilgilenen bazı kişiler vardır.

Bunların en önemli amacı ise bu şehit naaşlarının nerede olduğudur.

Araştırmacı yazar Osman ÖNDEŞ, Yapımcı Kemal ÖNER, Türkiye Gazetesi’nden İsmail YAĞCI ve şahsım bu konuyu defalarca tartıştık; ta ki Başbakanlık Arşivi’nde iki belgeye rastlayana kadar.

Başbakanlık Arşivinde, Refah Faciasını akademik tez yapmak için çalıştığım sırada, o dönemin Milli Müdafaa Vekili Saffet ARIKAN’ ın, Başvekâlet’e yazmış olduğu, Başvekâlet’inde, Dâhiliye Vekâleti’ne yazdığı resmi belgelere rastladım.

Milli Müdafaa Vekili Saffet ARIKAN’ ın, 13 Kasım 1941 tarih ve 2775/ 9045 sayılı Başvekâlet’e yazdığı yazıda; Mersin Belediye Başkanı ile yaptığı görüşmeler sonucunda Mersin Asri Mezarlığı’nda, sahile vuran bu cesetlerin belirli bir yere gömülmesi sağlanmış ve buranın şehitlik olarak tanzim edilmesi konusunda Belediye Başkanı ile anlaştığını belirtmiştir.

Ayrıca, bu yere başka kimselerin gömülmemesi için de Başvekâlet’in emirlerine konu iletilmiştir.

Başvekâlet ise 15 Kasım 1941 tarihinde Dâhiliye Vekâletine yazdığı yazıda, şehitlerin acılı aileleri ve kamunun bu ızdırabını azaltacak bir şehitlik yapılmasının Başvekâlet tarafından uygun görüldüğü yazılmıştır.

Yapılan tetkiklerde, bu kazazedelerin gömülü bulunduğu yer maalesef günümüzde bilinmemekte ve yapılması düşünülen şehitlik ise Mersin Asri Mezarlığı’nda bulunmamaktadır.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüşmek için defalarca talepte bulunmamıza rağmen maalesef, telefonlarımıza çıkmamış, Mezarlıklar Müdürlüğü ise konudan hiçbir haberinin olmadığını iletmiştir.

Yapımcı Sayın Kemal ÖNER, benim de danışmanlığını yaptığım Refah Faciası ile ilgili belgesel yapımı sırasında Mersin’de defalarca Asri Mezarlığa gitmiş, sadece mezar kayıtlarında bir kazazede subayın mezar bilgilerine ulaşmıştır.

Sayın Mersin Büyük Belediye Başkanına seslenmek istiyorum, size emanet edilen bu şehitlerimizin mezarları nerededir? Çanakkale şehitlerimizin hiç olmazsa bir mezar yeri var iken; Refah Şehitlerimizin mezarları bile kaybedilmiştir.

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.