ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı

YAZARLAR

Rusya’nın sıcak deniz sevdası

Rahmi Akbaş

04 Mart 2013 Pazartesi 00:41
  • A
  • A

Rusya, uzun tarihi geçmişi, uzun vadeli stratejik planlı yapısı ile diğer ülkelerden ayrılmaktadır. Bu dünyada iki kesim uzun vadeli plan yapar. Bunlardan birincisi ülke ve toprağı fark etmeyen, bir dönem İngiltere, şimdi de Amerika’nın tepesinde yer alan bir grup. İkincisi ise Ruslardır.

Ruslar, uzun yıllık planlarının en baş konusu ise sıcak denizlere inilmesidir. Bu amaçla çok kan dökmüş, çok kanı dökülmüştür. Ancak, bu sıcak denizlere olan sevdası, özellikle de Akdeniz, tam bir emelini oluşturmuştur.

1992 yılında SSCB’nin dağılması ile dünyayı ele geçireceğini zanneden ve Rusya’da belli bir kesimi zengin ederek, bu ülkeyi ve sistemi ele geçireceğini zanneden birinci grup, Sayın PUTİN’i hesaba katmamıştı. Rahat sömürme planlarını yapanlar, Suriye meselesinde tam bir kırılma yaşamışlardır. Ancak, hiçbir olayda zarar etmeyenler, Suriye meselesinin masrafını da Türkiye’ye yıkarak mali açıdan kendilerini kurtarmışlardır.
Son Rusya’nın ve Irak’ın aldığı kararlar, Suriye meselesinin o kadar kolay çözümlenmeyeceğini göstermektedir. Rusya yakında, sıcak denizlerde yeni üstler kurarak en az 10 savaş gemisi ile tekrar güçlü bir şekilde Akdeniz’de olacağını basına sızdırmıştır. Suriye’nin Tartus, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Karadağ limanlarını kullanacaklarını deklare etmişlerdir. Bunu bir harita üzerinde çizerseniz, Türkiye’nin de nasıl kuşatıldığı görülecektir. İkinci karar ise Iraktan geldi.

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, Suriye’nin Bass rejimine destek vereceğini açıklamıştı. Dün itibariyle Irak Ordusu ile Suriye rejim askerleri, Suriyeli muhaliflere ortak saldırı düzenlediler. Bu durum Irak’ında artık fiili olarak bu işin içerisinde olduğunu göstermektedir.

Rusya’nın sıcak deniz sevdası, Irak ve İran’ın mezhepsel birlikteliği, ezeli Düşman İsrail’in, düşmanımın düşmanı benim dostumdur zihniyeti, bu grupları bir araya getirmiştir.

Peki, Rusya eğer Güney Kıbrıs ve Yunanistan limanlarını kullanırsa, ABD bu işe ne diyecektir. Çünkü bunu sevgili müttefiki! Türkiye yapsa hemen tepesine binerken, bunu şımarık küçük kardeş yaptığında her zaman olduğu gibi yine sesini çıkartmayacaktır.

Benim sevgili bir öğrencim var; ismi Kenan, bu öğrencimi bazen dinlerim, öyle şeyler anlatır ki, sonra döner dünyanın durumuna bakarım. Ah be Kenan! Senin işin bu gidişle dünyanın sonuna kadar olmaz derim. Bu dünya öyle stratejik planlarla yönetiliyor ki, ne benim nede senin kaldıracın bu durumu çevirebilir.
 

YORUM YAZ
TOPLAM 2 YORUM

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - Nzl Sr:04 Mart 2013, Pazartesi 22:09

    Ellerinize sağlık hocam

  • - Dal Tasak:04 Mart 2013, Pazartesi 17:26

    Ocam yazi süper olmus beyaa! Saol ocam!